Hlavní navigace

Názory k článku Na stole je nový zákon. Navrhuje eseróčko s vkladem za korunu a ručení majetkem pro šéfy firem

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 5. 2011 0:32

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
  to bude ráj pro ukra*****ské podnikatele, pronajímající za pár tisícovek/měsíčně jednatele . . . . .
 • 6. 5. 2011 22:27

  XYZ123 (neregistrovaný) ---.klient.poruba.net
  Dejme tomu, že bych si chtěl čas od času přividělat, třeba poskytováním prostoru pro Google AdSense, ale roční zisk z této činnosti by byl natolik malý, že se nevyplatí živnostenský list. Bude fungovat založení sročka za korunu, které bude tyto peníze inkasovat, a peníze takto získané použít třeba na platbu hostingu nebo vykázání nákupu spotřebního zboží jako je hardware (disky atp.) v nákladech? Protože sročko samo o sobě nemusí platit zdravotní ani sociální pojištění, bude možno to takto využít? Musí mít sro nějakou adresu, nebo to jde nahlásit někam kde se za to nemusí platit, třeba na obecní úřad? Jde mi jen o to jak si přividělat, kdy by sice ta činnost mohla být považována za podnikání, ale je obecně natolik málo výnosná, že povinné odvody státu ji činí ztrátovou.

  Napadá mě několik možností, jak by to mohlo lidem sloužit ku prospěchu. Třeba manželky na mateřské by mohly ve volném čase tvořit nějaké zboží, které by se nechaly zaměstnat na dohodu takovému sročku třeba za korunu, a toto by byla jejich pracovní činnost/úkol, nebo by se to poskytlo jako dar té firmě. Firma by potom toto zboží prodala, a vyinkasovala zisk, ze kterého by sice musela platit zdravotní a sociální, ale vyhla by se nutnosti pravidelných měsíčních záloh. Manželé několika takových pracantek by se potom domluvili, a založili si neziskovku, a firma by ze zisku koupila nějaký dar, který by té neziskovce věnovala, třeba něco co by ty ženštiny potřebovaly, třeba dětské oblečení. No a ty věci by se potom poskytly těm manželkám jako forma dobročinnosti. Ženské by přitom mohly být doma na nejvýhodnější variantě mateřské. Samozřejmě, že by se na to sročko nahodily všechny nepravidelné příjmy, koneckonců někdo může mít sročko, a pokud pro něj někdo pracuje zadarmo bez smlouvy, proč ne. Jediný problém je, že některé věci denní spotřeby není možné zahrnout do nákladů, ale i to by možná šlo obejít manipulovanou spotřebitelskou soutěží (vítěz dostane kupon na nákup v marketu) na internetu, a cena by se zahrnula jako propagační materiál firmy.

  Mohlo by to takto fungovat, jsem zatím mladý a moc těmto věcem o podnikání nerozumím, ale snažím se zjistit jak věci zařídit co nejlépe, zatím jak podnikat(vyplňování faktur a všechno to papírování které musí podnikatel zvládat sám, pokud nechce platit účetní, protože na ni třeba nemá).
 • 10. 5. 2011 10:17

  JJ (neregistrovaný) ---.metro.st

  Ta první část - tj. s.r.o. inkasující nějaké tržby a platící výdaje (prokazatelně s těmi tržbami související!!!) by v zásadě fungovala. Jen podotýkám, že i s.r.o. musí mít živnostenský list ;-)

  Na obecním úřadě asi s.r.o. sídlit nemůže, ale na svoji soukromou adresu ji klidně zaregistrovat můžete. Pracovat pro s.r.o. bez smlouvy je možné teoreticky a úřady se na to také budou dívat značně podezřívavě.

  Co by naopak nefugnovala je ta spřátelená neziskovka. Jednak to zavání průserem, protože FÚ jsou na tohle poměrně citlivé a judikáty NSS jim nahrávají a za druhé dary neziskovkám jsou z daní (toho s.r.o.) odečitatelné pouze do výše 5 nebo 10 %.Plně odečitatelný je sponsoring, jenže tam byste pak museli prokazovat nějaká protiplnění a přiměřenost jejich ohodnocení.

