Hlavní navigace

S jakými programy mohou OSVČ kombinovat kompenzační bonus? Skoro s žádnými

11. 11. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed
Přestože platí prakticky stejná omezení jako na jaře, podpora drobných podnikatelů je výrazně limitována. OSVČ navíc nemohou programy skoro kombinovat.

Zatímco na jaře velkou část drobných podnikatelů podpořilo odpuštění minimálních záloh, kompenzační bonus, ošetřovné, programy zaměstnanosti Antivirus či program Covid Nájemné, aktuálně řada z nich na kompenzační bonus (a i na další programy) nedosáhne, a pokud ano, nesmí jej s ostatními programy kombinovat. Souběh je umožněn prakticky jen s dávkami.

Kompenzační bonus nejde kombinovat s dalšími podporami

Poslanecká sněmovna včera schválila, včetně hlasů opozice, zákon, který opět zavádí kompenzační bonus. Návrh prošel nicméně v původní poslanecké verzi, která znemožňuje OSVČ kombinovat více podpor dohromady za stejné období. Zákon totiž obsahuje ustanovení, že subjektu kompenzačního bonusu nevzniká nárok na kompenzační bonus za kalendářní den, za který obdržel v České republice nebo v některém z členských států Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru podporu související se zmírňováním následků výskytu koronaviru označovaného jako SARS CoV2.

Důležité je především spojení „ve stejném období“. Aktuálně je například vypsán program Covid Nájemné za měsíce červenec, srpen a září. Kompenzační bonus se počítá až od 5. října a OSVČ tak mohou požádat o oboje. Pokud by nicméně MPO vypsalo později i další výzvu za říjen a listopad, která by se s obdobím vyplácení bonusu překrývala, budou si OSVČ muset vybrat.

OSVČ mohou kompenzační bonus kombinovat ve stejném období s:

 • rodičovským příspěvkem
 • důchodem
 • příjmy ze zaměstnání (převažující část příjmů ovšem musela před uzavřením pocházet z podnikání)
 • klasickým ošetřovným pro zaměstnance
 • příspěvkem na bydlení
 • dávkami v hmotné nouzi (ale pozor na to, že kompenzační bonus je započitatelným příjmem pro stanovení nároku na dávky vyplacené podle zákona upravujícího pomoc v hmotné nouzi, takže ovlivňuje výši této dávky)

OSVČ nemohou kompenzační bonus kombinovat ve stejném období s:

 • podporou v nezaměstnanosti
 • ošetřovným pro OSVČ
 • programy Antivirus na zaměstnance
 • speciálními dotačními programy Covid

Co se týče společníků eseróček, u nich lze čerpat jak bonus, tak program Antivirus, jelikož subjektem bonusu je společník (fyzická osoba), zatímco subjektem programu Antivirus na zaměstnance je právnická osoba (s.r.o).

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Kompenzační bonus jen pro uzavřené podniky

Nově bonus získá výrazně méně drobných podnikatelů než na jaře. Nyní na něj totiž dosáhnou jen OSVČ, společníci malých společností s ručením omezeným a dohodáři, jejichž činnost (či činnost jejich firmy) byla bezprostředně zakázána či omezena protiepidemickými opatřeními v rámci aktuálně trvajícího nouzového stavu.

Nárok ještě mají podnikatelé, kteří dodávají zboží, služby či jiné výstupy těm podnikatelům, jejichž činnost byla zakázána nebo omezena opatřeními vlády, popřípadě osoby činné na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, které pro uvedené podnikatele pracují. Aby na bonus dosáhli i dodavatelé (ať už jsou OSVČ nebo společníky), musí splnit podmínku, že jejich činnost byla, kvůli omezení či zákazu činnost jejich odběratelů, vyloučena aspoň z 80 %.

školení prosinec - daně a účetnictví novinky 2022

Stejně jako na jaře pak platí i další podmínky, a to jak pro OSVČ, tak pro společníky a dohodáře, u kterých oproti jaru také došlo k určitým změnám. Co se naopak nezměnilo, je výše bonusu, která činí 500 Kč denně.

Ošetřovné pro OSVČ jen na děti 10 let

Kromě toho, že ošetřovné nemohou OSVČ čerpat spolu s kompenzačním bonusem, došlo i k osekání tohoto programu. Vyplácí se na méně dětí (na jaře se ošetřovné vyplácelo na děti do 13 let věku, aktuálně lze žádat jen na děti do 10 let věku) a je v nižší částce. Zatímco na jaře se platilo nejprve 424 Kč a poté 500 Kč, nyní se vyplácí jen 400 Kč za den. Dotace se vyplácí za dny od 14. října do 31. října, a to i za víkendy a svátky, nikoliv však za podzimní prázdniny.

Ošetřovné pro OSVČ mohou kombinovat ve stejném období s

 • dotačními programy Covid
 • programy Antivirus na zaměstnance

Ošetřovné pro OSVČ nemohou kombinovat ve stejném období s

 • kompenzačním bonusem
 • důchodem
 • příjmy ze zaměstnání
 • rodičovským příspěvkem (a to ani u jiné osoby ve společné domácnosti)
 • mateřskou (a to ani u jiné osoby ve společné domácnosti)
 • nemocenskou z důvodu těhotenství a porodu
 • klasickým ošetřovným (a to ani u jiné osoby ve společné domácnosti)

Covid Nájemné bez nutnosti podílu pronajímatele

Změn doznal i program Covid Nájemné, který mohou využít i OSVČ. V červnu systém fungoval tak, že pronajímatel slevil alespoň 30 % z nájemného, nájemce uhradil 20 % a stát přispěl 50 %. Nyní ale participace ze strany pronajímatele není požadována. Výše podpory zůstává na 50 % rozhodného nájemného na rozhodné období. Rozhodným obdobím, na které je nyní podpora poskytována, jsou měsíce červenec, srpen a září 2020. Maximální výše podpory činí, stejně jako v první výzvě, 10 mil. Kč pro všechny provozovny jednoho žadatele, přičemž maximální výše podpory v obou výzvách se nesčítají.

Program Covid Nájemné mohou OSVČ momentálně kombinovat prakticky se vším, ovšem s výjimkou případných programů na úhradu výdajů spojených s nájemným a do budoucna s kompenzačním bonusem, pokud by se časově překrýval.

Další programy vždy dle podmínek

Některých OSVČ se týkají i další specializované programy Covid. Obligátně nejdou kombinovat za stejné období s kompenzačním bonusem, jinak platí vždy omezení, které je stanoveno přímo ve výzvách programů.

Anketa

Je podle vás správné, že OSVČ nebudou moct kombinovat bonus s ošetřovným?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).