Hlavní navigace

Neleží vám stále peníze ve Sberbank? Čas na jejich výběr se krátí

28. 5. 2024

Sdílet

Zkrachovalá banka a věřitelé Autor: Měšec.cz s využitím DALL-E

Případ Sberbank ukázal, jaký je postup, když banka z nějakých důvodů zkrachuje. Nyní insolvenční soud naposledy prodloužil termín pro výplatu zbývajících peněz, které patří věřitelům banky.

Jak píše Měšec.cz, poslední měsíc, přesněji řečeno do 14. července 2024 zbývá lidem, kteří dosud nepožádali o výplatu svých peněz zablokovaných ve zkrachovalé Sberbank. Výplatu má na starosti insolvenční správkyně Jiřina Lužová, která byla soudem pověřena k rozprodání veškerého majetku banky, aby bylo možné uspokojit co největší počet věřitelů. Té se záměr zdařil, během roku (zejména) prodejem úvěrového portfolia banky a hmotného majetku pro věřitele získala zpět 95 % jejich peněz.

Věřitelů bylo zpočátku přibližně 15 300, zatím se však podařilo vyplatit pouze cca 9 tisíc věřitelů v celkové částce přes 52,9 miliardy korun. K dispozici je stále 1,9 mld. Kč, o které se nikdo nehlásí, proto insolvenční správkyně požádala soud o další, tentokrát již poslední prodloužení termínu pro vyplacení.

Co byste od banky jako podnikatelé uvítali více? Poradenství či nižší poplatky?

Insolvenční soud vyhověl mé žádosti o prodloužení lhůty pro výplatu věřitelů o dalších 30 dní, tedy do 14. června 2024. Důvodem je fakt, že největší počet věřitelů je těch, kteří mají v bance do tisíce korun, a logicky tak nemají dostatečnou motivaci si o peníze zažádat, říká Jiřina Lužová a potvrzuje, že tyto věřitele kontaktuje e-mailem i telefonicky a snaží se jim vše usnadnit. Prodloužení žádosti je vždy v rukou insolvenčního soudu na základě naší žádosti. Toto prodloužení termínu je však poslední. V případě, že si věřitelé nevyzvednou své peníze, budou muset počkat až na závěrečný rozvrh. K tomu může dojít až za několik let. Bude záležet na rychlosti vyřízení některých incidenčních sporů, varuje.

Sberbank padla během několika dní v únoru 2022, krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Čeští klienti z obavy, co se s ruskou bankou bude dál dít, začali ihned vybírat veškeré své vklady, na což banka nakonec reagovala uzavřením všech českých poboček a vypnutím digitálního bankovnictví. Nakonec jí Česká národní banka odebrala licenci. Jinými slovy, smrt Sberbank zapříčinili její vlastní klienti. (Měšec.cz)

Trestní oznámení na skupinu Raiffeisen Bank, kvůli aktivitám v Rusku Přečtěte si také:

Trestní oznámení na skupinu Raiffeisen Bank, kvůli aktivitám v Rusku

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).