Hlavní navigace

Prodávat burgery nebo pizzu na ulici není jen tak. Jaká povolení potřebujete?

7. 10. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Street Food Festival
(FOTOGALERIE) Street food je mezi lidmi stále oblíbenější. Pokud chcete začít s tímto druhem podnikání, nechte si poradit, co musíte splnit.

Pouliční občerstvení, neboli street food, jako zdroj příjmů, jako druh podnikání, které by nemuselo být tolik nákladné. Obchodník postaví na ulici tzv. food truck – auto, které je uzpůsobené pro prodej jídla, a už si jen vaří, smaží, prodává a vydělává. Jenže ono to není tak jednoduché. Pojí se to s celou řadou povinností. 

Na konci článku nabízíme rozsáhlou fotogalerii, která prozradí, jak vypadá street food stravování v Česku. 

Ilustrační obrázek
Autor: Street Food Festival

Ilustrační obrázek

O stále populárnějším způsobu stravování, jakým je právě tzv. food street, psal i sesterský server Vitalia.cz, který čtenáře seznamoval s jednotlivými prodejci a jejich prodávanými produkty a pochutinami, mezi které už dávno nepatří jen smažák nebo párek s hořčicí. 

Čtěte zde: Street food: Na ulici by měli vařit ti nejlepší

Prodejce jídla na ulici má své povinnosti

V rámci odborných poraden, které nabízí server Podnikatel.cz, se objevil dotaz od čtenáře právě na tento druh podnikání.

V zahraničí mě inspirovaly tzv. „food trucks“, které na ulici prodávají různé fast foody (burgery, bagety, párky, cokoli…). Přijde mi, že na území, ať už Brna, či Prahy, jich není moc, ač mi to připadá jako velmi zajímavé podnikání. Libí se mi mobilita provozovny, možnost reagovat na sezonnost. Jaké jsou povinnosti při zřízení a provozování něčeho podobného? Co vše potřebuji za povoleni? Jaká ohlášení, povolení se na mě vztahuji?

Odborník z odborné poradny na Podnikatel.cz odpovídá: 

Pro prodej občerstvení v mobilních zařízeních je nutné mít živnostenské oprávnění v oboru hostinská činnost. Jedná se o živnost řemeslnou, pro kterou je nutné doložit předepsanou kvalifikaci, kterou je:

  • a) střední vzdělání s výučním listem v oboru nebo střední vzdělání s výučním listem v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
  • b) střední vzdělání s maturitou v oboru nebo střední vzdělání s maturitou v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
  • c) vyšší odborné vzdělání v oboru nebo vyšší odborné vzdělání v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
  • d) vysokoškolské vzdělání v příslušném nebo příbuzném oboru, nebo
  • e) uznání odborné kvalifikace podle zákona 18/2004 Sb. nebo ověření/uznání úplné kvalifikace podle zákona 179/2006 Sb., nebo
  • f) osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci v oboru vydaný akreditovaným zařízením a 1 rok praxe v oboru, nebo
  • g) vykonání šestileté praxe v oboru, nebo
  • h) v případě kvalifikace získané činností v jiném státě EU doklady podle § 7 živnostenského zákona

Čtěte také: Při otevření stánku s občerstvením si dejte pozor na výběr živnosti i hygienu

V případě, že byste nesplňovali tuto kvalifikaci, je možné jmenovat i jinou osobu jako tzv. odpovědného zástupce (garanta), který bude za správný výkon těchto živností odpovídat.

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Živnostenské oprávnění vám vyřídí na kterémkoliv živnostenském úřadě nebo online na ZalozFirmu.cz.

Před zahájením prodeje v pojízdné provozovně je třeba toto ohlásit na hygienické stanici. Formulář vám poskytne hygienická stanice příslušná podle místa umístění stánku, Státní zemědělská a potravinářská inspekci a na živnostenském úřadě.

Pojízdná provozovně je považována za prodejní stánek a její umístění a provoz může také podléhat tržním řádům pro jednotlivá místa. Např. v Praze je nejprve nutné požádat o zařazení do tzv. tržního řádu Hlavního města Prahy. V případě získání povolení je pak nutné získat souhlas příslušné městské části pro zábor komunikace pro daný účel . Doporučuji kontaktovat obecní úřad města, ve kterém budete působit, nebo provozovatele konkrétní akce pro zjištění podrobnějších podmínek.

Nahlédněte do rozsáhlé fotogalerie, která nabízí pohled na jeden z festivalů, který je zaměřen právě na street food stravování v České republice. 

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).