Dobrý den, známý dělal ve skladě pomocné práce a chtějí po něm fakturu normálně, může jí vystavit jako když nemá žl.? prej že do 30 000,-kč za rok nemusí danit a může do toho limitu vystavit fakturu, částka je 11 660,-kč,. Děkuji
Dobrý den paní Danuše,
na pomocné práce ve skladu by správně měla být pracovní smlouva ,je to opakující se práce,řekla bych závislá činnost,jelikož Váš známý přijde do prostor někoho jiného,kde vykonává to,co mu někdo jiný řekne atp.Zjednodušeně jsou toto znaky závislé činnosti a rozhodně nelze je fakturovat.Navíc nemá živnostenský list,tudíž by podnikal bez oprávnění,z toho plynou možné sankce a v daňovém přiznání si nebude moci za trest uplatnit žádné výdaje.
Co se týče výše částky při činnosti bez živnostenského listu tak,pokud by se již dál v dalších dnech a měsících neopakovala,pak by se dalo tvrdit,že je to příležitostná činnost a danit by ji nemusel.Pokud se bude opakovat i nadále v tomto roce,je potřeba si vyřešit oprávnění nebo se nechat zaměstnat.
Fakturu v žádném případě by vystavit neměl.
Řešit by to snad šlo nějakou smlouvou ,například O dílo nebo o poskytnutí služby.Ovšem pozor na to,že se tato činnost již dál nesmí opakovat v tomto roce.
V případě,že by byl ještě někde jinde zaměstnaný,pak by musel danit tento příjem,jelikož přesáhl limit 6000,-Kč ročně.
Oprávnění či smlouvu je vhodné řešit na začátku činnosti.
Dobré zdraví-Semerádová