Hlavní navigace

Lidem s nemovitostí přijde psaní. Berňák rozesílá složenky pro zaplacení daně z nemovitých věcí

21. 4. 2022

Sdílet

25.5.23.5x/ Schránka, dopis, pošta, muž, psaní Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Finanční správa ČR začala rozesílat složenky pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Složenky budou poplatníkům doručeny nejpozději do 25. května 2022. Ve schránce ji však nebudou mít všichni. 

Jak upozorňuje finanční správa, složenka nedorazí těm, kteří mají datovou schránku, platí prostřednictvím SIPO nebo se přihlásili k zasílání údajů pro placení daně na e-mail, popřípadě mají daň do 30 Kč.

Dokdy daň uhradit? 

Lhůta pro zaplacení daně (nebo její první splátky) končí 31. května 2022. Nepřesáhne-li částka daně 5000 Kč, je splatná celá do 31. května 2022. Je-li daň vyšší než 5000 Kč, je splatná ve dvou splátkách (do 31. května a do 30. listopadu 2022), avšak poplatník ji může v termínu do 31. května 2022 zaplatit i najednou.

Na složenkách je předtištěn bankovní účet finančního úřadu, na který se daň platí, včetně předčíslí a kódu banky. 

Daň z nemovitých věcí je stanovena celkovou částkou za všechny nemovité věci poplatníka, které se nacházejí na území příslušného kraje. Na alonži složenky je také uveden název a adresa spravujícího územního pracoviště finančního úřadu, kde má poplatník uložen svůj daňový spis k dani z nemovitých věcí. 

Kdo vlastní více nemovitých věcí v jednom kraji a nemá daň vyšší než 5 000 Kč, najde v obálce jen jednu složenku. Platby za všechny nemovité věci v kraji budou sečteny dohromady. Kdo vlastní nemovité věci na území různých krajů nebo platí daň vyšší než 5 000 Kč, najde v obálce více složenek.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 4. 2022 8:42

    Mr. McFly

    Přišel mi e-mail - minulý rok jsem požádal o upozornění elektronickou cestou. ;-) Vše na jedničku, daň jsem včera večer zaplatil.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).