Hlavní navigace

Sporný bod u živností: vykládají si úředníci zákony po svém?

26. 9. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Podnikatelé se na úřadech často setkávají s úředníky, kteří vykládají zákony podle svého. V řadě případů záleží na štěstí, na jaký úřad se podnikatel vydá, v jakém je městě a především na koho na daném úřadě narazí.

Na nepřehlednost a nesrozumitelnost české legislativy si nestěžují jenom podnikatelé, ale i obyčejní občané. Velký problém ovšem nastává, když se ve výkladu zákonů neshodují ani jejich vykonavatelé, tj. úředníci. Do diskuze serveru Podnikatel.cz napsala čtenářka, která měla problém týkající se přeřazení její živnosti. Server Podnikatel.cz tak kontaktoval několik živnostenských úřadů s žádostí o radu. Nemilým zjištěním se stala skutečnost, že každý živnostenský úřad měl na danou problematiku jiný náhled a radil čtenářce odlišný postup. Jsou tak úředníci vykladači zákona po svém? A má podnikatel možnost se proti jejich svévolnému postupu nějak bránit?

Problém: Přesun živnosti z volných do řemeslných

V diskuzi serveru Podnikatel.cz se podělila čtenářka o problém, který souvisí s přeřazením její živnosti z volných do živností řemeslných. Konkrétně se jedná o živnost „Modeláž nehtů“, na kterou se čtenářka rekvalifikovala a kterou již pět let bez problémů provozuje. Nyní však zjistila, že se její živnost již nenachází ve složce živností volných, ale spadá do živností řemeslných, do většího oboru „Manikúra, pedikúra“. Jenže úřednici na živnostenském úřadě 5 let předchozí praxe (kterou mohla čtenářka doložit daňovými přiznáním) nestačilo s tím, že ji nemůže uznat. Musím si prý sehnat garanta nebo se nechat na rok zaměstnat. To mi přijde jako totální nesmysl a buzerace, stěžuje si čtenářka.

Server Podnikatel.cz se tak pokusil zjistit, zda čtenářka skutečně musí splnit, co jí živnostenský úřad řekl. Kontaktoval živnostenské úřady po celé republice, přičemž zjistil, že každý úřad ve stejné problematice doporučuje jiný postup a má na výklad zákonů jiný náhled. Čtěte více: Podnikatel versus zákony: Boj s větrnými mlýny.

Některé úřady by čtenářku nechaly…

Většina oslovených úřadů vyslovila názor, že čtenářka může provozovat svou živnost bez problémů dále. Pokud má podnikatel rekvalifikaci na modeláž nehtů, může provozovat živnost řemeslnou „Manikúra, pedikúra”, pokud prokáže 1 rok praxe v této činnosti, uvedla serveru Podnikatel.cz Soňa Škvrnová, vedoucí oddělení registrace živností z libereckého magistrátu.

Podobný pohled na věc má i Živnostenský úřad v Českém Krumlově, ale dodává podstatnou věc. Podnikatel podle úřadu může dále činnost provozovat, musel však oprávnění získat ještě před přeřazením do živností řemeslných. Pokud měl podnikatel živnostenské oprávnění vydané ještě před přeřazením oboru „Modeláž nehtů“ do řemeslné živnosti „Pedikúra, manikúra”, mohl tuto činnost vykonávat v rámci původních živností volných. Nejednalo by se o neoprávněné podnikání, domnívá se Božena Kalíšková z obecního živnostenského úřadu v Českém Krumlově. K uvedenému problému má prý navíc živnostenský úřad v Krumlově stanovisko nadřízeného Ministerstva průmyslu a obchodu.

Našel se i třetí úřad, který by čtenářku nechal dále podnikat. Jestliže podnikatel prováděl modeláž nehtů na základě živnostenského oprávnění vydaného již v minulosti, může ve své podnikatelské činnosti tuto činnost vykonávat dál a nemusí živnostenskému úřadu nic dokládat, potvrdila Pavla Melšová, vedoucí odboru živnostenského městské části Praha 4 a dodala: Pouze noví žadatelé o živnostenské oprávnění na modeláž nehtů musí doložit doklady o odborné způsobilosti (např. dokladem o rekvalifikaci a dokladem o vykonání jednoroční praxe v oboru). Čtěte také: 60 dní od novely živnostenského zákona. Zatím spokojenost.

…avšak jiné nikoli

Jenže existují i živnostenské úřady, které tak tolerantní nejsou. Již od 1. dubna 2005 je v obsahových náplních živností uvedeno, ze v rámci volné živnosti se modeláž nehtů nemůže provádět. Od té doby také náš úřad přistoupil k prosazování tohoto ustanoveni do praxe a modeláž nehtů v rámci volné živnosti neumožňoval, sdělil serveru Podnikatel.cz Leoš Dvořák, vedoucí Odboru živnostenského ve Znojmě.

Anketa

Vybavíte si nějaké legislativní absurdity, které se týkají vašeho podnikání a komplikují vám život?

Najde se i shoda

Existuje ovšem i věc, na které se živnostenské úřady shodují. Je jím prokázání praxe. Všem stačí příslušná daňová přiznání. Praxe se může doložit daňovým přiznáním, potvrdila Pavla Melšová. Čtěte více: Prokázání praxe: tvrdý oříšek pro živnostenské ú­řady?

Jenže problém může opět nastat při tom, zda úřad rozhodne, že praxe proběhla v relevantním oboru. Pětiletou praxi v modeláži nehtů nelze uznat za odbornou kvalifikaci k provozování řemeslné živnosti „Pedikúra, manikúra“, upozorňuje Božena Kalíšková. Je ovšem otázka, do jaké míry je možné přihlédnout k praxi v oboru u této podnikatelky. To bychom ale museli mít k dispozici konkrétní doklady a posuzovat je v celkové souvislosti a individuálně, souhlasí Leoš Dvořák.

Finanční úřady na tom nejsou o mnoho lépe

Skutečnost, že úředníci vykládají zákon po svém, se však netýká jen živnostenských odborů. Mnoho podnikatelů podobně „narazilo“ na finančním úřadě. Velmi kritický názor má například Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR, který úředníky označuje za „vykladače zákona” podle svého.

Tak je podnikatel před nimi jako poslušný sluha s mačkající čepicí v ruce. Mám špatné zkušenosti s finančním úřadem ve Vimperku, kde se k živnostníkům chovají velmi nekorektně a vyhazují jim neoprávněně faktury z nákladů, uvedl Bedřich Danda.

Nástroje v marketingu

Jiným příkladem může být příběh dalšího čtenáře serveru Podnikatel.cz, kterému byly vytopeny doklady a kterému finanční úřad některé doklady neuznal a požaduje po něm vysoký doplatek k dani. Kontrola si prostě uznává doklady, které uzná za vhodné, a já nemám šanci cokoli na tom změnit, stěžuje si čtenář.

O tomto tématu bude server Podnikatel.cz informovat i v dalších týdnech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).