Hlavní navigace

Jak na zdravotko u podnikajících studentů?

28. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Stát platí zdravotní pojištění za neopatřené děti, tedy za děti do konce povinné školní docházky a za ty studenty, kteří se poté soustavně připravují na budoucí povolání. Za soustavnou přípravu se považuje studium na středních a vysokých školách.

Existuje však výjimka, a to v případě dálkového, distančního, večerního nebo kombinovaného studia na středních školách, pokud je dotyčný v době studia výdělečně činný nebo pokud má nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

Nejasnosti mnohdy vznikají u studentů vyšších odborných škol. Tyto instituce totiž spadají pod střední školy. Pokud je tedy student na dálkovém programu na vyšší odborné škole a přivydělává si podnikáním, musí platit kromě pojistného i minimální zálohy. Čtěte také: Zvládáte studium bez problémů? Začněte při něm podnikat a vyděláte si

Pokud by šlo o denní formu středoškolského studia a souběžné podnikání, pak by pojistné na zdravotní pojištění stát platil. Student by byl povinen hradit za sebe pojistné jako OSVČ, ovšem nemusel by dodržet minimální vyměřovací základ OSVČ a platil by tedy pojistné ze svého skutečného příjmu, doplnil Jiří Rod, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).