Hlavní navigace

Zvyšte minimální mzdu na 15 tisíc, trvají na svém odbory. Podnikatelé jsou proti

Daniel Morávek

Odbory potvrdily, že chtějí navýšit minimální mzdu na 15 tisíc korun. Podle podnikatelů to však neodráží ekonomickou realitu a hovoří o nižším zvýšení.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podle Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR (KZPS) by bylo adekvátní navýšení minimální mzdy o 500 korun, tedy z aktuálních 13 350 korun na 13 850 korun.

Jak se má zvýšit minimální mzda?

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula potvrdil svá dřívější slova a pro Denik.cz prohlásil, že by se od ledna 2020 měla minimální mzda zvýšit ze současných 13 350 korun na 15 tisíc hrubého měsíčně. Česká minimální mzda patří v zemích Evropské unie, ve kterých je tento institut zavedený, mezi absolutně nejhorší. A to jak v poměru k průměrné mzdě, tak z hlediska kupní síly, komentoval Středula.

S tak výrazným navýšením minimální mzdy však nesouhlasí podnikatelé, podle kterých je mimo ekonomickou realitu. Dvanáctiprocentní navýšení, jak o něm nyní hovoří pan Středula, by velmi razantně ohrozilo velké množství českých firem a podnikatelů. Tento krok by ve výsledku zdražil služby a zboží a negativně ovlivnil existenci ekonomicky nejslabších občanů. Pokud bychom měli hovořit o skokovém navýšení, tak určitě ne o 12 %, ale za KZPS maximálně o 5 %, uvedl Jan Wiesner, prezident KZPS, a dodal: S růstem minimální mzdy vždy roste i zaručená mzda a další dávky. Dvanáctiprocentní skok by znamenal naprosto neúměrné navýšení mzdových nákladů českých firem v době nejistoty, kdy německým firmám klesly zakázky nejvíc za šest let, a z toho důvodu očekávají výrazný pokles produkce. Podle KZPS připadá v úvahu navýšení minimální mzdy o 500 Kč.

EBF19

Podobně se k návrhu odborů staví i další podnikatelské svazy. Podle Hospodářské komory ČR (HK ČR) se dosud firmy snažily vysoký růst mezd zaměstnanců kompenzovat ze svého zisku. To ale již údajně nebude plošně možné a zaměstnavatelé budou nuceni promítat zvýšení mezd do svých cen. Ke zdražení by pak došlo především v oborech, kde je podíl nízkokvalifikované práce největší, tedy například v opravách a stavebních pracích v domácnostech, v úklidových a ubytovacích službách nebo autodopravě.

Čtěte více: Zvýšení minimální mzdy o 1650 Kč by se promítlo do cen, varují podnikatelé

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).