Hlavní navigace

Zvládáte studium bez problémů? Začněte při něm podnikat a vyděláte si

15. 8. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
V jaké výši se platí zálohy v případě, že se jedná o podnikání při studiu? Musí se student registrovat povinně na všechny úřady stejně jako běžný začínající podnikatel? I tyto dotazy zazněly v naší redakční poradně. Čtěte odpovědi.

Studenské podnikáni – e-shop

Už o podnikání čtu delší dobu, ale na některé otázky jsem nenašel odpověď, tak bych byl moc rád, kdybyste mi na ně dokázali odpovědět. Budu oficiálně zase studentem a:

 1. Když chci e-shop, potřebuji si zřídit živnostenský list a přihlásit na finančák, ČSSZ, zdrav. pojišťovnu, popř. ÚOOÚ?
 2. Když si udělám živnost, tak se musím přihlásit do třiceti dnů na finančák – a to ostatní počká (ČSSZ, zdrav.poj.) až začnu opravdu podnikat? Tedy nemusím nic řešit do té doby, než budu mít e-shop hotový?
 3. Jaké účetnictví je nejlepší, když to chci rozjet v malém ze začátku – a co plátce/neplát­ce DPH?
 4. Jak je to s výdaji na zdravotní pojišťovnu a podobně? Kolik tedy budu povinně platit státu/pojišťovně jako student?

Doporučujeme tento postup:

 1. Živnostenské oprávnění Velkoobchod – maloobchod, vše vyřídíte přes centrální místa živnostenských úřadů, včetně přihlášení na úřady.
 2. Přihlásíte nejlépe vše najednou a jedním tiskopisem.
 3. Pro rozjezd doporučuji daňovou evidenci (paušál pro prodej asi není moc vhodný). Registrace k DPH není nutná, ale pro obchodníky je výhodnější. Zpočátku ale nemusíte.
 4. Na úřady doložíte potvrzení o studiu. Budete OSVČ vedlejší. Minimální zálohy platit nemusíte, doplatky na konci roku podle výdělku.

Více v článcích zaměřených na činnost OSVČ vedlejší a na eByznys.

Podnikání studenta

Brzy mi bude 18 a chtěl bych začít podnikat na živnostenský list.

Chtěl bych vyrábět oblečení pro specifický okruh lidí, o kterém vím, že by se mohlo prodávat. Vím, že tu je kupa názorů, že podnikat v tomto odvětví není dobrý nápad a podobně. Ale chtěl jsem se zeptat. Jak je to přesně s placením daní „paušálně“. Jaký je přesný princip a jaká procenta se počítají, nikde se to totiž nemůžu dočíst. A poté jak by to bylo, kdybych prodával zboží do zahraničí normálním lidem, ne firmám na DIČ? Bylo by to stejné jako v ČR?

Poté co dalšího bych musel platit? Zdravotní a sociální pojištění? A jaké částky to jsou, popřípadě z čeho se vyměřují? Ještě něco dalšího, co je potřeba platit při podnikání na ŽL?

Musíte být zaregistrován na finančním úřadě, ČSSZ a příslušné zdravotní pojišťovně (lze učinit přes registr živnostenských úřadů). O stanovení paušální daně musíte žádat FÚ. Zřejmě ale máte na mysli využití nákladů paušálem. V případě živnosti volné, kterou budete vyřizovat na prodej zboží, činí náklady 60 % z příjmů. Je otázkou, zda pro vás nebude výhodnější využít náklady skutečné. Daň činí po odpočtu nákladů 15 %. Samozřejmě si odečtete příslušné daňové slevy.

Zálohy platíte pokud jste OSVČ hlavní. Dle věku usuzuji, že by se mohlo jednat o studenta. Potom byste byl OSVČ vedlejší, bez povinnosti minimálních záloh. Výše záloh zde: Změny v sociálním a zdravotním pojištění v roce 2011

Při prodeji do zahraničí je to stejné. Jen si hlídejte výši obratu, kvůli registraci DPH. Doporučujeme konzultaci u účetního nebo daňového poradce.

