Hlavní navigace

GE Money Bank útočí na podnikatelský segment. Bude úspěšná?

22. 8. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
GE Money Bank se chlubí s tím, že nabízí vyšší úvěrové možnosti pro podnikatele. Upozorňuje především na svůj kontokorent, kde klient může získat až pět milionů korun bez zajištění. Nabídka konkurence je ale srovnatelná a v určitých případech i lepší.

GE Money Bank se rozhodla, že zasadí ránu svým konkurentům. Od srpna nabízí novou variantu svého kontokorentního úvěru Operativ Business. V jeho rámci mohou podnikatelé dostat bez zajištění až 5 milionů korun. Úroky se platí měsíčně z čerpané části úvěrového rámce a úvěr lze splácet až po dobu tří let. Úroková sazba se stanovuje individuálně.

Podle banky se jedná o nejvyšší úvěrovou částku bez zajištění na trhu. Vše má své ale: Smlouva o úvěru se uzavírá na jeden rok s automatickým prodloužením o další, jsou-li plněny smluvní podmínky. V takovém případě má podnikatel časově neomezený přístup k finančním prostředkům, které může čerpat bezúčelově a podle svých potřeb, upřesnil Vojtěch Záškodný, ředitel segmentů bankovnictví pro malé a střední podniky v GE Money Bank. Čtěte více: Chcete podnikatelský úvěr? Banky se o vás poperou

Anketa

Máte v současnosti některý z podnikatelských úvěrů?

Jak bezkonkurenční je novinka od GE Money Bank, napovídá nabídka například Československé obchodní banky (ČSOB). Ta ve svém nabídkovém listu pro malé a střední podnikatele má rovněž 5 milionů korun pro ty, co mají obrat do 30 milionů korun za rok. Je to ale maximální částka, kterou banka může nabídnout v rámci kontokorentů. GE Money Bank slibuje v rámci kontokorentního úvěru Operativ Business navíc až 10 milionů korun. Půjčené peníze nad 5 milionů korun musí klient zajistit nemovitostí. Situace u dalších námi oslovených bank je však chatrnější. U úvěrů podnikatelům vždy požadujeme zajištění. Stačí však bianko směnka, není nutný ručitel ani ručení nemovitostí, řekl serveru Podnikatel.cz Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank. Ten dále uvedl, že podnikatelé mohou u banky dostat maximálně 3 miliony korun. Čtěte více: Potřebujete peníze na podnikání? Pozor, úvěr není půjčka

České spořitelny jsou úvěry pro podnikatele individuální. U investičních úvěrů do 5 milionů Kč není stanoveno striktní pravidlo pro zajištění úvěru nemovitostí, úvěry jsou zajišťovány s ohledem na bonitu klienta, výši úvěrové angažovanosti, typu nemovitosti sloužící k zajištění atd. Maximální výše kontokorentu také není stanovená, je závislá na potřebě klienta, jeho bonitě a zajištění, upřesnila serveru Podnikatel.cz Pavla Plachá z České spořitelny.

Komerční banka nabízí pro podnikatele Profi úvěr bez zajištění ve výši až 1 milion korun. Jedná se o částku, která pokrývá běžné potřeby podnikatelů a malých firem především v oblasti provozního financování. Tento úvěr je v nabídce Komerční banky právě jeden rok, informuje ZUZANA ČEPELKOVÁ, která má na starosti externí komunikaci Komerční banky. Ve formě kontokorentu na běžném účtu může podnikatel v Komerční bance čerpat částku až 3 miliony Kč, do výše 500 tis. Kč potom opět bez zajištění. Tato částka opět pokrývá nejběžnější potřeby podnikatelů, dodává. Většina kontokorentů a téměř tři čtvrtiny všech podnikatelských úvěrů jsou podle Čepelkové v současné době poskytovány podnikatelům a malým firmám bez zajištění a současně bez předkládání finančních výkazů.

Ne příliš zajímavá nabídka provozních úvěrů bez zajištění je u UniCredit Bank. Ta poskytne podnikatelům maximálně 400 tisíc korun pro vybrané skupiny klientů (svobodná povolání). Jiná situace je u zajištěných úvěrů. Pokud klient bance zajistí úvěr například směnkou (tzn. bez nutnosti materiálního zajištění, jakým je například nemovitost), je možné získat provozní úvěr do výše 12,5 milionů korun, tedy vyšší částku než nově nabízí právě GE Money Bank.

Novinky pro začínající podnikatele

Svítá na lepší časy také pro začínající podnikatele. Těm slibuje GE Money Bank kontokorent až do 100 tisíc korun. Podnikatelé nemusejí předkládat daňové přiznání a banka nevyžaduje žádnou formu zajištění. Taková nabídka ale neobstojí v porovnání například s UniCredit Bank. Ta si připravila pro začínající podnikatele (vyjma účelově zřízených společností) bez nutnosti předložení daňového přiznání provozní úvěr až do výše 150 tisíc korun. Vybraným skupinám klientům (svobodná povolání) navíc nabízíme až 650 tisíc korun, řekl serveru Podnikatel.cz Tomáš Pavlík, mluvčí UniCredit Bank. Pro ty ale zase nabízí GE Money bank v rámci kontokorentu Flexi Business až 1,5 milionu korun. Úvěr je určen pro fyzické osoby podnikatele, některé právnické osoby a zemědělská družstva. Mohou o něj žádat také vybrané profesní skupiny, které navíc nemusí dokládat historii podnikání. Jedná se o lékaře, zubaře, veterináře, lékárníky, notáře, advokáty a daňové poradce, uvedla Markéta Dvořáčková, mluvčí GE Money Bank.Čtěte více: Začínáte podnikat? Máte šanci získat bankovní úvěr?

CHP21_temata tip

Pozadu v nabídce začínajícím podnikatelům je ČSOB. Ta nemá standardně pro začínající podnikatele, kteří nemají historii, ani korunu. Prostředky lze ale poskytnout na základě individuálního posouzení, doplnil Tomáš Kopecký z ČSOB. Podobná situace je i u Raiffeisenbank, která však o individuálním posouzení nemluví: Podmínkou pro získání úvěru je jedno daňové přiznání, upřesnil mluvčí banky Tomáš Kofroň.

Pro začínající podnikatele poskytuje úvěry také Komerční banka, a to bez omezení maximální částkou i bez předložení a posuzování finančních výkazů. Pro posouzení žádosti o úvěr pak slouží podnikatelský záměr firmy. I bez předložení podnikatelského záměru či finančních výkazů (pokud nemá ještě uzavřené své první účetní období) však může podnikatel získat Profi úvěr až 1 mil. Kč, kontokorent 500 tis. Kč nebo podnikatelskou kreditní kartu na 200 tis. Kč. Stačí, aby měl v bance účet vedený 6 – 12 měsíců a tyto úvěry získá i bez jakéhokoliv zajištění, řekla serveru Podnikatel.cz Zuzana Čepelková.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).