Hlavní navigace

Výmluvy zaměstnanců jsou stále stejné

19. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Tři čtvrtiny zaměstnanců zkouší na své vedoucí stejné triky. Víme, které výmluvy používají nejčastěji, včetně nových a velmi originálních.

Více než tři čtvrtiny šéfů českých firem se setkává s podvody ze strany svých podřízených. To vyplynulo z nejnovější ankety televizní stanice Spektrum a agentury OPENN. Celých osmdesát čtyři procent vedoucích pracovníků a šéfů firem má zkušenosti s výmluvami a zkoušením triků ze strany svých podřízených zaměstnanců. 

Čtěte také: Může zaměstnanec za „surfování“ po internetu dostat výpověď?

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Zaměstnanci většinou nic originálního nevymyslí 

Většina českých zaměstnanců (75 %) využívá stále stejné a „otřepané“ triky. Mezi nejčastější výmluvy k vyhýbání se pracovním povinnostem bývají ty na nemoc, na návštěvu u lékaře a na přetížení pracovními úkoly. Údajně pak zaměstnanci tráví u lékaře více času, než je tomu ve skutečnosti. Navíc si prohlídky záměrně domlouvají na termíny své pracovní doby. 

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Většina výmluv zaměstnavatele nepobaví, spíše je naštve. 

Zaměstnanci, kteří se rádi vymlouvají na pracovní vytížení, jsou pak svými šéfy nachytáni při hodinové obědové pauze, opakované pauze na cigaretu či pravidelném brouzdání po internetu. Podle výsledků ankety si rovněž často vymýšlejí či upravují služební cesty. Ovšem s rozšířením využívání sociálních sítí se přišlo i na další velmi oblíbený trik výmluvy na nemoc. Zaměstnanci si ve skutečnosti léčí kocovinu, což nezapomenou okomentovat na Facebooku a jiných sociálních sítích a doložit veselými fotkami z večerní party. 

Kreativitě se meze nekladou

Dle ankety se občas objevují i kreativnější výmluvy a triky. Zde je výběr některých z nich: 

MM_socky3

  • Káva má na mě uspávací účinky. 
  • Pes se bál doma sám. 
  • Kocour má deprese. 
  • Musím k lékaři dnes, protože se jim rozbil přístroj a zítra by mě již nevzali. 
  • Přišla jsem pozdě do práce, protože jsem v tramvaji zjistila, že jsem si doma zapomněla sukni. 

Čtěte také: Je zaměstnavatel požadovat firemní oblečení?

Akce „Utajený šéf“ 

Většina výmluv ale zaměstnavatele rozhodně nepobaví, spíše je naštve. Krajní možností jak triky zaměstnanců odhalit je postup ze seriálu Utajený šéf. Majitelé zde pracují v utajení, aby prozkoumali vlastní zaměstnance, kteří si myslí, že mezi ně přišel nový pracovník. Ten však ve skutečnosti ověřuje jejich práci a chod společnosti. Seriál byl také námětem pro anketu mezi nadřízenými různě velkých společností. Z výsledků jsme byli sami překvapeni. Více než tři čtvrtiny dotázaných se setkává u svých podřízených s výmluvami a zkoušením triků, jak obejít své pracovní povinnosti, uvedl Mirek Daněk, ředitel společnosti OPENN.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).