Hlavní navigace

Zvýšení minimální mzdy dopadne na některé studenty a nezaměstnané

24. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/MAFRA/Martin Stolař
Od 1. srpna se zvýší minimální mzda. Rozhodla o tom minulý týden vláda. Bude to mít dopad také na podnikatele a zaměstnavatele?

Základní měsíční sazba minimální mzdy se už od 1. srpna zvýší o 500 Kč, tedy na 8500 Kč. Rozhodla o tom mininulý týden vláda. Zvýší se i základní hodinová sazba minimální mzdy – ze 48,10 Kč na 50,60 Kč. 

Zvýšená minimální mzda má dopad především na studenty a nezaměstnané, a to v případě zdravotního pojištění. Jde například o studenty nad věkovou hranicí 26 let nebo o některé nezaměstnané. Každý měsíc budou muset odvést na zdravotní pojištění o 68 korun víc než doposud, upozornil Oldřich Tichý, mluvčí VZP. 

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/MAFRA/Martin Stolař

Studenti nad 26 let si musí sami zvýšit odvody na zdravotní pojištění.

Podle ministra práce a sociálních věcí Františka Koníčka má minimální mzda ochrannou a motivační funkci. Během posledních let jsme se dostali do situace, kdy životní minimum plus simulované náklady na bydlení jsou výrazně vyšší než minimální mzda, doplnil Koníček.

Minimální mzda se přitom neměnila od roku 2007. Podle Koníčka tak zvýšení minimální mzdy přispěje i k omezení výplat mezd na černo a pomůže zvýšit zaměstnanost tuzemských pracovníků. 

Minimální mzda je zároveň vyměřovacím základem pro odvody zdravotního pojištění u tzv. osob bez zdanitelných příjmů. To jsou ti lidé, kteří celý kalendářní měsíc nejsou zaměstnáni, nemají příjem z podnikání nebo za ně neplatí pojistné stát. Tedy například studenti nad 26 let nebo nezaměstnaní, kteří nejsou evidováni na úřadu práce.

Nová minimální mzda se týká i zaměstnavatelů

Zvýšení minimální mzdy tak bude znamenat, že si někteří klienti zdravotních pojišťoven musí sami změnit odvody na zdravotní pojištění. Na změnu musí zareagovat také všichni zaměstnavatelé, kteří jsou povinni upravit odvody na pojistné u svých zaměstnanců.

Dojde tím ke zvýšení doplatků do minimálního vyměřovacího základu či ke zvýšení platby za každý den neplaceného volna. V tomto případě jde ale o povinnost zaměstnavatele, zaměstnanci se nemusí sami o nic starat, říká Oldřich Tichý.

Nové pojistné kvůli zvýšené minimální mzdě je splatné do 20. září 2013. U podnikatelů se v případě odvodů na zdravotní pojištění nic nemění.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).