Hlavní navigace

Jaký je rozdíl mezi provozovnou a místem podnikání?

8. 2. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Živnostník může mít, na rozdíl od provozovny, jen jedno místo podnikání, které platí pro všechny jeho živnosti. Jaké jsou další rozdíly?

Místo podnikání, stejně jako definici provozovny, uvádí živnostenský zákon. Zatímco provozovna je prostor, kde je živnost provozována, místem podnikání se rozumí dle živnostenského zákona adresa, odkud podnikatel řídí svoji činnost (adresa pro fakturaci, vyřizování telefonů apod.).

Veškeré informace ohledně zřízení provozovny a povinností, které se k tomuto pojí, najdete v článku Jaké povinnosti jsou spojeny s podnikáním v provozovně?

Místo podnikání si volí podnikatel podle vlastní úvahy. Nejčastěji se samozřejmě jedná o adresu trvalého bydliště, ale místo podnikání může být také shodné s adresou provozovny. Jestliže podnikatel nemá trvalé bydliště a je hlášen v sídle obecního úřadu, musí doložit souhlas obce s umístěním místa podnikání v jeho sídle.

V případě, že se adresa místa podnikání liší od trvalého bydliště, musí podnikatel v souladu se živnostenským zákonem prokázat právní důvod užívání prostor. Dokladem pro prokázání užívání prostor může být například nájemní smlouva, výpis z katastru nemovitostí, písemný souhlas vlastníka nemovitosti s užíváním prostor atd. 

Čtěte také: Jak na umístění provozovny a podnikání z domova

Podnikatel (fyzická osoba) může mít jen jedno místo podnikání, které platí pro všechny jeho živnosti. Ovšem na rozdíl od provozovny musí mít místo podnikání vždy. Dalším rozdílem mezi provozovnou a místem podnikání je, že lze provozovat jednu živnost ve více provozovnách nebo více živností v jedné provozovně.

Kdy postačí místo podnikání a kdy je již nutná provozovna?

Podnikatelem určené místo podnikání může zároveň naplnit i definici provozovny. V zákoně není ustanovení, které by toto vylučovalo. Typicky je to případ, kdy je v místě podnikání, které je i trvalým bydlištěm podnikatele, vykonávaná v plném nebo částečném rozsahu činnost, která je uvedena v obsahové náplni některé živnosti. Pak se bude jednat zároveň o provozovnu, protože je to prostor, kde je živnost provozována. 

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).