Hlavní navigace

Přivedl si do práce psa, ten pokousal kolegu. Kdo za to nese odpovědnost?

2. 4. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pokud zaměstnanec přivede na pracoviště psa a ten zaútočí na jiného zaměstnance a pokouše jej, je tento úraz vnímán jako úraz pracovní.

A právě proto, že se jedná o pracovní úraz, vzniklá škoda se nebude řešit podle občanského zákoníku, ale podle zákoníku práce (§ 271k zákoníku práce). 

Na problematiku upozornil Tomáš Neugebauer, specialista bezpečnosti práce a požární ochrany, ve svém článku Kdo nese odpovědnost za zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci?

Za pracovní úraz je zodpovědný zaměstnavatel

Ze zákoníku práce vyplývá, že je zaměstnavatel povinen uhradit zaměstnanci škodu a nemajetkovou újmu, které mu vznikly v důsledku pracovního úrazu (pokud se v souladu se zákoníkem práce této povinnosti nezprostí, což není tento případ). 

Zaměstnavatel tak musí uhradit škodu a nemajetkovou újmu, které vznikly. O proplacení vypočtené částky požádá pojišťovnu, u které je pro případ své odpovědnosti za pracovní úraz pojištěn. Zároveň je povinen zabezpečit převod práva vymáhat částku po majitelce psa na pojišťovnu. V praxi to tedy znamená, že majitel psa bude platit pojišťovně, u které je zaměstnavatel pojištěn, vysvětluje Tomáš Neugebauer. 

Nebyla zajištěna bezpečnost

Zvláštní odpovědnost za vzniklý pracovní úraz stanovená v zákoníku práce vychází z pravidla, že zaměstnavatel je povinen zajistit BOZP s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví, která se týkají výkonu práce (§ 101 zákoníku práce). Je prakticky odpovědný za to, že pracoviště, na kterém zaměstnanec pracuje, je bezpečné a zdraví neohrožující. Jak se však ukázalo, to splněno nebylo, neboť došlo k pracovnímu úrazu (vedoucí zaměstnanec nezamezil nebezpečnému působení psa na zaměstnance), uzavírá Neugebauer.

Čtěte také: 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).