Hlavní navigace

Berňáky se vrací k běžnému provozu. Stále však doporučují komunikaci na dálku

22. 5. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Finanční správa s postupným uvolňováním opatření souvisejících s ukončením nouzového stavu obnovuje provoz na finančních úřadech.

V následujících dnech také začnou zaměstnanci finančních úřadů postupně provádět i běžnou kontrolní činnost.

Od 20. dubna jsou podatelny finančních úřadů otevřeny v úřední dny (pondělí, středa) od 8:00 do 17:00 hod. Jsou zde také vyhrazené speciální prostory, kde probíhají jednání s daňovými subjekty.

Od 1. června budou správci daně běžně kontaktovat a zvát vybrané daňové subjekty a poplatníky na osobní setkání. Nejpozději od 1. července pak bude na všech finančních úřadech obnoven normální režim provozu, který byl před vyhlášením nouzového stavu. Bude však za zvýšených hygienických opatření. Musíme najít rovnováhu mezi tím, aby veřejnost mohla na úřadech pohodlně vyřídit své záležitosti, ale zároveň mezi tím, abychom zabezpečili ochranu zdraví veřejnosti a našich zaměstnanců, doplňuje generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Od pondělí 18. května 2020 byl obnoven provoz územních pracovišť pracujících v režimu 2+2, která byla dočasně uzavřena v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu. Tato pracoviště jsou v provozu v úředních dnech, a to v pondělí a ve středu v době od 8:00 hod. do 17:00 hod. Výjimkou zůstává územní pracoviště v Novém Boru, které se stěhuje do nových prostor a bude otevřené od 25. května 2020 na nové adrese v ulici T. G. Masaryka 46.

V každém kraji je až do odvolání prozatím otevřena pouze jedna daňová pokladna. Finanční správa se tímto opatřením chce vyvarovat tvořením větších počtů lidí v souvislosti s placením daně z nemovitých věcí. Tuto daň lze uhradit bezhotovostně z účtu, případně v hotovosti na pobočkách České pošty.

Psali jsme: Do 25. května by měla dorazit složenka k dani z nemovitostí. Co když nedorazí?

Přiznání odevzdávejte dálkově

Finanční správa nadále doporučuje ke komunikaci se správcem daně využívat dálkové formy komunikace. Pro odevzdání daňových přiznání a jiných podání je ideální využít datové schránky nebo poštovní služby. Na finančních úřadech jsou také stále dostupné sběrné boxy, do kterých poplatníci odevzdají svá podání bez nutnosti osobní návštěvy úřadu. 

Daňové šablony ke stažení

Pozor, pokud nepodáte přiznání do 1. července, pokuta se vám bude počítat už od dubna

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).