Hlavní navigace

Vláda i opozice hodily OSVČ přes palubu, desítky miliard dají raději nejbohatším

13. 11. 2020
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
[KOMENTÁŘ] Ekonomika a podnikání jsou sice omezeny prakticky stejně jako na jaře, podpory nejmenších podnikatelů se však oproti první vlně značně osekaly.

V nejhorší situaci jsou OSVČ, kterým na rozdíl od jara nejsou odpuštěny minimální zálohy na pojistném a ony je tak musí platit, i když nemohou vydělávat ani korunu, a kterým navíc vláda za přispění opozice neumožnila podpory kombinovat. Nesmyslné to je především u kompenzačního bonusu a podpor zaměstnanosti v podobě programů Antivirus.

A aby toho nebylo málo, tak se zřejmě sníží zdanění práce způsobem, ze kterého nejvíce vytěží nejbohatší a nejchudší z něj nebudou mít nic, nebo jen malou část. Zatímco desítky miliard na podporu OSVČ, kterým bylo znemožněno podnikat, se nenašly, na zvýšení úspor nejbohatších zaměstnanců se je objevit podařilo.

Bonus nově jen pro část OSVČ

Jak ukazuje srovnání aktuálních opatření s těmi jarními, až na některé obchody, které mohly nyní zůstat otevřené, jsou prakticky stejná. Jak restauratéři, tak další podnikatelé ve službách museli zavřít a s nimi i mnoho dalších prodejců. Omezení platí i pro ubytovací zařízení a nižší poptávka, ať už je způsobena restrikcemi či přímo obavou z nakažení, pak drtí i ty podnikatele, co přímo uzavřít nemuseli. Zatímco pro podnikatele je situace podobná jako na jaře, z hlediska programu podpor došlo k velkému osekání, a to především pro OSVČ. Nejvíce bity jsou pak nesmyslně OSVČ se zaměstnanci.

Ukázkovým příkladem osekané podpory je obnovený kompenzační bonus, který před několika dny schválila Sněmovna. Na jaře byl kompenzační bonus určen všem OSVČ hlavním a společníkům eseróček (a následně i dohodcům), kterých se opatření či koronavirová krize aspoň částečně dotkla. Stačil pokles poptávky oproti obvyklému stavu a podnikatelé získali nárok na bonus. V prvním bonusovém období (od 12. března do konce dubna) tak získalo kompenzační bonus 537 tisíc OSVČ, v druhém (od začátku května do 8. června) pak 384 tisíc. U společníků eseróček šlo v obou obdobích zhruba o 40 tisíc, u dohodářů o 5 tisíc. Celkově to rozpočty vyšlo na 22 miliard korun (za cca 3 měsíce).

Nyní ale bonus získá výrazně méně drobných podnikatelů. Nově na něj totiž dosáhnou jen OSVČ, společníci malých společností s ručením omezeným a dohodáři, jejichž činnost (či činnost jejich firmy) byla bezprostředně zakázána či omezena protiepidemickými opatřeními v rámci aktuálně trvajícího nouzového stavu, a také ti, kteří jsou dodavateli pro uzavřené podniky.

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

OSVČ, zapomeňte na kombinaci podpor

Uzavírka a dopady na podnikatele jsou stejné, ale podpora nyní směřuje jen části z nich. Navíc nejde o jedinou změnu. I OSVČ, které mají na bonus nárok, budou mít výrazně zhoršenou situaci. Na rozdíl od jara totiž nebudou mít možnost bonus kombinovat za stejné období s dalšími podporami. Schválena totiž byla, a to včetně hlasů opozičních poslanců, původní vládní verze, která znemožňuje OSVČ kombinovat více podpor dohromady za stejné období. Zákon totiž obsahuje ustanovení, že subjektu kompenzačního bonusu nevzniká nárok na kompenzační bonus za kalendářní den, za který obdržel v České republice nebo v některém z členských států Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru podporu související se zmírňováním následků výskytu koronaviru označovaného jako SARS CoV2.

Na jaře nešlo kompenzační bonus kombinovat pouze s podporou v nezaměstnanosti a u společníků také s tím, kdyby společník firmy byl zároveň zaměstnancem a zároveň sám na sebe jako zaměstnance čerpal podporu poskytovanou zaměstnavatelům (například z programu Antivirus). Na jaře tak OSVČ mohly zároveň získat kompenzační bonus, ošetřovné pro OSVČ a třeba prostředky z programů Antivirus na zaměstnance. Nyní nic z toho není možné. Bizarní je to především u programů Antivirus, jelikož přes ně nečerpá peníze podnikatel sám pro sebe, ale pro své zaměstnance. OSVČ si tak musí vybrat mezi sebou a zaměstnanci. Třešničkou na dortu je, že společníci malých eseróček mají tento souběh povolený.

