Hlavní navigace

Poradna: Jak na sociálko a zdravotko po ukončení studia

30. 9. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Jestliže ukončíte studium a stanete se OSVČ hlavní, musíte platit zálohy na důchodové a zdravotní pojištění. Souběh s případnými dohodami o provedení práce v tom případě nehraje žádnou roli.

Nevíte si rady? Zkuste na diskusním fóru Podnikatel.cz specializované poradny, které pomůžou zodpovědět vaše otázky. Zde je výběr nejzajímavějších témat.

Zdravotní a sociální pojištění po ukončení studia

Chtěla bych se zeptat, jak to bude s placením daní a se zdravotním a sociálním pojištěním, když:
Jsem od 6. 5. 2010 OSVČ (mám ale pouze vystavené DIČ na smlouvu), v tu dobu jsem ještě studovala. Od doby, kdy jsem začala podnikat jsem si vydělala něco kolem 36 tis. korun. Od 21. září jsem ale nastoupila na brigádu, kde pracuji zatím na dohodu o provedení práce. Zdravotní a sociální pojištění mi však platí od tohoto data. Byla jsem na sociálce kvůli přídavkům na děti, které mi koncem června 2010 odebrali. Tam mi řekli, že jako student nemusím rok platit zdravotní a sociální. Chci si ale dopředu zjistit, co mě čeká příští rok v březnu, až budu podávat daňové přiznání. Četla jsem někde, že pokud si člověk nevydělá jako OSVČ více než zákonem stanovenou částku, tak pojištění platit nemusí. Prosím můžete mi objasnit moji situaci?

Přiznám se, že se ve vaší situaci moc neorientuji. Netuším, co myslíte pod pojmem DIČ na smlouvu. DIČ je daňové identifikační číslo, které přiděluje finanční úřad podnikateli při registraci. Přídavky na děti jste pobírala vy jako nezaopatřené dítě, nebo se jednalo o vaše vlastní děti? Důležité je také datum ukončení studia a o jaké studium se jednalo, tj. SŠ nebo VŠ, z důvodu posouzení nároku na prázdniny. V každém případě pracujete-li na dohodu o provedení práce, nikdo za vás sociální a zdravotní pojištění neplatí (z dohody o PP se neodvádí). Ukončila jste studium, pokud tedy nemáte jiné úlevy z důvodu péče o vlastní děti, jste povinna platit zálohy na pojistné. Stala jste se pravděpodobně OSVČ hlavní. Rozhodně doporučuji zajít na zdravotní pojišťovnu a ČSSZ. Tam vám také sdělí, zda je činnost považována za hlavní nebo vedlejší a zda za vás zaměstnavatel skutečně odvádí pojistné. Limit cca 56 tisíc Kč ročních příjmů po odpočtu výdajů platí jen pro OSVČ vedlejší. Taková osoba neplatí sociální pojistné. Zdravotní pojistné jen jako doplatek po podání přehledu.

Zaměstnání jednatele v s.r.o.

Jsem jediná jednatelka s.r.o. a zajímalo by mě, jak to udělat, když potřebuji sama se sebou uzavřít mandátní smlouvu – na základě té je možné dostat nějakou odměnu za funkci jednatele, že? A nebo když bych chtěla sama sebe zaměstnat ve svém s.r.o., jak to mám udělat? Jde to vůbec? Když dostanu nějaké peníze – jako jednatel – jak se to pak projeví v mém daňovém přiznání jako fyzické osoby?

Téma pracovněprávního poměru osoby, která zároveň vykonává funkci jednatele ve společnosti s ručením omezeným, bylo již mnohokrát diskutováno odbornou veřejností. V českém právním prostředí zdomácněl názor, že nelze uzavřít pracovní smlouvu, kde by druh práce byl vymezený jako výkon funkce jednatele. Na právní postavení jednatele ve společnosti s ručením omezeným se totiž vztahuje režim obchodního zákoníku (dále jen ObchZ), kde základní pravidla upravuje ustanovení § 66, nikoliv režim zákoníku práce. Zásadní hlavně je, co jednatel jako zaměstnanec bude dělat. Čtěte více: Může jednatel sám sebe zaměstnat? Záleží na tom, co bude jako zaměstnanec dělat.

Co spadá do živnosti volné?

Co spadá do živnosti volné 7. Výroba potravinářských a škrobárenských výrobků? Nebo kde si to mohu zjistit?

Přehled volných živností najdete v příloze k živnostenskému zákonu. Obsahové náplně jednotlivých živností jsou uvedeny v příloze číslo 4 k tomuto zákonu.

Finanční podpora od státu

Chtěla bych se informovat, zda existuje nějaká státní finanční podpora pro začínající podnikatele a co je k tomu zapotřebí. Slyšela jsem, že je to něco kolem 70 tisíc a musí se podnikat minimálně 5 let, jinak se musí vrátit. Nikde jsem to nemohla najít, tak bych se na to ráda zeptala.

Začínající podnikatele jistě bude zajímat, zda mohou od státu získat nějaké dotace. Mohou. Finance pro start do podnikání poskytují úřady práce. To ovšem neznamená, že se stačí přijít na úřad s úsměvem, chutí do podnikání a s otevřenou dlaní. Příslušní úředníci nejprve podrobně posoudí reálnost podnikatelského záměru a jeho relativní úspěšnost z hlediska konkurence v dané oblasti. Za námahu to ale stojí. OSVČ mohou získat i více než 90 tisíc korun. Čtěte více: Víte, že OSVČ mohou dostat dotace od úřadů práce? Dokonce až 90 000 korun

školení červen 22 - tip do článku

Do které živnosti spadají grafické práce?

Jakou živnost si mám založit, když má práce spočívá v tvorbě letáků a pozvánek na různé akce, grafickém zpracování brožur či celých výročních zpráv, což už zahrnuje také sazbu textu?

Mohlo by se jednat o živnost volnou č. 62 Příprava a vypracování technických návrhů, grafické a kresličské práce, jestliže se ovšem nejedná o svobodná povolání, tj. grafický návrh jako autorské dílo. Více vám určitě poradí na živnostenském úřadu.

Ptejte se redakce

Otazník, vykřičník, otázka, dotaz, anketa

Stále nenacházíte odpovědi na vaše otázky? Zeptejte se redaktorů business serveru Podnikatel.cz, kteří rádi dotazy zodpoví. Položit nový dotaz

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).