Hlavní navigace

4 dilemata, které před vás postaví důchodová reforma

14. 7. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Důchodová reforma vám přinese několik dilemat. Jedná se třeba o to, zda vyvedete prostředky do fondů, jakou zvolíte strategii investování či jakou si vyberete formu výplaty důchodu.

Důchodová reforma se blíží a nabírá jasnějších obrysů. Vládní koalice včera posunula navzdory odporu opozice do dalších čtení balíček zákonů, který tvoří kostru reformy penzí. Důchodová reforma však vystaví občany řadě nevratných rozhodnutí a každý si bude muset jednou a provždy vybrat, jaký způsob zajištění na penzi zvolí. Čtěte také: Kdy se zastaví prodlužování věku odchodu do důchodu?

1. dilema: Vstoupit do druhého pilíře?

Včera se v poslanecké sněmovně strhla očekávaná slovní přestřelka nad podobou důchodové reformy. Vláda totiž předložila balíček zákonů upravující druhý a třetí pilíř důchodového systému. Všechny “důchodové” normy dnes poslanci v prvním čtení podpořili. Konkrétně šlo o návrh zákona o důchodovém spoření, návrh zákona o doplňkovém penzijním spoření a návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím předchozích dvou návrhů. Vláda si od zákonů slibuje dlouhodobou udržitelnost systému a zároveň posílení kapitálové složky jako zdroje důchodů. Toho chce docílit za pomoci zvýšení diverzifikace příjmů a doplnit stávající systém možnostmi soukromých úspor.

Zákon o důchodovém spoření přináší možnost pro občany starší 18 let spořit si část povinných odvodů v soukromých penzijních fondech. Kdykoli do svých 35 let se budete moci rozhodnout, aby 3 % z 28 % sociálního pojištění směřovaly na soukromé spoření. Podmínkou však je, abyste k tomu z vlastní kapsy přidali další 2 %. Do systému budou moci vstoupit i lidé starší 35 let (nesmí mít ovšem už přiznán důchod), na rozhodnutí však budou mít půl roku od spuštění reformy (od prvního zaregistrování pojištěnce u orgánu Finanční správy České republiky). Jakmile ovšem jednou do druhého pilíře vstoupíte, neexistuje možnost se vrátit zpět.

2. dilema: Jaký způsob výplaty důchodu zvolit?

O peníze ve fondech se budou starat penzijní společnosti, se kterými lidé uzavřou smlouvu. Výplata penzí z druhého pilíře půjde trojím způsobem. Buď se rozhodnete pro princip anuity a penze vám bude vyplácena podle průměrné délky dožití až vaší smrti. Pokud nechce občan riskovat, že umře dříve, než mu penzijní společnost vyplatí alespoň ty peníze, které si tam naspořil – neboť to je princip anuity, žiju-li dlouho, vydělávám, žiju-li kratší dobu, prodělávám – tak se může rozhodnout i pro výplatu dvacetileté renty, doplnil včera v poslanecké sněmovně ministr financí Miroslav Kalousek. V tu chvíli mu bude penze z druhého pilíře vyplácena po dobu dvaceti let a poté skončí. Pokud umře dotyčný dříve, stane se zbylá částka předmětem dědického řízení.

Poslední možností, kdy o výplatě důchodů rozhoduje sám klient, je doživotní důchod s pozůstalostní penzí po dobu tří let ode dne jeho úmrtí. Výběr způsobu vyplacení penze bude čistě záležet na jeho rozhodnutí v okamžiku, kdy začne čerpat důchod. Největší pravděpodobností, pokud se rozhodnu začít čerpat tento důchod až po sedmdesátce a necítím se zcela zdráv, tak se asi rozhodnu pro anuitu, protože budu mít měsíční výplaty vyšší, než kdybych se rozhodl pro dvacetiletou rentu. Vstoupím-li do toho jako křepký mladistvý důchodce, který uvažuje o tom, že se potřetí ožení, pravděpodobně se rozhodnu pro tu dvacetiletou, vysvětlil Miroslav Kalousek. Čtěte také: OSVČ i zaměstnanci žádají o důchod stejně

3. dilema: Jakou strategii investování zvolit?

Co se týče fondů a zabezpečení vkladů klientů, tvoří hlavní pojistku podle vlády důsledné oddělení majetku akcionářů společnosti od vložených vkladů občanů. Pokud by se tedy fond dostal do existenčních potíží, stane se předmětem konkurzní podstaty pouze majetek akcionářů. Vklady klientů by pak měl přebrat jiný fond. Jak včera řekl Miroslav Kalousek, jedná se o stejný mechanismus jako v případě zdravotních pojišťoven.

