Hlavní navigace

Dary při předsednictví Česka mohou podnikatele zviditelnit

27. 11. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Ministři evropských zemí, komisaři i lidé z Evropského parlamentu si z Česka, předsedajícího Radě EU, odvezou řadu výrobků českých firem. Podnikatelé, kteří se na darech podílejí, si od toho slibují, že na ně bude více vidět.

Business server Podnikatel.cz již informoval, že na českém předsednictví Radě Evropské unie od 1. ledna 2009 vydělají také domácí podnikatelé a české firmy. Čtěte více: Podnikatelé mohou na českém předsednictví v EU vydělat

V souvislosti s českým předsednictvím Radě Evropské unie se vybraným domácím firmám naskytla také zajímavá marketingová příležitost. Dostaly totiž šanci dodat české vládě protokolární dary, které si domů odvezou jak nejvyšší představitelé evropských států, tak evropští komisaři nebo lidé z vedení Evropského parlamentu.

Od manžetových knoflíčků po pamětní mince

Vláda vybrala většinou dodavatele, jejichž výrobky nějakým způsobem demonstrují českou tradici. Na co se tedy mohou politici v Praze těšit? Pro business server Podnikatel.cz vypočítává dary Tereza Králová, asistentka tiskové mluvčí Útvaru místopředsedy vlády pro evropské záležitosti: Manžetové knoflíčky a skleněné mísy s českými granátky dodáva firma Granát, družstvo umělecké výroby Turnov. Ručně vyráběný krajkovaný šperk dodává Vamberecká krajka CZ s.r.o., Vamberk. Set sklenic je navržen designérem Rony Pleslem a dodává ho společnost Ronyplesl s.r.o. Kravaty a šátky byly navrženy mladými českými módními návrhářkami Janou Jetelovou a Alicí Klouzkovou, které působí pod společným uměleckým jménem Sistersconspiracy. Výrobu kravat a šátků zajistila firma Blažek Praha s.r.o., která vyhrála příslušné výběrové řízení. Pamětní známku vydá Česká pošta a pamětní minci Česká národní banka.

Zviditelníme se

Co si některé z firem, které uspěly, od oficiální zakázky na dary slibují?

Doufáme, že se o naší značce i naší práci dozví více potenciálních klientů, říkají pro business server Podnikatel.cz Alice Klouzková a Jana Jetelová, které tvoří pražskou značku Sistersconspiracy. Jelikož součástí námi navržených dárkových předmětů je i náš label, je zde i možnost odezvy ze zahraničí, což by nás jistě potěšilo, dodávají. Podobnou zakázku dostaly vůbec poprvé. Byla to zkušenost velmi příjemná, doufáme že nebude poslední, tvrdí.

Předpokládáme rozšíření povědomí o českém granátu a naší firmě mezi širokou veřejností. A zvýšení zájmu o český granát jako takový – s odrazem na tuzemský trh díky publicitě věnované předsednictví Evropské unii, informuje business server Podnikatel.cz Václav Břichňáč, vedoucí marketingu a řízení jakosti v turnovské firmě Granát. O zcela přímý vliv na propagaci v zahraničí či přímo posílení exportu naší firmy se nedá v našem případě hovořit – je to dáno charakteristikou finální skupiny obdarovaných lidí z orgánů Evropské unie, domnívá se však Břichňáč. Více se ale může rozšířit povědomí o našich výrobcích a firmě mezi lidmi ze státní správy ČR a tím i možnost širší spolupráce našeho družstva se státní správou v oblasti darů jako takových. Je to z našeho pohledu taková „malá podpora” ze strany státu, protože vzhledem k velikosti družstva (s počtem zaměstnanců 320) nemáme přístup k dotacím od státu či EU, dodává. Ani trutnovské družstvo nemá z předchozích let zkušenost se zakázkou podobného typu.

Nemohu předem říci, co mi tato spolupráce přinese. Ale jsem rád, že můj design, a hlavně sklo, prezentuje Českou republiku na takovéto úrovni, říká pro server Podnikatel.cz Rony Plesl. Byl bych velice rád, protože má práce je specifická a spíše pro omezený počet klientů, odpovídá na otázku, jestli zakázka může podle něj mít nějaký přímý vliv na propagaci jeho značky. A dodává: Doufám, že se můj design bude líbit i na úrovni komisařů EU a dalších osobností, kam mé dárky míří.

Anketa

Zajímáte se jako podnikatel/ka o možnosti, které přináší české předsednictví Radě EU?

5 %
11 %
8 %
59 %
16 %
Odpovědělo 74 čtenářů.

Vydělají podnikatelé z mnoha oborů

Do přesednictví se jako dodavatelé zapojí podnikatelé ze všech možných oborů. Ať už to jsou hoteliéři, firmy dodávající mobiliář, dopravci, dodavatelé piva (kteří se mohou o veřejnou zakázku ucházet ještě do 3. prosince), pronajímatelé výpočetní techniky (podávání nabídek do 1. prosince), firmy zabývající se květinovou výzdobou (o veřejnou zakázku na květinovou výzdobu konferenčních prostor v Kongresovém centru je možné se ucházet do 5. prosince), tiskárny, fotografové, hostesky, dodavetelé minerálek, překladatelé, tlumočníci a mnozí další. Čtěte více: /aktuality/databaze-k-ceskemu-predsednictvi-zverejnena/

Součástí předsednictví je také tradičně rozsáhlý doprovodný kulturní program.

Tři témata a účet necelé dvě miliardy

Zatímco dary budou stát asi 20 milionů korun, zajištění celého předsednictví vyjde asi na 1,7 miliardy korun. Třemi klíčovými tématy českého předsednictví přitom jsou:

  • Konkurenceschopná Evropa – sem spadá rozvoj jednotného vnitřeního trhu, zlepšování administrativního prostředí pro podnikatele i pružnosti trhu práce apod.
  • Energetika a změna klimatu
  • Evropa otevřená a bezpečná
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).