  Na manipulovatelnou spotřebitelskou soutěž zapomeňte, to se v takových domácích podmínkách v podstatě nedá udělat tak, aby z toho nebyl pořádný průšvih.

  Řekněme si to na rovinu: většina berních úředníků není zase tak moc blbá a FÚ ve své práci vychází (resp. měly by vycházet) z reálného stavu věcí, ne ze stavu zdánlivého a formálního. Ty Vaše fantasmagorie by obratem prohlásili za účelové konstrukce a už Vás vidím, jak jim dokazujete opak...

 • 10. 5. 2011 16:26

  Sten (neregistrovaný) 62.168.56.---
  Sročko potřebuje taky živnostňák, takže tam si nepomůžete. Naopak vyřizování živnostňáku pro sročko je mnohem vyšší úroveň jednání s úřady.

  Abyste mohl mít zapsanou adresu (přesněji kancelář), musíte mít povolení majitele nemovitosti. Obecní úřad vám takové povolení pravděpodobně nevydá, protože se bere, že všechny věci v té kanceláři patří sročku, pokud není doloženo jinak (stejný problém jako u exekucí na majetek fyzických osob). Ale můžete si tam napsat třeba záchod ve vašem vlastním bytě a při exekuci oželet štětku a mísu :-)

  Další problém je převod peněz do sročka a z sročka. Sročko platí daň z příjmu a zdaněný zisk může převádět společníkům (s nějakými limity kvůli ochraně věřitelů), kteří ale ten zisk opět vypisují do daňového přiznání a platí z toho zdravotní a sociální pojištění.

  Pro sročko můžete pracovat, pokud jste jeho společník, bez smlouvy a zadarmo (peníze se daní při vyplácení zisku). Naopak nesmíte pracovat pro konkurenční firmu. Teoreticky může pracovat pro sročko kdokoliv zadarmo a bez smlouvy, ale úředníci to neradi vidí a rádi potom kontrolují účetnictví. To posílání peněz neziskovce, jejíž členové pro vás zdarma pracují, je IMO už obcházení daňového systému a nelegální.
 • 5. 6. 2011 10:48

  Emil (neregistrovaný) ---.vodafone.cz
  Buďto si zařiďte přímo neziskovku a pro ni může pracovat jako brigádnice tuším do 5.ooo měsíčně odvedete jen srážkovku, .. nebo v SRO bude manželka jednatelka a bude dostavat odměnu jednatele, ze které se do tušim 6200 taky neodvadi socialni na strane firmy.. takze usetrite. Proc to komplikovat :). Otázkou je, že její produkty se budou muset prodávat, c čím ji jako podnikatel zcela legálně a čistě pomůžete...
 • 6. 5. 2011 23:03

  XYZ123 (neregistrovaný) ---.klient.poruba.net
  Mimochodem co to znamená ručit celým svým majetkem? Pokud má celý můj majetek třeba hodnotu 50000 Kč (PC, notebook, mobil, nějaké knihy a další osobní věci) a způsobím škodu za milion, potom můžu přijít maximálně o všechno co mám, nebo mi vznikne dluh 950 tisíc, který budu muset splácet? Jednou z hlavních výhod sročka oproti živnosťáku bylo právě to, že společník/jednatel ručí jenom do výše svého vkladu, takže když podnikatel-začátečník něco zmrví, tak si nezmrví zbytek života tak jako živnostník. Takže pokud dodá produkt, který způsobí velmi vysokou škodu (třeba kvůli chybě software), tak to má sročko lepší.

