Hlavní navigace

7 povinností, které musí hospody plnit v souvislosti se zákonem o zákazu kouření

1. 6. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Od včerejšího dne platí zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací. Hospodští mají v souvislosti se zákonem několik povinností.

Musí například vyvěsit ceduli, že je kouření zakázáno. Nové povinnosti se ale netýkají jen kouření, nýbrž i prodeje alkoholu. Navíc platí i některé povinnosti, které ukládal již předešlý zákon.

Vyvěsit ceduli „Kouření zakázáno“

V souvislosti se samotným zákazem kouření ve vnitřních prostorech musí hospodští vyvěsit u vchodu ceduli „Kouření zakázáno“. Její podobu obsahuje příloha zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Cedule musí mít velikost nejméně 12 cm x 16 cm a obdélníkový tvar s poměrem šířka/výška 3 : 4, bílým pozadím, černým okrajem a s kruhem s červeným okrajem, červeným šikmým pruhem a s černou hořící cigaretou na bílém pozadí a černými tiskacími písmeny „KOUŘENÍ ZAKÁZÁNO“. Kdo informační ceduli nevyvěsí, může dostat pokutu až 10 tisíc Kč.

Kouřící osobu musíte vyzvat k típnutí či ji vykázat

Odpovědnost restauratérů ale nekončí vyvěšením cedule. Zároveň musí na dodržování zákazu kouření dohlížet a v případě, že si u nich někdo zapálí, musí ho vyzvat, aby v tomto jednání nepokračoval nebo aby prostor opustil. Tato osoba je povinna výzvy uposlechnout. Pokud tak neučiní, může (dle judikatury k dřívějšímu zákonu dokonce musí) zavolat policii. Jestliže by restauratér osobu nevyzval a kouření by toleroval, hrozí mu pokuta až 50 tisíc Kč.

Musíte z restaurace vykázat podnapilého mladšího 18 let

Nové povinnosti se netýkají ale jen kouření. Nově musí restauratéři též vyzvat k opuštění restaurace osobu mladší 18 let, která je zjevně pod vlivem alkoholu. Tato osoba je povinna výzvy uposlechnout. Jak upozorňuje na svých stránkách ministerstvo zdravotnictví, způsob zajištění dodržování tohoto ustanovení je na samotném podnikateli. Například lze zjevně podnapilého mladistvého do provozovny nevpustit, a pokud se zde již vyskytuje, lze jej vyzvat k opuštění provozovny nebo ho vyvést. To může učinit prodejce, zaměstnanec provozovny, popřípadě pracovník bezpečnostní služby, ostraha nebo pracovník dohlížející na bezpečnost.

V případě, že takový mladistvý neuposlechne výzvy nebo pokud hrozí nebezpečí osobám, majetku či veřejnému pořádku, lze podle obecných ustanovení zákona č. 273/2008 Sb., o Policii ČR, ve znění pozdějších předpisů, požádat o poskytnutí pomoci Policii ČR, případně obecní policii, a to podle zákona č. 553/1991 Sb, upřesňuje na svých stránkách ministerstvo zdravotnictví. Za tento delikt lze dostat pokutu až 300 tisíc korun a zároveň podnikateli hrozí zákaz činnosti až na 6 měsíců.

Čtěte také: V restauracích bez cigaret. Jaká další omezení přináší protikuřácký zákon

Mladším 18 let nesmíte prodávat alkohol či tabák

Samozřejmě i nadále platí, že se nesmí prodávat nebo podávat alkoholický nápoj osobě mladší 18 let nebo jí prodávat tabákové výrobky. Pokud dojde k porušení zákazu prodeje a podávání alkoholického nápoje nebo prodeje tabákového výrobku osobě mladší 18 let, je možné uložit pokutu až do výše 1 milionu Kč (pokud bude osoba mladší 15 let, až do výše 2 milionu Kč) a zároveň lze uložit zákaz činnosti až do dvou let.

Osobám zjevně ovlivněným alkoholem už nesmíte nalévat

V případě zjevně podnapilých osob obecně mají restauratéři povinnost jim už nenalévat. Nejde ovšem o novinku, jelikož tento příkaz byl obsažen i v předchozích zákonech. I nadále tedy platí, že se zakazuje prodávat alkoholický nápoj osobě zjevně ovlivněné alkoholem nebo jinou návykovou látkou. Za porušení této povinnosti hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Nesmíte nalít těm, kteří by po požití mohli poškodit majetek

Zákon obsahuje i další podobnou povinnost, která ovšem stejně jako předchozí již byla a je upravena v jiných předpisech (v zákoně o přestupcích). Konkrétně zákon zakazuje prodávat nebo podávat alkoholický nápoj osobě, o níž lze důvodně předpokládat, že alkoholický nápoj vzápětí požije a následně bude vykonávat činnost, při níž by vzhledem k předchozímu požití alkoholického nápoje mohla ohrozit zdraví lidí nebo poškodit majetek. Za porušení této povinnosti hrozí také pokuta až 50 tisíc korun.

Vyvěsit ceduli zákazu prodeje alkoholu a tabáku mladším 18 let

Novinkou není ani další povinnost, která restauratérům ukládá kromě cedule zákaz kouření vyvěsit i ceduli zákazu prodeje alkoholických nápojů, tabákových výrobků, kuřáckých pomůcek, bylinných výrobků určených ke kouření a elektronických cigaret osobám mladším 18 let. Text zákazu prodeje musí být pořízen v českém jazyce černými tiskacími písmeny na bílém podkladě o velikosti písmen nejméně 2 cm. Za nevyvěšení cedule lze dostat pokutu až 10 tisíc korun.

Zůstávají některé otazníky

Okolo zákona ale panuje stále řada nejasností. Není třeba zřejmé, co všechno jsou ještě zahrádky, kde je kouření povoleno, a co už je vnitřní prostor restaurace. Zatímco u slunečníků je situace jasná, u pergol či podloubí není jisté, zda se jich zákon týká. Ačkoli včera ministr zdravotnictví rovněž tvrdil, že na zahrádkách, kde se kouřit smí, musí být cedule „Kouření povoleno“, zákon nic takového neukládá. Odborníci nicméně z důvodu informovanosti zákazníků doporučují zahrádky cedulí označit.

Co je ale jasné, je to, že podnikatelé se 90 dnů nemusí obávat sankcí za novinky, které tento zákon přináší.

Čtěte více: Zákaz kouření platí od zítřka, bude ale platit 90denní doba hájení bez pokut

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).