Hlavní navigace

Se zvýšením minimální mzdy se zvýší také zdravotní pojistné

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Jana Knížková

Minimální mzda se od nového roku zvýší o 700 korun. Společně s ní ale poroste i výše zdravotního pojistného. O kolik zaplatí zaměstnavatel za zaměstnance víc?

Doba čtení: 1 minuta

Minimální mzda v roce 2016 opět vzroste. Její výše dosáhne 9 900 korun. Vstřícný krok vlády směrem k zaměstnancům ale dělá vrásky na čele zaměstnavatelům. Ruku v ruce s navýšením minimální mzdy jde také navýšení zdravotního pojistného.

Čtěte také: Vláda zvyšuje minimální mzdu. Snížíme zaměstnanecké benefity, hrozí podnikatelé

Od minimální mzdy se odvíjí výše pojistného na zdravotní pojištění osob bez zdanitelných příjmů a minimální platby pojistného za zaměstnance, říká Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Pojistné se zvýší o 95 korun 

Pojistné se vypočítává jako 13,5 % z vyměřovacího základu. Pokud bude minimální mzda 9 900 Kč, bude nutné odvádět pojistné na zdravotní pojištění z tohoto vyměřovacího základu, a to ve výši 1 337 Kč. Dosud je minimální mzda 9 200 Kč, pojistné je tedy 1 242 Kč. Zdravotní pojistné tak naroste o 95 korun měsíčně.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví a personalistika
PhDr. Dagmar Kučerová
poradkyně pro mzdové účetnictví

Psali jsme: Vyšší minimální mzda nám uškodí, neměli by ji určovat politici, tvrdí asociace

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

S nárůstem minimální mzdy se také zvýší zdravotní pojistné

Zaměstnavatel musí odvádět pojistné nejméně ve výši odpovídající minimu za každého zaměstnance, na kterého se vztahuje povinnost placení pojistného alespoň z minimálního vyměřovacího základu. V případě, že je zaměstnanci zúčtován příjem nižší než minimální mzda, je nutné provést odpočet a poté doplatit pojistné do zákonného minima.

Pokud se na zaměstnance nevztahuje povinnost dodržet minimální vyměřovací základ (jde například o zaměstnance, který je zároveň osobou samostatně výdělečně činnou a odvádí minimální zálohy), je za něj pojistné odváděno vypočtené jen ze skutečné výše příjmu.

Psali jsme: Minimální mzda má od roku 2016 opět vzrůst, a to na baťovských 9900 korun

OSVČ se navýšení minimální mzdy nedotkne

Osob samostatně výdělečně činných se nárůst minimální mzdy na 9 900 korun nějak výrazně nedotkne. Pojistné, které odvádí, souvisí s výší průměrné mzdy. Stejně tak nebude mít vliv na odvody pojistného za důchodce, nezaměstnané, nebo například ženy na mateřské, za které pojistné hradí stát.