  Mimochodem nevztahuje se nové rozšíření zákona o koncept vlivné osoby i na další řadové zaměstance? Pokud řadový zaměstnanec zmrší produkt nebo způsobí svojí laxností nestihnutí dodání zboží/neposkytnutí služby, bude také považován za vlivnou osobu? Tedy když se někdo ožere a nepřijde do práce v den deadlinu protože se ráno neprobudí, a v důsledku toho vznikne škoda firmě, může takovému člověku být zabaven všechen majetek? Ovlivnit jednání firmy může nechtěně třeba i správce počítačové sítě který něco zmrví, zaměstnanci kteří v pracovní době stáhnou hry a zavirují firemní počítačovou síť, rozešlou řetězové emaily s drby o managementu a způsobí tak že se místo práce bude drbat a podobně. Způsobů, jak řadový zaměstnanec může svojí (ne)činností způsobit ztrátu firmě je spousta. Chrání zákon dostatečně řadové zaměstnance před jejich vlastními chybami a volovinami?

  Nevznikne nakonec ze strany podniků šikana, kdy budou od zaměstanců vymáhat škody, protože každý zaměstnanec má nějaký vliv na ziskovost firmy, a vyčíslený ušlý zisk = škoda firmě ušlá. Pokud má firma peníze, tak se jí vyplatí se soudit, i když je zisk velmi nízký, pokud má jistotu, že to vyhraje (a náklady zaplatí viník), však ono by většina lidí přistoupila na mimosoudní vyrovnání, a výpověd by nepodali, protože jsou na firmě existenčně závislí. Firma by udělala pravidla, kdy by odměňovala zaměstnance za to, že prásknou své kolegy pokud někde udělají byť jen malou škodu, tímto by získávala data pro vydírání zaměstnanců a souzení se. Samozřejmě by se muselo jednat o firmy, které nabízejí taková ty vlastně zbytečná místa jako je telemarketing a podobně, musely by najít něco čím by mohly hodit zodpovědnost za svůj neúspěch na zaměstance(nějaká malá doložka v pracovní smlouvě), a pak je ždímat. Teoreticky by mohl někdo založit podnik o němž by mu bylo jasné, že v té branži bude ztrátový, zaměstnat nějakou vedoucí a pár blbek(třeba prodej blbin po telefonu), "investovat" do toho třeba 200 tisíc, pak to bude už krachovat, a hodit zodpovědnost za neúspěch na tu vedoucí, nadhodnotit škodu a připočíst ušlý zisk (nějaký předpokládaný) a doufat že vedoucí soudní spor prohraje nebo se nechá zastrašit, a že má majetek který přesahuje "investici" a sedřít ji z kůže. Pokud třeba má majetek za 300 tisíc a o všechno by se jí povedlo připravi, tak by to představovalo čistý zisk 100 tisíc, sice by skončila na ulici, ale to by "podnikatele" asi moc nezajímalo. Postupně by takových firmiček mohl zakládat stále víc, a přelívat tak majetek druhých nešťastníků k sobě, vždyť tržní ekonomika je stejně zero sum game.
 • 17. 6. 2012 17:12

  Scaly (neregistrovaný) ---.153.broadband6.iol.cz

  Zamestnanci stale zustavaji pod ochranou zakoniku prace (pri neumyslnem zpusobeni zkody tedy ruci jen omezene). Myslim, ze tento krok se spise vztahuje na osoby s vlivem, ktere vsak nejsou se spolecnosti v pracovnepravnim vztahu.

 • 7. 5. 2011 9:36

  kiky (neregistrovaný) ---.pb.cz
  z návrhu a z české mentality vyplývá, že se tímto nabízí mj. veliký prostor ke zneužití a šikaně vůči všem úrovním managementu firmy. Jsem zvědavý, kolik lidí se požene do vedení firem, aby získali obrovskou odpovědnost za stejný plat. Následně bude vznikat tlak na další odměny pro manažery (částečná kompenzace). To ale asi nepotěší bolševiky, kteří něco takového navrhují....
  Co to vyřešit vyšší odpovědností zaměstnance, resp. vedoucích zaměstnanců korporací?
 • 7. 5. 2011 9:43

