Hlavní navigace

Evidenční listy důchodového pojištění za rok 2023

11. 4. 2024
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Je nejvyšší čas na vyhotovení ELDP. Jaká jsou pravidla, změny a kdy musí být tento dokument předán sociální správě a kdy zaměstnancům?

Při vyhotovení evidenčních listů důchodového pojištění se zaměstnavatelé mohou řídit speciálními pomůckami vytvořenými Českou správou sociálního zabezpečení. Zde jsou změny platné pro daný kalendářní rok barevně vyznačeny.

Co se dozvíte v článku
  1. Evidenční list důchodového pojištění
  2. Vyhotovení ELDP
  3. Stejnopis ELDP a způsob odeslání ČSSZ
  4. Co když zaměstnanec nechce nebo nemůže list podepsat?
  5. Předložení ELDP zaměstnavatelem
  6. Náležitosti evidenčního listu důchodového pojištění
  7. Změny v ELDP a krátkodobé brigády

Evidenční list důchodového pojištění

Zaměstnavatel vede evidenční list důchodového pojištění (ELDP) pro každého pracovníka, kterému vznikla účast na důchodovém pojištění vždy za jednotlivý kalendářní rok. Případně jeho část při vzniku pracovního poměru nebo jeho ukončení v průběhu kalendářního roku. ELDP se vede i pro zaměstnaného poživatele starobního důchodu. A to z důvodu nároku na zvýšení důchodu za dobu výdělečné činnosti při pobírání starobního důchodu. V případě, že má zaměstnanec u stejného zaměstnavatele uzavřeno více pracovních poměrů zakládajících účast na důchodovém pojištění, vede se evidenční list pro každý tento právní vztah samostatně.

ebf 24 - tip duben

Vyhotovení ELDP

Evidenční list se předkládá za každý kalendářní rok po účetní závěrce, tj. po závěrce mzdových listů. Musí být vystaven nejpozději v dubnu následujícího kalendářního roku. Nejzazším termínem vystavení je 30. dubna, poté musí být předložen (odeslán) ČSSZ do 30 dnů. Ovšem v případě skončení zaměstnání v průběhu roku, vždy do 1 měsíce po konečném vyúčtování příjmů, nejpozději tedy do 31. ledna roku následujícího.

Výjimkou je opakované zaměstnání. Jestliže zaměstnání skončí v průběhu roku a zaměstnanec ke stejnému zaměstnavateli opět nastoupí, nemusí být ELDP v mezidobí předložen. Pokud tedy zaměstnavatel nepochybuje, že zaměstnanec nastoupí nejpozději do 3 měsíců, může pokračovat v záznamech na tomtéž ELDP.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).