Hlavní navigace

Počet obyvatel Česka opět narostl

11. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Počet obyvatel Česka se v prvním pololetí roku 2008 zvýšil o více než 40 tisíc osob. Na našem území tak nyní žije 10 424 926 oby­vatel. Vyplývá to z právě zveřejněných údajů Českým statistickým úřadem. Největší vliv na růst obyvatel má migrace. Aktivní saldo zahraniční migrace dosáhlo čísla 37 tisíc osob.

Na přírůstku obyvatel se podílí rovněž zvýšená porodnost. V letošním prvním pololetí se narodilo o 3,3 tisíce dětí více než ve stejném období roku 2007. Baby boom způsobil přirozený přírůstek obyvatel o 6800 osob a zároveň dělá radost podnikatelům s dětskými výrobky a službami pro děti. Čtěte více: Agentury na hlídání dětí – byznys, který roste

Podnikatelé jsou také nuceni snažit se udržet kvalifikovanou pracovní sílu a stále více nabízejí dříve nevídané možnosti – částečné pracovní úvazky, práci z domova, apod. Čtěte více: Vyplatí se firmě, když zaměstnanec pracuje z domova?

Demografové očekávají, že počet rodících se dětí začne v blízké době opět klesat. Nižší porodnost a zvyšující se průměrná délka života znamenají větší podíl seniorů v celkové populaci. Do problémů se tak dostane český důchodový systém. Vláda se snaží na tuto situaci reagovat a mění parametry důchodového systému. Čtěte více: Do důchodu nejdříve až po 35 letech práce Pomoci může také větší aktivita seniorů. Čtěte více: I v důchodovém věku můžete bez obav podnikat Zda to bude stačit, nebo bude potřeba přistoupit k razantnějším změnám, ukáže až čas.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).