Hlavní navigace

Sberbank v Česku končí, ČNB ji odebere licenci

28. 2. 2022

Sdílet

28.2.22 /3x/ Zámek, zavřeno, konec, bankrot, krach Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Česká národní banka (ČNB) zahájila v pondělí kroky, které směřují k odejmutí povolení Sberbank působit na tuzemské trhu jako banka. Vklady klientů bank jsou ze zákona pojištěny do výše 100 000 EUR na jednoho klienta (cca 2,5 mil. Kč).

ČNB odebere Sberbank licenci

Sberbank v pátek, údajně kvůli bezpečnosti, zavřela své pobočky. V neděli banka ohlásila, že už je neotevře a že zastavené zůstanou rovněž karetní transakce a internetové bankovnictví. Dnes pak ČNB uvedla, že zahájila kroky, které směřují k odejmutí bankovní licence Sberbank. Stalo se tak kvůli zhoršení likviditní situace banky v souvislosti s významným odlivem vkladů poté, co došlo k eskalaci rusko-ukrajinského konfliktu a napadení Ukrajiny Ruskem. V souvislosti s tím ČNB vydala předběžné opatření, kterým bance zamezila nakládání s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů, uvedla ČNB v tiskovém prohlášení.

Vklady klientů jsou pojištěny do 2,5 mil. Kč

Depozita klientů jsou pojištěna ze zákona do výše 100 000 EUR na jednoho klienta (cca 2,5 mil. Kč). V tomto limitu se náhrady poskytují do 100 procent výše vkladu. Pojištěny jsou vklady jak občanů (fyzických osob), tak firem (právnických osob).

Výplatu náhrad vkladů bude organizovat Garanční systém finančního trhu (GSFT) prostřednictvím finanční instituce, kterou určí. Garanční systém musí spustit výplatu do 7 pracovních dnů od rozhodného dne, tj. ode dne, kdy obdrží písemné oznámení České národní banky o neschopnosti banky v krizi dostát závazkům vůči klientům.

Čtěte více na Měšec.cz: Sberbank přijde o licenci, spustí se náhrada výplat z pojištění vkladů

Vzhledem k tomu, že GSFT potvrdil, že v pondělí 28. února 2022 obdržel Oznámení České národní banky o neschopnosti Sberbank, do začátku příštího týdne spustí výplatu. Očekávaná výše výplaty náhrad činí přibližně 28,5 mld. Kč.

Garanční systém bude nyní z Fondu pojištění vkladů vyplácet tři typy náhrad vkladů:

  1. Základní, fyzickým a právnickým osobám, které byly ke dni 28.2. 2022 (tzv. rozhodný den) vkladateli Sberbank CZ, a.s., a to do výše 100 % součtu jejich vkladů, maximálně však do limitu odpovídajícímu částce 100 000 EUR na jednoho vkladatele (přesná částka v českých korunách bude vypočtena na základě kurzu Kč/EUR, který ČNB vyhlásí ke dni 28. 2. 2022).
  2. Institucionální, vybraným institucím, na jejichž účtech jsou uloženy finanční prostředky jejich zákazníků (platební instituce, poskytovatelé platebních služeb malého rozsahu, instituce elektronických peněz, vydavatelé elektronických peněz malého rozsahu, obchodníci s cennými papíry, soudní exekutoři), a to až do výše 100 % vkladů každého jejich zákazníka v souladu s evidencí klienta, maximálně však (spolu se základními náhradami náležejícími příslušnému zákazníkovi) do limitu odpovídajícímu částce 100 000 EUR na jednoho zákazníka.
  3. Zvýšené, fyzickým osobám, které prokáží nárok na zvýšenou náhradu vkladu.

Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:

POMOC PRO UPCHLÍKY

DOPADY NA ČESKÝ PRŮMYSL
EKONOMICKÉ SOUVISLOSTI
IT A KYBERBEZPEČNOST
RADY NEJEN PRO RODIČE
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).