Hlavní navigace

Prodejce může odmítnout obsloužit zákazníka bez respirátoru. Nejde o diskriminaci

19. 8. 2021

Sdílet

14.1.22 2krát/ Muž, dotaz, nevědomost, otazník Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Stále častěji se objevuje dotaz ohledně údajné diskriminace spotřebitele, který není vpuštěn do provozovny či není obsloužen, když nemá nasazený respirátor. Česká obchodní inspekce vysvětluje, proč se v tomto případě o diskriminaci nejedná. 

Povinnost nosit respirátor (nebo obdobný prostředek) ve vnitřních prostorech aktuálně stanoví mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR a prodejce se rozhodně nedopouští diskriminace, pokud nevpustí do provozovny zákazníka bez respirátoru (nebo obdobného prostředku), uvádí inspekce. 

Pokud prodávající z důvodu ochrany před šířením covidu odmítne obsloužit zákazníka, který porušuje opatření tím, že nemá předepsaný ochranný prostředek dýchacích cest, nelze takové jednání považovat za zakázanou diskriminaci ve smyslu § 6 zákona o ochraně spotřebitele, neboť sleduje legitimní cíl – ochranu dalších zákazníků a zaměstnanců provozovny před jejich nakažením nemocí, přičemž vyžadování právní úpravou předepsaného ochranného prostředku dýchacích cest jako předpokladu k prodeji výrobku či poskytnutí služby je k dosažení tohoto cíle přiměřené; taková podmínka není zjevně svévolná či iracionální a nijak nenarušuje důstojnost zákazníka. 

ČOI upozorňuje, že informace o tom, že takové jednání postihuje, je falešnou zprávou, která je často šířena na sociálních sítích. 

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 8. 2021 15:00

  malý had

  a jak je to obráceně? Dnes již málokterý prodavač má přes ústa hadr, ten má spíše opatrný zákazník. U nás třeba v NC KINEKUS. Tam se to již delší dobu nenosí. Má se nechat zákazník obsloužit nebo má na hadru trvat? Včíl mudruj,Hilda

 • 19. 8. 2021 17:50

  Mr

  No tak to nenosí. A co s tím naděláte? Když nemůžou dýchat jen proto, že nikdo nic nenašel, tak to není zakázané. OD 27.7.2021 se NS petriho mysky zrušili a vyjímky jsou stále platné. Když nemůžeš dýchat dýchej!! Vy by jste jim dal ještě jednu mysků navíc? Je strašné, kolik nenávisti a závisti vypudí malý občan proti malému občanovy. Ti opatrní to neví. Tak je noste a budte kůll. V prostoru 10m2 si je můžou dát dolů. To nikdo nezakázal. Na to není zákon!!

 • 20. 8. 2021 13:25

  Radim

  Můžu mít takový smělý dotaz? Reagujete jenom na komentář, nebo jste i četl článek a reagujete na komentář v kontextu článku?

 • 20. 8. 2021 18:20

  Mr

  Prodejce může odmítnout obsloužit zákazníka bez respirátoru. Nejde o diskriminaci?
  Prodejce může odmítnout obsloužit zákazníka s respirátorem. Nejde o diskriminaci?
  V obou případech je to diskriminace! Proč? Oba mohou roznášejí nemoc, pokud ji mají a pokud se v provozovně našla. A to bohužel nenašla a nikde!! O tom nejsou záznamy!! Nemoci a restrikce jsou mentálního rozsahu v kterých se hledá pravda? Nehledá. Nařízení které není podloženo a které je soudem zpochybněno je neplatné i když ho lidé dodržují. Nelze reagovat jen jednosměrné!! A ted si sám sobě odpovězte. Aby jste pochopil, musíte se tím zabývat rozsáhleji. Článek je jednostranný k jednomu bodu. Ale těch bodů je nespočet, že to nevystačí ani na jednu knihu.To autorka nepochopila. Kdo z těch, kdo nařizují, poukazují se tím zabývá? Jakýkoliv zákon je tělesného rázu a nečistý, pokud nejedná ve vyšším řádu bez tělesného pojetí a předsudků. K tomu je třeba vyšší morální a etické povahy a to není. Všimněte si, že pokládám otázky a odpovídám v zájmu druhých, což nečistá osoba nedělá. Pokud válčíte a nehledíte na příčinu a následek, pak musíte být sám proti sobě ve své otázce. Někteří lidé jen opakují, co je jim vnuceno a tím jsou zneužiti od zrození. Pohled na svět jim nic neříká protože nerozumí sobě. Začínají od někoho, od něčeho a ne od sebe. Na každý zákon je vždy proti-zákon a když ho použijete do života, už se nebudete ptát. ..... Pan ing. má pravdu v tom, že někde se to toleruje a někde ne. Dostáváme se do bodu, že když nemůžeme dýchat a nikdo kolem nás nepadne, pak jsou zákony šité v zájmu protektora. Jestli trvat na hadru nebo ne, je na inteligenci, jak vyhodnotí situaci. Pokud ji nemáme, nikdo nepadá, hlupák nařizuje a další nosí... Vidíme všude.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).