Registrace studenta jako OSVČ

Jsem student VŠ a chtěl bych vykonávat ilustrátorskou práci jako vedlejší činnost ke studiu – jednalo by se o autorské práce, tudíž předpokládám není potřeba živnost. Vyčetl jsem několik informací, ale spousta věcí mi stále není jasná. Pokud tedy chci toto vykonávat, musím se ohlásit jako OSVČ na své pojišťovně, FÚ a sociálce (alespoň doufám). Moje otázky:

 1. Toto musím udělat na každém úřadě samostatně, nebo lze použít nějaký jednotný formulář jako u zakládání živnosti?
 2. Platí se za to nějaký poplatek?
 3. Rozumím tomu dobře, že za mě v době studia bude stále platit pojištění stát?
 4. Za pár měsíců mě nejspíše čeká přerušení studia, můžu v takovém případě změnit činnost na hlavní? A co to obnáší?

 1. V tomto případě se přihlašujete na každý úřad zvlášť. Jednotný formulář je jen v případě živností.
 2. Za registraci se poplatky neplatí.
 3. Budete OSVČ vedlejší z důvodu studia. V prvním roce neplatíte zálohy. Doplatky a případné zálohy na další období podle výdělku.
 4. Po dobu přerušení studia se změní činnost vedlejší na činnost hlavní automaticky. Musíte platit minimální zálohy na pojistné.

Dohoda o provedení práce – student

Jsem studentem střední školy a podepsal jsem dohodu o provedení práce u jedné stavební firmy na 150 h/rok. Vypočítal jsem si, že si během těch 150 h vydělám cca 10 300 hrubé mzdy. Zajímá mě, jestli mám jako student nárok získat při výplatě celou hrubou mzdu, tedy 10 300. Ve smlouvě, kterou jsem podepisoval, je napsáno: Pracovník bude odměňován za vykonanou práci hrubou mzdou ve výši (xx) Kč/hod. Ještě bych podotkl, že si zaměstnavatel kopíroval moji studentskou průkazku.

Záleží na podpisu Prohlášení k dani (růžový papír). Zřejmě jste takové prohlášení podepsal. Potom bude uplatněna sleva na poplatníka a na studium a nemusí být vzhledem k výši příjmu sražena žádná zálohová daň. Samozřejmě za podmínky, že jste ve stejném období nepodepsal prohlášení u jiného zaměstnavatele.

Podnikání studenta a sirotčí důchod

Zajímalo by mě, zda může student, samozřejmě plnoletý, podnikat ve společnosti s r.o. a nepřijít přitom o sirotčí důchod, na který má v důsledku studia nárok po zemřelém otci?

Podmínkou sirotčího důchodu je nezaopatřenost dítěte, což je u zletilého dítěte splněno soustavnou přípravou na budoucí povolání, tj. studiem do 26 let. Případné zaměstnání nebo podnikání nezaopatřeného dítěte sirotčí důchod neovlivní.

Sleva na studenta

Dítě zaměstnance má stanovenou závěrečnou zkoušku na vysoké škole na září 2011. Potvrzení o studiu má na rok 2010/11. Pokud ke zkoušce nepůjde a v září přeruší studium, náleží zaměstnanci sleva na dítě za červenec i srpen?

školení červen 22 - tip do článku

Doporučujeme si vyžádat potvrzení o přerušení studia. Daňové zvýhodnění náleží v měsíci, kdy je soustavná příprava splněna k prvnímu dni v měsíci. Pokud bude v potvrzení o přerušeném studiu uvedeno datum např. 15.9., zvýhodnění náleží ještě za září.

Potřebujete poradit? Nevíte si s něčím rady? Zeptejte se, redakce zajistí odpověď.
Tlačítko: Nový dotaz

Pozn. texty byly redakčně upraveny

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).