Když přijde cizinec v České republice o zaměstnání, může se přihlásit na úřad práce. Jak je to však s nárokem na zdravotní pojištění placené státem?
Cizinci ze zemí mimo Evropskou unii, kteří žijí v Česku na základě tzv. zaměstnanecké karty, mají nárok pracovat a žít v naší zemi. Když ale přijdou o práci, stát jim dává čas, tzv. ochrannou lhůtu, během které si mohou najít nové zaměstnání. Pokud se mezitím přihlásí na úřad práce, mají nejen nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale také na veřejné zdravotní pojištění, a to placené státem.
Potvrdilo to Ministerstvo zdravotnictví poté, co na problém upozornil ombudsman. Právě na něj se obrátila poradna pro cizince v Plzni. Ta zjistila, že i když cizince úřad práce zaeviduje, zdravotní pojišťovny jim někdy odmítají hradit péči.
Zjistil jsem, že cizinci, kteří jsou přihlášeni na úřadu práce, mají podle unijních pravidel nárok na veřejné zdravotní pojištění. V tomto období za ně platí stát. Nemůžeme jim brát něco, na co mají právo,
uvedl veřejný ochránce práv Stanislav Křeček.
Co dělat, pokud pojišťovna nereaguje?
Ministerstvo zdravotnictví s výkladem ombudsmana souhlasilo a potvrdilo, že zdravotní pojišťovny musí tuto změnu respektovat. „Cizinci mají právo na stejné zacházení jako ostatní, i když zrovna práci nemají,“ potvrdilo ministerstvo.
Pokud by přesto některá pojišťovna zdravotní péči nehradila, má cizinec právo podat žádost o přehodnocení a řešit věc ve správním řízení.