Hlavní navigace

Zřejmě příští rok se v Česku spustí nový "dětský" byznys. Čtěte jaký

7. 9. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Šance pro začínající podnikatele přinese novinka v zákonech, která začne platit zřejmě už příští rok. Nový obor podnikání, který je zaměřený na děti, může rozhýbat trh s novými službami.

Dlouho očekávaná novinka v podobě založení dětských skupin nabývá reálné podoby. Připravuje se legislativní úprava péče o dítě, která navíc navíc přináší i institut chůvy. Prvotní informace o podnikání založením dětských skupin přinesl server Podnikatel v článku: Převrat v „dětském“ byznysu: Místo soukromé školky dětské skupiny

Podnikat v péči o děti je složité. Prozatím

Podle informací ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) je možné takovéto zařízení zřídit již dnes. Pokud se tedy zřizovatel rozhodne neposkytovat péči v rámci mateřských škol či jeslí a zároveň jeho činnost nevykazuje znaky podnikání. V takovém případě se na něj totiž nevztahují podmínky školského zákona, zákona o péči o zdraví lidu ani zákona o živnostenském podnikání. Problém je, že zřízení a následný provoz musí být v souladu s obecně platnými předpisy, zejména v oblasti hygieny a stravování, požární a stavební oblasti a dalšími. A ty jsou (nehledě na velikost zařízení) velmi přísné.

Přestože potřebná právní úprava podmínek prozatím schází, někteří odvážlivci již podobná zařízení provozují. Situaci by měla zjednodušit připravovaná legislativní novinka v podobě zákona o službě péče o dítě, která takové zařízení definuje pod pojmem dětská skupina. Podmínky by měly dle ministerstva garantovat kvalitu péče a zároveň by měly být pro dosažitelnější než v případě zřízení mateřských škol nebo jeslí.

Návrh zákona o službě péče o dítě zavádí nové pojmy

Připravovaný právní předpis definuje dva nové instituty služby péče o děti. Těmi jsou dětská skupina a institut chůvy. Ministerstvo představilo jejich plánovanou podobu.

1. Dětská skupina

Institut dětské skupiny upravuje nepříležitostnou a nekrátkodobou péči o dítě v zařízení v režimu i mimo režim zákona o živnostenském podnikání. Dětskou skupinu budou moci zřídit fyzické i právnické osoby podle zákona o živnostenském podnikání, ale také obce a kraje, nestátní neziskové organizace a zaměstnavatelé včetně organizačních složek státu. Firmy budou mít možnost vytvořit buď malou skupinu pro nejvýše čtyři děti, nebo střední skupinu, kde bude nejvýše dvanáct předškoláků.

Poskytování služby se nebude řídit školským zákonem a zákonem o péči a zdraví lidu. Připravovaná novela stanoví hygienické, provozní a prostorové podmínky poskytování péče o děti, počet dětí, o které může být v jednom časovém úseku pečováno jednou pečující osobou, a zároveň maximální počet dětí. Důležité je, že zřízení dětské skupiny bude benevolentnější v hygienických požadavcích, zvláště v případě relativně malého počtu dětí. Čtěte více: Firemním školkám nahrává babyboom i boj o talentované lidi

Má být stanovena odborná způsobilost pro osoby pečující o děti do zahájení povinné školní docházky a povinnost vytvoření výchovně-vzdělávacího konceptu. Předpokládá se, že nebude nutné zaměstnávat pouze pedagogy se specializací v předškolní výchově. Postačí profese zdravotní sestry, zdravotnické asistentky nebo sociální pracovnice.

2. Institut chůvy

V režimu zákona o živnostenském podnikání bude i péče o dítě v domácnosti dítěte. Zde je vymezena odborná způsobilost pro osoby pečující o děti do zahájení povinné školní docházky, která je prakticky totožná s odbornou způsobilostí u dětské skupiny. Protože půjde o péči poskytovanou v domácnosti dítěte, nikoli ve speciálním zařízení, nebudou vymezeny hygienické, provozní ani prostorové podmínky poskytování péče. Čtěte také: Čím si přivydělat na mateřské dovolené? Čtěte naše tipy

První česká dětská skupina

Samo ministerstvo fungování středně velké dětské skupiny aktuálně testuje v praxi. Jejich zaměstnanci mohou od července 2011 využít pravidelnou službu péče o dítě s možností celotýdenní docházky, docházky po část dne nebo jen v určených dnech v týdnu.

V „ministerské“ dětské skupině může být v jednu chvíli maximálně osm dětí od dvou do sedmi let věku. Podle vypracovaného výchovně vzdělávacího konceptu jsou s dětmi realizovány činnosti zaměřené na rozvoj schopností, vědomostí a dovedností dítěte a jeho kulturních a hygienických návyků, přiměřených věku dítěte, uvedla Lydie Keprová z oddělení rodinné politiky ministerstva práce a sociálních věcí. Čtěte také: Základní manuál pro začínajícího podnikatele. Stahujte i důležité formuláře

Pro první dětskou skupinu si MPSV stanovilo následující podmínky:

  • v dětské skupině mohou být zaměstnány 2 pečující osoby, každá na 1,0 úvazku. Jedna pečující osoba má na starosti maximálně 4 děti. Pečující osoby jsou zaměstnány na ministerstvu v hlavním pracovním poměru,
  • dítě navštěvuje dětskou skupinu celodenně nebo ve zkrácené denní době v případě, kdy se na jednom místě vystřídá s jiným dítětem umístěným zde také ve zkrácené denní době, nebo pouze některé dny v týdnu v případě, kdy se na jednom místě vystřídá s jiným dítětem umístěným zde jiné dny v týdnu. Podmínkou je, že se jedná o dlouhodobé (celoměsíční) umístění dítěte, nikoli příležitostné,
  • stravu si rodič zajišťuje sám, pitný režim je zajištěn v rámci provozu dětské skupiny.

V souvislosti s návrhem zákona se plánuje i úprava daní

Pokud bude legislativní změna v podobě dětských skupin a institutu chůvy schválena, navrhuje se novelizovat současně zákon o daních z příjmů. Zaměstnavatelé by si mohli daňově uplatnit náklady spojené se zřízením mateřské školy, jeslí i dětské skupiny. Obdobně tomu bude v případě nepeněžního příspěvku zaměstnancům na úhradu služeb péče o děti. Navíc rodič, který se zapojí do pracovního procesu a svému dítěti bude hradit službu péče o děti, obdrží slevu na dani, slíbil ministr Jaromír Drábek koncem srpna, když na tiskové konferenci představoval základní principy fungování tzv. dětské skupiny.

Konkrétní datum účinnosti připravovaných změn prozatím stanoven není. Předpokládá se 1. leden 2012, ale jak pro server Podnikatel.cz šalamounsky odpověděl Petr Sulek z tiskového oddělení MPSV: Bude záležet na legislativním procesu.

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Sleduje Dagmar na webu dagmarkucerova.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).