Hlavní navigace

Firma krachuje a neplatí? Změní se pravidla pro vyplacení dlužné mzdy

21. 4. 2023

Sdílet

21.4.23 4krát/Trest, pokuta, smutek, deprese, krach, bankrot Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Senátem aktuálně prošla novela, která posiluje ochranu zaměstnanců firem v úpadku, které nejsou schopny vyplácet mzdu. Co se změní? 

Novelu zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele upřesňuje podmínky, za kterých lze podat a vyřídit žádosti o pokrytí dlužných mzdových nároků zaměstnanců, jejichž zaměstnavatel se dostal do platební neschopnosti. Novela reaguje mimo jiné na změny v oblasti insolvenčního práva a posiluje ochranu zaměstnanců. 

Opravné položky k pohledávkám v účetnictví podnikatelů Přečtěte si také:

Opravné položky k pohledávkám v účetnictví podnikatelů

Novelou dosáhneme adekvátní ochrany práv těch, jejichž zaměstnavatel se stal platebně neschopným, a proto dluží například na mzdách. Zároveň ale celý systém zpřesňujeme a eliminujeme tak možné zneužití pravidel. Impulsem, který nás vedl k těmto úpravám, byly mimo jiné změny v oblasti insolvenčního práva, a to i na mezinárodní úrovni, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. 

O dlužné mzdy nebudou moci žádat všichni

Nově se tak nabídne možnost požádat Úřad práce ČR o vyplacení dlužné mzdy až po zahájení insolvenčního řízení. Tuto žádost ale zároveň nebudou moci podávat ti, kteří měli v konkrétní firmě zásadní vliv na rozhodování, případně vlastní podstatný podíl. Zároveň již nebude dostačující pouze návrh na insolvenci, rozhodující bude teprve oznámení o zahájení insolvenčního řízení. 

O nevyplacenou mzdu žádejte úřad práce. Maximální možná částka se zvýšila Přečtěte si také:

O nevyplacenou mzdu žádejte úřad práce. Maximální možná částka se zvýšila

Aktuálně, dle současných pravidel, dostávají zaměstnanci firem v platební neschopnosti mzdu za 3 měsíce, kterou jim zaměstnavatel v insolvenci dluží. Částka ale nesmí překročit 1,5 násobek průměrné mzdy z předchozího roku. 

V momentě, kdy se Úřad práce o platební neschopnosti dané firmy dozví, vyvěsí příslušné informace na své úřední desce. Pak mohou zaměstnanci o peníze žádat až do pěti měsíců a 15 dnů, tato lhůta zůstává stejná i nadále. Dochází k úpravě jejího začátku. A to na termín, kdy se oznámení o zahájení insolvenčního řízení objeví v rejstříku.

Zásadní také je, že o dlužnou mzdu budou moci nově žádat i agenturní pracovníci, pokud už tuto částku nedostali z pojištění, uzavírá Jurečka. 

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).