  kiky (neregistrovaný) ---.pb.cz
  máme mraky úředníků, tak alespoň budou mít co dělat :-). Až si každý založí 1 a více eseroček, zaregistruje je k daním a na všech úřadech, pravidelně bude zasílat výkazy všem těmto. Jsem zvědav, jak se to tito udření a vyčerpaní úředníčci zahltí prací jestli se vůbec v činnosti, struktuře a vazbách zorientují. Z tohoto pohledu to bude asi ještě větší ráj na zemi pro nejrůznější živly ...
 • 7. 5. 2011 11:37

  XYZ123 (neregistrovaný) ---.klient.poruba.net
  Sranda bude až si někdo založí společnost ve Velké Británii nebo na Seychelách, a tato právnická osoba u nás založí několik sroček které budou pokrývat jednotlivé oblasti jejího podnikání. Prý se to tak běžně dělá s Ltdčky že jich má člověk několik, a když dojde k úpadku/předlužení jedné, ostatní zůstane zachováno, takže má čas to vyvést. Mezitím co fyzická osoba s několika sročky bude pořád snadno dohledatelná, zahraniční společnost bude pro úředníky problém, jenom jednatel u nás (rozuměj bílý kůň) bude možná postihnutelný. Ne že by to nešlo už teď, ale povinnost složit 200k jako základní jmění zabraňuje tomu, aby podobné nápady měli i malí zlodějíčci, kteří na tu zálohu nemají. Alespoň teď bude rovnoprávnost chudých s bohatými...
 • 8. 5. 2011 9:37

  Tom (neregistrovaný) ---.56.broadband3.iol.cz
  Ten zákon je naprostá KRAVINA!!! Tohle je úplná likvidace obchodních korporací a podnikání v ČR.

  Navíc podle toho, jak je ten návrh napsaný, tak "vlivná osoba" může být kdokoli, kdo korporaci "ovlivní" - tedy nemusí být vůbec statutární orgán, ani společník či akcionář. Vlivná osoba klidně může být Warren Buffet, který se vyjádří v USA k akciím nějaké české společnosti, protože to ovlivní "ovlivněnou osobu" - tu českou akciovku.

  Doufám, že taková krávovina neprojde. Stále více přesouvám své aktivity do zahraničí, protože v ČR to jde z kopce, ale tohle je pecka! Jestli tohle schválí, tak v průběhu roku 2012 tady všechno ukončím a prodám a přesunu se jinam... Jenom je mi teda líto lidí, kteří tady zůstanou :-(
 • 9. 5. 2011 9:01

  Abu (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
  Pokud se ten zákon takto změní, tak jaký má vůbec smysl označení s.r.o. , když vlastně z majitelů firem udělá doživotní dlužníky v případě, že se podnikatelský záměr nezdaří ( nemám na mysli úmyslný pád a poškození společnosti)?

  Jak se bude vlastně definovat co je a co není riskantní chování, když z hlediska tohoto zákona je risk už samotné založení s.r.o.
 • 10. 5. 2011 9:00

  v2kt0r (neregistrovaný) 194.140.127.---
  Tam sice "s.r.o.a za korunnu" opravdu mozna je, ale neni to nahrada s.r.o., jen jakasi startovni rampa. Cilem i techto spolecnosti je, case se na plnohodnotnou s.r.o. premenit. Vzit s.r.o. omezene rucerni je fakticky jejim zabitim - tento druhs polecnosti tim ztrati sve jedine oduvodneni. Navic v tom Nemecku se tyto "GmbH light" nenazyvaji "GmbH" (s.r.o.), ale jinak, myslim, ze "UG, haftungsbeschränkt", coz je tak osklivy a image skodlivy dovetek, ze se kazdy bude snazit co nejrychleji z tohot modelu vypadnout.

  Tento cesky paskvil se neorientuje na nicem svetovem, ale ciste na akcionismu spojenem s diletantismem svych predkladatelu.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).