Hlavní navigace

Každý den přibyde do seznamu rizikových e-shopů alespoň jeden. Ověřujte

7. 6. 2022

Sdílet

28.7.23 3krát/žena, šok, počítač, podnikatelka, zděšení Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Nákup na internetu je sice pohodlný, ale na druhou stranu může být také rizikový. Nejednou se stalo, že se zákazník nechal zlákat cenou a dobře nafoceným obrázkem produktu.

Zboží objednal, zaplatil, ale posléze už marně čekal na zásilku. Nedorazila za týden ani dva, nakonec se tedy smířil s tím, že nedorazí vůbec. Internetových obchodů s podobnou praxí je celá řada. Dokonce do seznamu e-shopů, se kterými není radno uzavírat obchod, přibyde každý den alespoň jeden. 

Takový seznam nabízí Česká obchodní inspekce, která jej pravidelně aktualizuje. Jak ale upozorňuje, v žádném případě se nejedná o úplný výčet rizikových e-shopů. Česká obchodní inspekce uvádí informace o internetových stránkách, které považuje za rizikové především z důvodu nedodržování některých zákonných povinností a obtížné vymahatelnosti spotřebitelských práv.

Internetové stránky mohou být zařazeny na seznam rizikových e-shopů především z následujících důvodů:

  • Z webových stránek není zřejmé, kdo je provozovatelem e-shopu, tedy s kým spotřebitel uzavírá smlouvu a vůči komu může uplatňovat svá práva.
  • E-shop nezveřejňuje obchodní podmínky, případně obsah obchodních podmínek hrubě odporuje právním předpisům.
  • Česká obchodní inspekce registruje vysoký počet stížností, které se internetového obchodu týkají.
  • Provozovatel internetového obchodu s Českou obchodní inspekcí opakovaně nespolupracuje v rámci mimosoudního řešení spotřebitelských sporů (ADR).
  • Provozovatel internetového obchodu byl Českou obchodní inspekcí opakovaně sankcionován pro porušení právních předpisů na úseku ochrany spotřebitele.
  • Internetový obchod je provozován subjektem se sídlem mimo členské státy Evropské unie, ačkoliv internetový obchod může u spotřebitelů vzbuzovat dojem, že je provozován subjektem se sídlem v České republice nebo Evropské unii, např. e-shop v českém jazyce je provozován subjektem se sídlem v Číně. Spotřebitelé nemohou uplatňovat svá práva, nebo je tato možnost významně ztížena.
  • S provozovatelem internetového obchodu je vedeno insolvenční nebo jiné obdobné řízení, provozovatel se nachází v likvidaci.

Zařazení internetových stránek na seznam rizikových e-shopů je pouze doporučením spotřebitelům, aby nákup na internetových stránkách důkladně zvážili. 

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).