Hlavní navigace

Protikuřácký zákon udělá z Česka jednu z nejpřísnějších zemí v EU

29. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Protikuřácký zákon míří do druhého čtení. Poslanci o něm budou jednat během března. Právníci varují před jeho příliš přísným zněním.

Tzv. protikuřácký zákon zcela zakazuje kouření ve vnitřních prostorách provozoven stravovacích služeb. Týká se to barů, restaurací, ale rovněž klubů nebo čajoven. Nereguluje však pouze konzumaci tabákových výrobků, ale i nabídku nealkoholických nápojů, kdy navrhuje, aby restaurace nabízely alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než alkoholický. Součástí je také regulace elektronických cigaret.

Čtěte více: Zákaz kouření by se neměl vztahovat na e-cigarety, tvrdí odborníci

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Zákon výslovně říká, že kouřit nebude možné ani ve vnitřním zábavním prostoru, jakým je např. kino, divadlo, či jiný vnitřní prostor po dobu pořádání koncertů, tanečních akcí, apod. Právníci upozorňují, že je zákon ve stávající podobě příliš přísný: Zákon je v tomto ohledu tedy poměrně přísný a jen stěží si lze představit provozovnu, která by zůstala veřejnosti přístupná, sloužila stále podobnému účelu jako restaurace či hospoda a nespadla pod definici vymezenou tímto zákonem, uvedl už dříve pro server Podnikatel.cz Martin Halaj z TaylorWessing e|n|w|c advokáti.

Pokud by byl zákon přijat v původním znění, Česká republika by se stala jednou z mála zemí Evropské unie, kde by platil absolutní zákaz kouření v provozovnách stravovacích služeb, popsal Pavel Fráňa z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Čtěte také: Hospodští na „cigaretové“ zákazníky spoléhat už nemohou. Proč?

Na stolech poslanců tak přistane řada pozměňovacích návrhů, mezi kterými je například možnost zřízení zcela oddělených prostor, kde by bylo kouření povoleno, popřípadě zřízení kuřáckých prostor bez obsluhy. Těmi se poslanci budou zabývat koncem března, kdy se protikuřácký zákon dostane do druhého čtení.

školení prosinec - daně a účetnictví novinky 2022

Čtěte také: Zákaz kouření nepostihne jen hospody, potopí i řadu čajoven s vodními dýmkami

Pokuty za porušení nejen restauracím, ale i hostům

Bude-li zákon schválen, jeho porušení se neobjede bez nemalých pokut a sankcí. Ty budou hrozit jak samotným barům a restauracím, tak také hostům. V případě porušení zákazu kouření zaplatí 5 tisíc korun. Provozovatel restaurace pak zaplatí až desetinásobek. Porušením zákazu by však nemělo hrozit uzavření provozu. Za porušení zákazu kouření v provozovnách stravovacích služeb ze strany provozovatele mu nelze spolu s pokutou uložit zákaz činnosti, uzavírá Pavel Fráňa

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).