Opozice při schvalování bonusu selhala

Na osekání podpory a nemožnosti souběhu navíc nemá podíl jen vláda, ale i opozice. Ta si totiž evidentně nejprve nevšimla, že nově je souběh bonusu s dalšími podporami OSVČ vyloučen. Před projednáním Senátu tak sice bylo haló a opozice slibovala nápravu. V Senátu však byla přijata ohledně podnikatelů jen změna, že je možný souběh bonusu s programem Covid Nájemné, tedy s programem, který se i bez této úpravy dá nyní čerpat současně, protože se vztahuje k jinému období než kompenzační bonus. Návrh na umožnění souběhu všech podpor s kompenzačním bonusem Senát, který ovládá opozice, neschválil. Vzhledem k tomu, že kromě souběhu s Covidem Nájemné Senát prosadil do návrhu i příspěvek z rozpočtu pro kraje, vláda senátní změny odmítla a návrh, i za pomoci hlasů opozice, prosadila v původní podobě, tedy bez možnosti jakéhokoli souběhu.

školení-leden22-legislativní novinky

Podpory na jaře zafungovaly

Nutno navíc doplnit, že na jaře byly OSVČ odpuštěny na půl roku minimální zálohy (rozpočet to mělo vyjít na 24 miliard Kč). Teď se ale vláda k ničemu takovému nemá a OSVČ tak musí platit zálohy, i když nemá žádné příjmy. Pokud se bude nakonec kompenzační bonus vyplácet za celý listopad (závisí to na délce nouzového stavu), dostane OSVČ sice 15 tisíc Kč, ale minimálně 4896 Kč pošle státu zase nazpátek. Bezmála tak přijde o třetinu bonusu. A ti, kteří na bonus nárok nemají, pouze platí.

Přitom právě odpuštění záloh s možností kombinovat podpory způsobilo, že většině OSVČ se podařilo překlenout jarní uzavírku a opět rozjet podnikání. Jak dokládají statistiky České správy sociálního zabezpečení, počet OSVČ se meziročně ke konci září zvýšil a vzrostl i oproti konci předchozího čtvrtletí.

O desítky miliard se sníží zdanění nejbohatším

Aby toho nebylo málo, důvodem „nepodpory“ OSVČ evidentně není finanční náročnost podpor a nedostatek prostředků v rekordně deficitním rozpočtu. Premiér Babiš totiž předložil pozměňovací návrh k daňovému balíčku, který aktuálně čeká na třetí čtení ve Sněmovně a který kromě jiného zavádí stravovací paušál, zrušení superhrubé mzdy a zavedení 15% sazby daně z hrubé mzdy. Z příjmů přesahujících 48násobek roční průměrné mzdy by se pak měla odvádět daň ve výši 23 %. Jak spočítal server Podnikatel.cz, zaměstnanci s hrubou mzdou 40 tisíc by tak měsíčně zbylo o 2040 korun více.

Celkově by změny zdanění měly vyjít podle Babiše veřejné rozpočty na 79,2 mld. Kč ročně. Celkový dopad na inkaso daně z příjmů je sice dokonce 85,2 mld. Kč, ale o 6 mld. Kč se má údajně zvýšit inkaso DPH díky zvýšené spotřebě domácností. Jak ovšem upozornilo několik odborných studií, tento způsob snížení zdanění práce nejvíce pomůže vysokopříjmovým, u kterých to navíc nepovede ke zvýšení spotřeby, ale jen úspor.

Studie VŠE spočítala, že z 80 miliard korun, které by rozpočty stál Babišův návrh, půjde do zvýšení úspor o 32 miliard korun. Za tuto částku by se všem OSVČ mohly na půl roku odpustit minimální zálohy na pojistném a minimálně měsíc by mohli dostávat kompenzační bonus všichni podnikatelé, co na něj měli nárok na jaře (tedy nejen ti zavření).

Také studie IDEA Cerge ukazuje, že největší kus koláče si ukrojí vysokopříjmoví zaměstnanci. V Babišově variantě získají podle studie první tři kvintily, tedy spodních 60 % zaměstnanců, jen 36 % z celkového objemu úspor na daních. Naopak vysokopříjmoví (nejvyšší pětina zaměstnanců) získají z odhadovaných úspor 80 miliard korun 39 %.

Vláda se však rozhodla, že desítky miliard uložených do úspor, a to především těch nejbohatších, jsou lepší investice než pomoc drobným podnikatelům, které neschopnost Babiše a spol. držet epidemii pod kontrolou dovedla až na okraj ekonomické propasti. A podobně jako u kompenzačního bonusu k tomu zřejmě pomůže i opozice. ODS už totiž avizovala, že podpoří Babišův návrh a vzhledem k tomu, že ANO spolu s ODS dají dohromady ve Sněmovně většinu, dá se očekávat, že návrh projde. Výrazně (o vyšší tisíce korun měsíčně) si tak polepší vysokopříjmoví zaměstnanci, o tisíc až nízké tisíce korun středněpříjmoví a vůbec či o několik stovek korun nízkopříjmoví. To vše minimálně na dva roky. OSVČ nebudou mít ze změn vůbec nic. Tahle země fakt není pro ty nejdrobnější, ať už jde o zaměstnance nebo OSVČ. Bohužel.

Anketa

Je podle vás správné, že OSVČ nebudou moct kombinovat bonus s ošetřovným?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).