Hlavní navigace

Víme, kdo musí vyplnit formulář, aby nepřišel o rodičovský příspěvek

24. 10. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Už jen týden zbývá některým rodičům na to, aby vyplnili prohlášení o bydlišti a nebyl jim pozastaven rodičovský příspěvek. Čtěte, kterých rodičů se to týká.

Zhruba ještě týden mají rodiče, kteří pobírají rodičovský příspěvek a které kontaktoval úřad práce, aby podali prohlášení o bydlišti. Pokud tak neučiní, bude jim příspěvek pozastaven do té doby, než prohlášení dodají. Navzdory “bombastickým” zprávám některých médií se tato povinnost týká výhradně těch, které k podání prohlášení úřad práce sám vyzval. Většina rodičů tak může zůstat v klidu a nemusí se o žádné prohlášení starat.

Reagujte jen na výzvu

Loňské novely zákonů o pomoci v hmotné nouzi, sociálních službách a o státní sociální podpoře přinesly několik novinek. Mezi ně patří také požadavek na úřady práce, které mají pečlivěji kontrolovat, kde osoby pobírající dávky bydlí. Někteří rodiče tak musí úřadu práce pomocí prohlášení o bydlišti potvrdit, že mají bydliště na území České republiky. Tato povinnost se týká osob, které pobírají pouze rodičovský příspěvek nebo pěstounské dávky a žádné jiné dávky, a byly k tomu vyzvány úřadem práce.

Tato povinnost se týká asi 5 % stávajících klientů z těch, kteří pobírají dávku státní sociální podpory. Zbývajících 95 % komunikuje s Úřadem práce ČR během roku, takže podmínka bydliště na území ČR je ověřena již při předchozí komunikaci, upřesnil serveru Podnikatel.cz Jiří Reichl, mluvčí Úřadu práce ČR. Prohlášení také nemusí řešit rodiče, kteří mají přiznané dávky po 1. lednu 2012. Jak navíc Jiří Reichl důrazně připomněl, prohlášení se týká jen těch klientů, které úřad k doložení bydliště vyzval. Televize Nova v minulém týdnu odvysílala reportáž, která i přes několikeré konzultace a zdůraznění vyzněla přesně naopak, tedy, že lidé musí prohlášení dodat na úřad, aniž by je k tomu vyzval. To důrazně popírám a sděluji, že pouze na výzvu, a to sms, e-mailem, telefonicky či písemně, dodal Reichl.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek


Jestliže tedy patříte mezi osoby, kterým výzva došla, musíte do konce října prohlášení o bydlišti úřadu dodat. Můžete tak učinit doporučeně poštou, datovou schránkou či doručit osobně na podatelnu úřadu práce. Prohlášení se musí dostat na kontaktní pracoviště, kam spadáte a které vám vyplácí příspěvek, můžete ho však odevzdat na jakémkoli úřadu práce. V případě jiného než příslušného pracáku však musíte počítat s tím, že se jeho doručení na místně příslušný úřad protáhne.

Kdo byl úřadem práce vyzván, a přesto do konce října prohlášení nedodá, musí počítat s tím, že mu úřad pozastaví vyplácení rodičovského příspěvku. Dávky pak v takovém případě začnete znovu dostávat, jakmile prohlášení dodáte. Nemusíte se ale bát, že byste o příspěvek úplně přišli, když se například o týden opozdíte. Jakmile prohlášení úřadu doručíte, dostanete totiž dávky i zpětně (u rodičovského příspěvku lze vyplatit zpětně maximálně tři měsíce). Nejedná se tedy o odejmutí dávky, nýbrž zastavení výplaty dávky pro nesplnění výzvy, vysvětlil pro server Podnikatel.cz Jiří Reichl.

Nová pravidla letošního roku

Už od ledna letošního roku platí nová pravidla pro vyplácení rodičovského příspěvku. Jestliže rodiči vznikl nárok na mateřskou, může si pružně volit délku pobírání rodičovského příspěvku a jeho výši a celkem může vyčerpat až 220 000 korun, nejdéle však do 4 let věku dítěte. Výši příspěvku lze změnit jednou za 3 měsíce, přičemž ho limituje výše peněžité pomoci v mateřství (PPM). Nejvýše tak může činit 11 500 korun měsíčně. 

Čtěte více: Libovolná varianta „rodičáku“ i pro OSVČ bez nemocenského

Pokud rodiči nárok na mateřskou nevznikl (neplatil si nemocenské pojištění), ale druhý rodič podmínku nároku splnil, může si rovněž měsíční výši příspěvku vybrat. Jestliže ani jeden z rodičů nemocenské pojištění neplatil, zůstala mu výše příspěvku v pevných částkách. Přesně se jedná o 7600 korun do 9. měsíce věku dítěte a poté 3800 korun do 4 let věku dítěte.

Čtěte také: I v době mateřské dovolené lze podnikat. Čtěte, jak na to

V prosinci začnou platit další novinky

Od prvního prosince letošního roku navíc dojde v oblasti rodičovského příspěvku a jiných nepojistných dávek k dalším změnám. Konkrétně se umožní souběh rodičovského příspěvku a příspěvku na péči. Nyní platí, že rodiče na děti se zdravotním postižením po dovršení 1 roku dostávají vždy jen jeden typ příspěvku, buď rodičovský, nebo na péči. Rodičovský příspěvek bude nově poskytován na nejmladší dítě v rodině, které má i nárok na příspěvek na péči, a to nejdéle do 4 let věku dítěte, případně do vyčerpání celkové částky 220 000 korun.

Čtěte také: Z diskuze: Jaké novinky si pro nás připravil rok 2012?

MM_socky3

Rodiče, kteří mají na příspěvky nárok, musí vyplnit písemnou žádost. Částky rodičovského příspěvku, které budou vyplaceny před prosincem 2012, se započítají do celkové částky 220 000 korun. Umožnění souběhu příspěvků se týká také těch, kteří dostávali rodičovský příspěvek v pevných částkách. Od prosince navíc vzroste i samotný příspěvek na péči, což společně se souběhem přinese větší finanční pomoc pro rodiny s dětmi se zdravotním postižením předškolního věku.

Příspěvek těžce postiženým dětem od 4 do 7 let věku se v prosinci automaticky zvýší o 2000 korun. Příspěvek na mobilitu bude moci být nově přiznán i osobě, které jsou poskytovány pobytové sociální služby. Poskytnutí příspěvku na mobilitu však v tomto případě nebude nárokové a o jeho přidělení budou rozhodovat jednotlivé úřady práce. Poslední novinku tvoří nahrazení institutu výpůjčky zvláštní pomůcky dávkou. Samotný institut výpůjčky, určený pro stropní zvedací systémy, schodolezy a schodišťové plošiny, se totiž zruší.


Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).