Hlavní navigace

4 a půl tisíce podnikatelů dostaly od berňáku výzvu kvůli kontrolnímu hlášení

19. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Někteří drobní podnikatelé dostali výzvu od Finanční správy. Týká se kontrolního hlášení. Pokud na výzvu zareagují, pokuta jim nehrozí.

Někteří drobní podnikatelé nepodali kontrolní hlášení, i když jim to zákon ukládá. Právě těm odeslala Finanční správa výzvu k dodatečnému podání, stejně jako podnikatelům, u jejichž hlášení shledala Finanční správa nedostatky. 

Čtvrtlení kontrolní hlášení podalo celkem 183 500 podnikatelů, valná většina z nich byli právě drobní podnikatelé. Registrovaných plátců k DPH je však 213 000 podnikatelů, všichni však nemuseli vykazovat činnost. Finanční správa tak nakonec odeslala pouze 1680 výzev k podání hlášení. Kvůli nedostatkům v kontrolním hlášení poslala 3000 výzev.

Pokud podnikatelé na výzvu zareagují, žádná sankce jim nehrozí a to i přesto, že v současném znění zákona je uvedena sankce ve výši 10 tisíc korun, pokud podnikatel podá kontrolní hlášení v náhradním termínu po výzvě finančního úřadu. Finanční správa zatím tyto pokuty udělovat nebude, dokud nebude platný a účinný zákon, který tyto sankce zmírňuje, doplnila pro server Podnikatel.cz mluvčí Finanční správy Petra Petlachová

Současné pokuty jsou přísné, zatím ale opravdu nehrozí

U kontrolních hlášení k DPH jsou totiž aktuálně stanovené poměrně krátké lhůty a přísné pokuty. Kontrolní hlášení se musí podat v návaznosti na osobu plátce do 25 dnů od skončení měsíce nebo čtvrtletí. Kdo své povinnosti ohledně kontrolního hlášení k DPH včas nesplní, čekají ho pokuty. Pokud plátce nepodá kontrolní hlášení ve stanovené lhůtě, vzniká mu povinnost uhradit pokutu ve výši

  • 1000 Kč, pokud jej dodatečně podá, aniž by k tomu byl vyzván,
  • 10 000 Kč, pokud jej podá v náhradní lhůtě poté, co k tomu byl správcem daně vyzván,
  • 30 000 Kč, pokud jej nepodá na základě výzvy ke změně, doplnění či potvrzení údajů uvedených v podaném kontrolním hlášení, nebo
  • 50 000 Kč, pokud šlo o řádné hlášení a nepodá jej vůbec nebo ani v náhradní lhůtě.

Zákon navíc obsahuje další pokuty, které mohou plátci DPH v souvislosti s kontrolním hlášením dostat. U nich ale již existuje možnost pro správce daně stanovit jejich výši, a to do 50 000 Kč plátci, který na základě výzvy správce daně k odstranění pochybností nezmění nebo nedoplní nesprávné nebo neúplné údaje prostřednictvím následného kontrolního hlášení, a až do výše 500 000 Kč pro plátce, kteří nesplněním povinnosti související s kontrolním hlášením závažně ztěžují nebo maří správu daní.

Zmíněná výzva se má doručovat elektronicky, a to prostřednictvím


a)  datové schránky, nebo


b)  veřejné datové sítě na elektronickou adresu plátcem za tím účelem uvedenou, nemá-li plátce zpřístupněnu datovou schránku. Tuto adresu sdělíte správci daně při podání prvního kontrolního hlášení.

Výzva, která se doručuje prostřednictvím veřejné datové sítě na elektronickou adresu, se považuje za doručenou okamžikem odeslání správcem daně. Aktuálně mají podnikatelé na reakci 5 kalendářních dní od doručení výzvy. Pokud by podnikatel do těchto pěti dnů na výzvu nijak nezareagoval (třeba jen tím, že údaje v hlášení potvrdí jako správné), dostane nyní dle platné legislativy pokutu 30 tisíc korun.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).