Hlavní navigace

Sníží se počet odpisových skupin a zavede se možnost paušálu

20. 5. 2024

Sdílet

20.5.24 /2x/ formuláře, papír, byrokracie Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Počet odpisových skupin by se měl snížit a mělo by rovněž dojít k zavedení paušálu, do jehož výše by náklady na majetek byly daňově uznatelné bez ohledu na to, zda by šlo o opravy či technické zhodnocení.

Chystají se novinky u odpisů

Součástí třetího antibyrokratického balíčku, který schválila vláda, je i zjednodušení v oblasti odpisů a oprav majetku. Konkrétně by mělo dojít k dvěma změnám:

  1. Snížení počtu odpisových skupin, případně ideálně zahrnutí většího rozsahu majetku přímo do daňově uznatelných nákladů.
  2. Zavedení dobrovolného (poplatník by se mohl rozhodnout, zda jej využije) paušálu (např. procentem ze vstupní ceny), do jehož výše by náklady na majetek byly daňově uznatelné bez ohledu na to, zda by šlo o opravy či technické zhodnocení.

Příslušné paragrafové znění změn by mělo v příštích měsících připravit ministerstvo financí.

Je podle Vás podnikání stále spojeno se zbytečnou byrokracií?

Konsolidační balíček pozměnil mimořádné odpisy

V oblasti odpisů navíc platí od letoška už další novinky. Nově lze uplatnit tzv. mimořádné odpisy pouze na bezemisní vozidla, která jsou nebo budou pořízena v období od 1. ledna 2024 do 31. prosince 2028. Poplatníci, kteří  budou chtít tento režim uplatnit, musí splnit zákonem stanovené podmínky.

Musí se jednat o poplatníka, který je prvním odpisovatelem, majetek musí být odepisován bez přerušení do 100 % vstupní ceny, a to během 24 měsíců. V prvních dvanácti měsících poplatníci uplatní odpisy rovnoměrně do výše 60 % vstupní ceny, v dalších bezprostředně následujících dvanácti měsících uplatní odpisy rovnoměrně do výše 40 % vstupní ceny.

Souhrn změn v daních a účetnictví pro právnické osoby Přečtěte si také:

Souhrn změn v daních a účetnictví pro právnické osoby

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).