Hlavní navigace

Živnostenské podmínky

Pokud chce podnikatel začít provozovat e-shop, musí  si zřídit živnostenské oprávnění, registrovat se na finančním úřadě, správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.

Provozování e-shopu je volnou živností. Podle Přílohy č. 4 k zákonu č. 455/1991 Sb. (živnostenský zákon) spadá do oboru číslo 48 živnosti volné, Velkoobchod a maloobchod. Podnikatel tak musí splňovat pouze všeobecné podmínky dané živnostenským zákonem.

Živnost může provozovat jak fyzická, tak právnická osoba, pokud splní určité podmínky (tzv. všeobecné podmínky) a nemá překážky v provozování živnosti.

Všeobecnými podmínkami provozování živnosti fyzickými osobami jsou dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost. Oprávnění provozovat živnost vzniká v tomto případě také právnickým osobám již zapsaným do obchodního rejstříku, právnickým osobám, které se do obchodního rejstříku nezapisují, a fyzickým osobám dnem ohlášení.

Při ohlášení živnosti volné je třeba vyplnit Jednotný registrační formulář(JRF). Jeho prostřednictvím je možné kromě ohlášení živnosti učinit oznámení i vůči dalším úřadům – finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně, případně úřadu práce.

Spolu s vyplněným formulářem musí podnikatel předložit také průkaz totožnosti. Založit živnost si mohou občané také pomocídatových schránek.

Za ohlášení živnosti se vybírá správní poplatek. Pokud je ohlášeno více živností současně, poplatek se vybírá jen jednou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).