Každá společnost si bude muset též licencovat čtyři fondy pro různé investiční strategie. Konkrétně jde o strategii konzervativní, strategii vyváženou, strategii dynamickou a o důchodový fond státních dluhopisů. V posledně jmenovaném fondu budou pouze české státní dluhopisy a dluhopisy zemí Evropské unie se stejným či větším ratingem než Česko.

Správní poplatky v jednotlivých fondech budou činit dle náročnosti investičních strategií od 0,3 % do 0,6 %. Fond státních dluhopisů bude mít 0,3 %, 0,4 % bude mít fond konzervativní, 0,5 % bude mít fond vyvážený a 0,6 % bude mít fond dynamický. Účastník systému bude moci kdykoliv poměrně rychle přecházet z jedné investiční strategie do druhé podle toho, jak se on sám rozhodne, podle toho, jak jemu bude vyhovovat buď větší míra rizika s vidinou větší míry zisku či menší míra rizika s větší jistotou, upřesnil Kalousek. Čtěte také: I předčasný starobní důchodce může podnikat

ČSSD plánuje po volbách reformu změnit

S konceptem důchodové reformy, respektive se strukturou druhého pilíře, však jednoznačně nesouhlasí opozice, která včera na plénu sněmovny vládní návrhy kritizovala. Podle ní pomůže reforma pouze lidem, kteří vydělávají více než 40 000 korun hrubého měsíčně. Ostatním se podle Bohuslava Sobotky, předsedy ČSSD, vstup do druhého pilíře nevyplatí. Sociálním demokratům se navíc nelíbí, že vyvedení 3 % důchodového pojištění do fondů má kompenzovat vyšší snížená sazba DPH. Člověk s průměrným platem, který bere 23 tisíc korun hrubého měsíčně, pro něj vůbec nebude výhodné, aby do nového systému vstupoval. Ale proč on a jeho rodina mají platit náklady této důchodové reformy ve formě zvýšeného DPH, které půjde na financování díry, která vznikne opt-outem? řekl včera ve sněmovně Sobotka.

Předseda ČSSD pak dále oznámil, že pokud bude jeho strana po příštích volbách vládnout, vyhrazuje si právo druhý pilíř důchodového systému pozměnit. Podle Sobotky se klidně může stát, že se sociální demokraté rozhodnou druhý pilíř zcela zrušit. Já myslím, že je poctivé, abychom tuto věc jako hlavní opoziční strana jasně řekli, a to na počátku celého procesu schvalování pokračování takzvané důchodové reformy tady na půdě Poslanecké sněmovny, dodal Sobotka. O jaké případné konkrétní změny by šlo, však Sobotka nesdělil.

Důchodová kalkulačka

Spočítejte si, kdy půjdete podle malé důchodové reformy do důchodu a předčasného důchodu.

Tlačítko: Spustit

4. dilema: Nespořit raději (či navíc) v třetím pilíři?

Součástí předložených zákonů byl i zákon zásadně upravující stávající penzijní připojištění. Kromě oddělení majetku akcionářů penzijních fondů a majetku účastníků a zajištění, že vklady klientů nebudou předmětem konkurzní podstaty, přináší v oblasti penzijního připojištění několik důležitých změn. Zůstává sice zachován státní příspěvek a daňové zvýhodnění, mění se však výše jednotlivých položek. Státní příspěvek se oproti současnosti, kdy se pohybuje v rozmezí 50 až 150 korun, posune na 90 až 230 korun. Bude však vyplácen za podmínky, pokud účastník bude spořit alespoň 300 korun měsíčně. Čtěte také: Říkají jí Malá důchodová reforma. Ovšem s velkými změnami

Bude-li měsíční výše příspěvku činit:

  • 300 až 999 Kč, činí výše měsíčního státního příspěvku částku 90 Kč a 20 % z částky přesahující 300 Kč,
  • 1000 a více Kč, činí výše měsíčního státního příspěvku částku 230 Kč.

Jak se dále uvádí v důvodové zprávě, zavedením nového systému dojde  uzavření stávajícího systému penzijního připojištění se státním příspěvkem, tedy už nepůjde uzavírat nové smlouvy v tomto připojištění a jeho stávajícím účastníkům bude umožněno buď setrvání v tzv. transformovaném fondu, anebo dobrovolný přechod do nového doplňkového penzijního spoření.

Všechny schválené zákony nyní zamíří do výborů a posléze do druhého čtení. Pokud projdou celým legislativním procesem, většina změn by měla nabýt účinnosti na začátku roku 2013.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).