Hlavní navigace

Neodložíte ročně 114 tisíc korun? Na slušný důchod zapomeňte

6. 10. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Diskutuje se o zdanění důchodů. Dotkne se ale jen malé části důchodců, kteří si při důchodu přivydělávají. Ti si zaměstnáním výši důchodů dokonce zvyšují. To budoucí důchodci na tom budou hůř.

Novela zákona o daních z příjmů zřejmě přinese zrušení osvobození důchodů u výdělečných důchodců. Jestliže bude mít pracující důchodce příjmy ze zaměstnání, podnikání nebo pronájmu a součet těchto příjmů po odečtu případných výdajů přesáhne v kalendářním roce 840 000 Kč, pak celý jeho důchod podlehne běžnému zdanění. Dopady této novely ale nebudou nijak drastické. Vždyť kolik důchodců si průměrně měsíčně přivydělá přes 70 000 korun? Čtěte více: Stále více Čechů nemá nárok na důchod, neohlídali si dobu svého pojištění 

V současné době se zdaňuje jen ta část důchodů, která přesáhne za daný kalendářní rok částku 288 000 Kč. Částka odpovídá měsíčnímu důchodu přesahujícímu 24 000 Kč, bez ohledu na případnou výdělečnou činnost. Takový důchodce podává vždy do 31. 3. následujícího kalendářního roku daňové přiznání finančnímu úřadu.

V § 4 odst. h zákona o daních z příjmů je uvedeno: Jde-li o příjmy ve formě pravidelně vyplácených důchodů nebo penzí, je od daně osvobozena z úhrnu těchto příjmů pouze částka ve výši 36násobku minimální mzdy, která je platná k 1. lednu kalendářního roku ročně. V roce 2010 činí minimální mzda 8000 Kč.

A bude hůř, nebude co danit. Na důchody totiž nezbude

Přestože mnozí důchodci mají již nyní problém vystačit s výší důchodů, je téměř jisté, že budoucí generace na tom budou o poznání hůř. Podle aktuální studie evropské pojišťovací skupiny Aviva by si měl každý obyvatel České republiky, který odejde do důchodu v letech 2011 až 2051, v průměru ušetřit částku 114 310 korun ročně. V opačném případě se bude muset smířit s výrazně nižší životní úrovní. A to i za předpokladu, že stát provede penzijní reformu a zajistí prostředky na výplatu penzí.

Na vině je menší počet obyvatel s celkově nízkými příjmy v produktivním věku. Samozřejmě také dosud nedokončená důchodová reforma. Důležitým faktorem je i rychlé stárnutí populace. Podle odhadů se poměr důchodců k aktivním pracujícím změní z 1:4 v roce 2010 na 1:2 v roce 2060. Odborníci varují, že lidé, kteří budou odcházet do důchodu v příštích deseti letech, si budou muset na penzi naspořit výrazně větší množství finančních prostředků než mladší ročníky. Současní čtyřicátníci by si měli odložit více než 52 tisíc korun ročně. Pokud se jim to nepodaří, budou muset pracovat výrazně déle, nebo se v důchodu smířit s podstatně nižší životní úrovní. Čtěte více: S délkou nezaměstnanosti se vzdaluje i nárok na důchod

Pracovat při důchodu je prostě výhodné

To se ovšem netýká dnešních důchodců. Ti si mohou, pokud jim to zdravotní stav dovolí, výši důchodu dokonce i příjemně zvýšit. Pracovat bez omezení v pracovněprávním vztahu a současně pobírat starobní důchod je prostě výhodné. To samozřejmě platí jen pro řádné starobní důchodce. Poživatelé předčasných důchodů pracovat a současně pobírat důchod nemohou. Čtěte více: Pracující důchodce si výši důchodu vylepší 

Pracující starobní důchodci si tedy nejen vylepší svou finanční situaci, ale navíc zvýší měsíční částku pobíraného důchodu. Rok 2010 přinesl hned dvě možnosti zvyšování důchodu výdělečnou činností, a to:

  1. Pobírat řádný starobní důchod v plné výši.

    Důchod se zvyšuje o 0,4 % výpočtového základu za každých odpracovaných 360 kalendářních dnů po 31. 12. 2009. Tento typ zvýšení se přizná buď po dvou letech nepřetržité výdělečné činnosti, nebo při dřívějším skončení zaměstnání, kdy se odpracuje alespoň 360 dnů. Za nepřetržitou činnost se pokládá i „bezprostřední“ návaznost nového zaměstnání.

  2. Pobírat důchod v poloviční výši.

    V tomto případě se zvyšuje důchod o 1,5 % výpočtového základu za každých 180 kalendářních dnů výdělečné činnosti získaných po 31. 12. 2009.

Ani podnikání není pro současné důchodce k zahození

Podnikající starobní důchodce je považován za OSVČ vedlejší. Nemusí platit zálohy na pojistné (minimálně v prvním roce podnikání) a povinnost platit roční pojistné na důchodové pojištění mu vznikne pouze v případě překročení rozhodné částky. Pro rok 2010 je stanovena rozhodná částka, tj. příjem po odpočtu výdajů na 56 901 Kč. Čtěte více: Falešnému mailu nevěřte, Romům se počítá důchod jako všem ostatním

Jak pro server Podnikatel.cz vysvětlila Jana Buraňová z odboru komunikace ČSSZ, dosažení či překročení rozhodné částky je podmínkou pro vznik účasti na důchodovém pojištění. Pokud OSVČ pobírající starobní důchod (po nároku na důchod) vykonává samostatnou výdělečnou činnost v rozsahu, který nezakládá účast na důchodovém pojištění a nepřihlásí se k dobrovolné účasti na pojištění, nemůže žádat ani zhodnocení této doby pro výši důchodu, neboť se nejedná o dobu pojištění. Dodává, že pouze OSVČ, která vykonává činnost v rozsahu zakládajícím účast na pojištění (dosažení rozhodné částky výší daňového základu), nebo která se dobrovolně přihlásí k účasti na důchodovém pojištění na daný kalendářní rok a pojistné zaplatí, může požádat o zhodnocení starobního důchodu. Čtěte více: Víte, na co platíte sociální pojištění? Na důchod

Všechna ostatní pravidla platná pro zaměstnance platí také pro OSVČ. Podnikatel se tedy může rozhodnout pro jednu z variant, tj. pobírat důchod v plné výši nebo v poloviční výši a zhodnotit stejně jako zaměstnanci svůj důchod. U OSVČ je možné provést přepočet až v okamžiku, kdy je nesporné, že účast na pojištění vznikla, tzn. ve většině případů až po podání Přehledu o příjmech a výdajích za daný kalendářní rok, v dřívějším období pouze v případě, že byla podána přihláška k dobrovolné účasti na důchodovém pojištění na daný kalendářní rok, doplňuje Jana Buraňová.

Pro podnikající důchodce platí obdobná pravidla jako pro zaměstnané důchodce. Jediný rozdíl je v tom, že důchod se nezvyšuje automaticky, ale pouze účastí na důchodovém pojištění. A to buďto dobrovolnou nebo povinnou po překročení stanovené rozhodné částky pro OSVČ vedlejší. Čtěte také: Důchod je jen na nás, stát se o své občany už nepostará. Nemá na to peníze.

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).