Hlavní navigace

10 nejvýznamnějších českých podnikatelů historie dle samotných podnikatelů

Autor: www.isifa.com
Daniel Morávek

Podnikatelem století se stal podle hlasování členů Hospodářské komory ČR Tomáš Baťa. Do první desítky se nedostal ani jeden současník.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Za podnikatele století byl zvolen zakladatel obuvnického impéria Tomáš Baťa. Na druhém místě se umístil průmyslník Emil Škoda a na třetím technik a vynálezce František Křižík. V první desítce se neumístil ani jeden současník a pouze jedna žena. Osmou skončila módní návrhářka Hana Podolská.

Životní příběhy nejvýznamnějších tuzemských podnikatelů historie mapuje i nový seriál serveru Podnikatel.cz Příběhy podnikatelů století.

Na Tomáše Baťu nikdo neměl

Podnikatelé sdružení v Hospodářské komoře ČR (HK ČR) vybrali za podnikatelskou osobnost století zlínského rodáka a zakladatele obuvnického impéria Tomáše Baťu. Baťa značně předběhl svou dobu. Proslul nejen originálními metodami řízení, výroby a obchodu, ale i třeba tím, že vytvořil dílny a oddělení, v nichž zaměstnanci mohli přispívat svými nápady a ovlivnit svůj vlastní výdělek úsilím o vyšší ziskovost oddělení. Své zaměstnance vzdělával, proměnil Zlín a díky značce Baťa se významně podílel na rozšíření dobrého renomé československých výrobků do celého světa, na kterém dnes Češi i Slováci stále mohou v zahraničí stavět, uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Druhou příčku obsadil Emil Škoda, který založil strojírenské továrny v Plzni, které patřily mezi největší evropské průmyslové konglomeráty dvacátého století. Pomyslnou bronzovou medaili získal technik, vynálezce a průmyslník František Křižík, který se zasloužil především o rozmach elektrického proudu, veřejného osvětlení a dopravy v českých zemích.

Podnikatelé století dle členů HK ČR:

  1. Tomáš Baťa
  2. Emil Škoda
  3. František Křižík
  4. Václav Klement & Václav Laurin
  5. Emil Kolben
  6. Antonín Petrof
  7. Josef Hlávka
  8. Hana Podolská
  9. Jan Kašpar
  10. Dušan Jurkovič