Hlavní navigace

Vyšší minimální mzda nám uškodí, neměli by ji určovat politici, tvrdí asociace

7. 8. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Sdružení podnikatelů nesouhlasí se zvyšováním minimální mdzy a chtějí celý systém jejího určování změnit. Důležité je podle nich koncept odpolitizovat.

Podnikatelským asociacím se nezamlouvá návrh ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) na zvýšení minimální mzdy na 9900 Kč. Podle podnikatelů by se měl změnit celý koncept určování minimální mzdy.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Minimální mzda má vzrůst o 700 Kč

MPSV poslalo před několika dny do připomínkového řízení návrh na zvýšení minimální mzdy od roku 2016. Návrh počítá s tím, že by minimální mzda vzrostla o 700 korun na 9900 korun. Zároveň návrh obsahuje i valorizace nejnižší úrovně zaručené mzdy. Její výše má u některých skupin prací vzrůst o více než tisíc korun. Kromě toho se má zvýšit minimální mzda také zaměstnancům s invalidním důchodem. Pro ně aktuálně platí nižší sazba minimální mzdy ve výši 8000 korun. Nově by měli minimálně dostávat buď 9000 korun, nebo dokonce na 9300 korun.

Čtěte více: Minimální mzda má od roku 2016 opět vzrůst, a to na baťovských 9900 korun

Celý koncept určování by se měl změnit

Ilustrační obrázek
Autor: Shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Návrh MPSV se ale nezamlouvá podnikatelům. Ti dokonce navrhují zahájit debatu ohledně změny samotného určování minimální mzdy. Nezpochybňujeme institut minimální mzdy jako takový. Členská základna Komory se ale většinově shoduje, že celý proces stanovování minimální mzdy je potřeba odpolitizovat. Minimální mzdu je nutné stanovovat ve vztahu k reálnému výkonu národní ekonomiky. Je totiž nutné, aby se minimální mzda určovala spíše s ohledem na budoucí vývoj ekonomiky, nikoliv jen pomocí zpětných ukazatelů, jako je tomu doposud, uvedl Tomáš Vrbík, tajemník Hospodářské komory České republiky.

Podle Vrbíka není plošné a skokové zvyšování minimální mzdy vhodné, jelikož dynamika růstu je závislá na produktivitě práce. Ta se přitom liší v jednotlivých odvětvích liší, a dokonce i v jednotlivých podnicích stejného oboru. Zvýšení minimální mzdy může vést k neúměrnému zvýšení nákladů pro zaměstnavatele. U malých zaměstnavatelů v určitých odvětvích se tak může situace stát dokonce likvidační. Mezi členy HK ČR panují obavy, že povede ke zvýšení nezaměstnanosti a k nárůstu mezd vyplacených „na černo“, doplnil Vrbík.

Ještě kritičtěji se k minimální mzdě staví Radomil Bábek, předseda Asociace podnikatelů a manažerů, podle kterého je zvyšování minimální mzdy jen populistickým nástrojem. Vláda se dle něj chce dělat hezkou v očích části voličů a jde na ruku odborářským bossům, kteří si tak údajně budují svou pozici. Říkám jasně, že minimální mzda je socialismus. Stát nám občanům určuje, za kolik máme kupovat či prodávat, v tomto případě práci. Stát a odbory nenesou žádnou odpovědnost za výsledky firem, ani za efektivitu práce lidí, ale rozhodují o tom, jak vysoká má být mzda. Veřejnosti samozřejmě uniká, že stát na zvýšení mezd nakonec vydělá nejvíce. Vždyť téměř 50 % všech mzdových nákladů dostává stát. Berete 15 000 Kč čistého? Tak jste svou prací vydělali státu taky 15 000. A tyto příjmy státu samozřejmě minimální mzda zvýší, uzavřel pro server Podnikatel.cz Radomil Bábek.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).