Hlavní navigace

Máte e-shop nebo kamennou prodejnu? Mobilem už mohou platit i vaši zákazníci

12. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Na český trh vstoupil ambiciozní systém plateb mobilním telefonem. Za 2,5 % z nákupů je k dispozici pro kamenné i internetové obchodníky.

Pro obchodníky, kteří svým zákazníkům nabízejí moderní způsoby platby za služby a zboží, vstoupil na český trh nový poskytovatel mobilních plateb. Je jím společnost MOPET CZ a její systém mobilních plateb Mobito.

Pro malé i velké

Platformu obchodníků, kteří platby Mobito svým zázazníků nabídnou, firma teprve buduje. Aktuálně přesvědčila asi čtyřicítku kamenných či internetových obchodníků, zhrbuba do jednoho roku už jich ale chce mít alespoň tisícovku. Jak říká Tomáš Salomon, předseda představenstva této akciovky, důležitým bodem rozvoje Mobita na trhu je důraz na rovnováhu mezi počtem uživatelů služby a obchodníků, kteří jí budou akceptovat. Počet obchodníků ale neomezuje, nechce být klubem, ale otevřenou platformou.

Čtěte také: Gabriel Kalapoš: Tvrdit, že zákazníci online platby nechtějí, je od e-shopů alibistické

Salomon zdůrazňuje, že Mobito je pro každého obchodníka. V tom smyslu, že není podstatné, jaký obrat obchodník má, nebo v jakém oboru podniká. Přes mobil přitom mohou zákazníci provádět platby až do výše deseti tisíc korun. Obchodník, který službu svým zákazníkům nabídne, zaplatí obecně 2,5 % z každé platby. Podle Salomona se nicméně může obchodník dostat i na nižší cenu, když se více zapojí do podpory a propagace nového platebního způsobu.

Možnost offline prodeje

Mezi průkopníky Mobita patří mezi domácími obchodníky například Kosmas, Lekarna.cz, Allegria – Firma na zážitky, Palmknihy, Foto.cz, Zapakatel, Ticketstream, datec a další.

Pro Zapakatel je nejvíce atraktivní možnost užívat Mobito kódy, což usnadní prezentaci a prodej produktů offline. Na plakát nebo reklamu totiž firma může umístit tak zvaný Mobito kód, což je číslo, jež může zákazník třeba rovnou na ulici naťukat do svého telefonu a ihned, bez přístupu i internetu, nakoupit. Datec zatím eviduje frenetické reakce zákazníků na možnost plateb přes mobil. Jsou to většinou klienti s mobilními telefony a možnost zaplatit dražší spotřební zboží mobilem je pro ně zajímavá. Ticketstream, obchodník se vstupenkami, zase doufá, že Mobito více rozjede prodej jeho eTicketu. Ticketstream očekává velké tržby, protože platba mobilem by měla být akceptovatelnější pro ty zákazníky, kteří mají obavu platit kartou.

MM_socky3

Čtěte také: Mobilní revoluce je tady. Přicházejí mobilní platby pomocí Mobito

V e-shopu i pokladně

Obchodník může využít Mobito pro e-shop i pro kamennou prodejnu, kdy může mít systém integrovaný přímo do pokladního systému. Mobilní platby už podporují všichni domácí mobilní operátoři, Vodafone, T-Mobile i O2, a přímo na nich spolupracují také některé banky – Česká spořitelna, GE Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank. Služba ale není limitována jen na klienty těchto bank, které jí implementují přímo do svého elektronického bankovnictví. I u jiných bankovních domů ji lze napojit na platební kartu nebo si z účtu přeposlat peníze přímo do svého mobilního telefonu.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).