Hlavní navigace

Nový formulář pro hlášení všech DPP bude zveřejněn již tento týden

22. 4. 2024

Sdílet

5.8.22/3x/Zaměstnavatel, kancelář, účetní, manažeři Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Minulý týden prošla třetím čtením v Poslanecké sněmovně novela, kterou se mění zákon o investičních společnostech a investičních fondech (sněmovní tisk č. 570).

Pozměňovacím návrhem k této novele se s největší pravděpodobností změní od 1. července 2024 i problematika dohod o provedení práce. Změny původně schválené konsolidačním balíčkem nenastanou. V první fázi se budou hlásit příslušné Územní správě sociálního zabezpečení veškeré dohody o provedení práce a teprve od nového roku přibydou nové povinnosti s ohledem na odvod pojistného.

Nový formulář pro hlášení DPP

Dosud zaměstnavatelé oznamují jednotlivý nástup zaměstnance konajícího práci na základě dohody o provedení práce, která založí účast na nemocenském pojištění (vznik účasti na pojištění a skončení dohody). Nově nebudou hlásit každou dohodu zvlášť, ale všechny dohody za daný kalendářní měsíc souhrnným formulářem. Oznamovací povinnost se ale bude týkat všech DPP. Tedy i takových, které účast na nemocenském pojištění nezaloží. 

Zaměstnavatel bude nejpozději do dvacátého dne kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém zaměstnával zaměstnance činné na základě dohody o provedení práce, předkládat příslušné územní správě sociálního zabezpečení na předepsaném tiskopisu údaje o těchto zaměstnancích.

Na změnu se musí připravit Česká správa sociálního zabezpečení, zaměstnavatelé i poskytovatelé mzdových programů. Jak pro server Podnikatel.cz za Českou správu sociálního zabezpečení sdělila Tereza Koukolová, zveřejnění informací pro vývojáře mzdových programů (včetně definice datové věty Výkazu) je plánováno již v průběhu tohoto týdne. Vzhledem k tomu, že ještě není legislativní proces dokončen, nejsou vyloučeny případné dodatečné změny. Novelu čeká schvalování Senátem a podpis prezidenta.

Jak bude probíhat hlášení dohod od 1. července 2024? Přečtěte si také:

Jak bude probíhat hlášení dohod od 1. července 2024?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Redaktorka Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).