Hlavní navigace

Kompenzační bonus a insolvence? Vadí. Exekuce? Nevadí

3. 12. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Kompenzační bonus mohou získat OSVČ, společníci eseróček a dohodáři. Oproti jarní verzi je zde však několik výjimek, jako je například insolvence.

Na jaře stačilo, aby měl podnikatel kvůli opatřením či koronaviru nižší poptávku, ale nyní na bonus budou mít nárok jen ti, kterým vláda přímo zakázala či omezila činnost, a jejich dodavatelé. OSVČ nesmí být v bonusovém období v úpadku nebo v likvidaci nebo nespolehlivým plátcem nebo nespolehlivou osobou podle zákona o DPH, což mnohé nepříjemně překvapilo. 

Podmínky jsou „hezky“ nastaveny

Leoš dělá za barem a jeho podnikání tak bylo omezeno. Když chtěl žádat o kompenzační bonus, zjistil, že na něj nemá nárok, protože je v insolvenci. Není to divné, že tento faktor mi kompenzační bonus znemožňuje čerpat, i když bary nám vláda zavřela? ptá se ve facebookové skupině určené pro podnikatele a živnostníky. A zdaleka není sám. To není možné, jak mám teda platit insolvenci, sociální a zdravotní a nájem za bydlení? diví se Pavlína. Také podle Veroniky jsou tentokrát podmínky kompenzačního bonusu „moc hezky nastaveny“. Ona nesmí žádat, protože má zaměstnance a potřebuje žádat za ně, takže pro sebe a svou rodinu už nemá nárok na nic. Lituji vás, zajímá mě, jestli teda insolvenční správce bude tuto situaci brát v potaz, doplňuje.  

Podle Marka je to divné a jestli je důvodem neposkytnutí bonusu skutečně pouze insolvence, radí Leošovi žádat písemné rozhodnutí a odvolání se. Byl by to nezákonný úřední postup. Insolvence důvodem pro neposkytnutí není. Naopak dokonce je bonus ve zvláštním režimu, je nedotknutelný ze strany věřitelů, dodává. Leoš si informace však ověřoval na finančních úřadech i na webu. Ministerstvo financí v často kladených otázkách odpovídá: Kompenzační bonus nemůže čerpat osoba, která v příslušném bonusovém období byla v úpadku. Pokud byste se ale do úpadku dostal až po skončení bonusového období, nárok na kompenzační bonus tím není dotčen. Současně stejně jako na jaře platí, že kompenzační bonus nepodléhá exekuci ani výkonu rozhodnutí.

Rozhodující je datum

Jak jsme psali, záleží, kdy se podnikatel dostal do úpadku. Pokud to bylo až po skončení bonusového období, nárok na kompenzační bonus tím není dotčen. Karla zajímalo, jak to je, když má podaný návrh na insolvenci, ale ještě nemá schválení od soudu. Pokud máte podaný návrh, máte nárok na výplatu kompenzačního bonusu. Návrh na insolvenci neznamená, že jste v insolvenci, objasňuje Jitka.  

O kompenzační bonus lze žádat do 2 měsíců po skončení bonusového období. Za první bonusové období tedy do 5. ledna 2021, za druhé pak do 22. ledna. Za 3. bonusové období – 22. 11. – 13. 12. 2020 (max. 22 dní) lze podat do 15. února 2021.

Exekuce je v pořádku

Stejně jako na jaře platí, že kompenzační bonus nepodléhá exekuci ani výkonu rozhodnutí. Leoš se s dotazem obrátil přímo na ministryni financí Alenu Schillerovou, která mu odpověděla, že kompenzační bonus opravdu nemůže čerpat osoba, která v příslušném bonusovém období byla v úpadku. Jako důvod této podmínky uvádí skutečnost, že je kompenzační bonus určen podnikatelům, kterým byla znemožněna činnost zákazy a omezeními ze strany státu, ne těm, kteří se nacházejí v ekonomických problémech nezávisle na těchto opatřeních.

Tak teď to nechápu. Exekuce je přeci taky ekonomický problém. Tak proč vy nemáte nárok na bonus, to mi opravdu hlava nebere, píše Petra. Martina zase nechápe, proč ti, co mají exekuce, mají nárok, a ti, co se snažili situaci řešit, šli do insolvence a platí, tak ti nárok nemají a mají pojít hlady. Vím i o takových, co normálně „jedou“ dál a bonus dostali, přitom je to nijak nepostihlo. Prostě 25 000 Kč bokem, na kafe, podotýká. 

Alena Schillerová na další Leošův dotaz, proč exekuce nevadí a insolvence ano, dále odpovídá, že exekuce automaticky neznamená, že dotyčná osoba je neschopná splácet své dluhy. Exekuce může být vedena kvůli vymožení třeba jen jednotlivého dluhu, který nebyl dlužníkem uhrazen z nejrůznějších důvodů. Sama o sobě nevypovídá tedy o celkové situaci dané osoby a o její obecné schopnosti dostát svým závazkům či dále vyvíjet životaschopnou ekonomickou činnost, vysvětluje.  

školení-leden22-molín

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Nepoctiví jsou krytí

Filip v diskuzi popisuje případ, kdy má dva kamarády – jednoho v exekuci a druhého v insolvenci. Ten v exekuci má exekucí několik, vůbec je neřeší, neplatí sociální ani zdravotní a všechny příjmy nebo přeplatky na dani si nechává posílat na cizí účet a trvalé bydliště má na úřadě. Na kompenzační bonus má však nárok, oproti druhému kamarádovi, který musí splácet měsíčně splátku insolvence a odměnu insolvenčnímu správci a pravidelně platí sociální a zdravotní pojištění.  

Podnikatelka Světlana právě z těchto důvodů končí s podnikáním, protože neví, kdy by mohla otevřít. První vlna ji dostala do insolvence a lidi, co jí dluží (ukradli jí velkou částku peněz z účtu), jsou chráněni státem a exekutor z nich nic nedostal. Nemám nárok ani na kompenzační bonus, který by sice nepokryl ani 10 % nákladů, ale aspoň by pomohl s odvody, které platit musím. Největší plivanec do obličeje je to, že ten zloděj ten bonus dostane a zase na něj exekutor nesmí, dodává.

Insolvenční řízení nelze přerušit

Ministerstvo financí na webu uvedlo, že v poslední době obdrželo několik dotazů a žádostí týkajících se snížení výše měsíční splátky nebo přerušení insolvenčního řízení. Takovým žádostem nejsou schopni vyhovět, ale napsali, že ministerstvo finalizuje návrh speciálního zákona, který by měl mj. zmírnit dopady restriktivních opatření proti šíření koronaviru v oblasti insolvencí. Dále popisují, že u oddlužení existují možnosti, jak reagovat na neočekávaný výpadek příjmů.  

Pro řízení, u kterých bylo rozhodnuto o úpadku před oddlužovací novelou (před 31. květnem 2019), platí, že soud může rozhodnout o změně rozhodnutí o schválení oddlužení, jestliže se podstatně změnily okolnosti, které jsou rozhodující pro výši a další trvání stanovených měsíčních splátek. Pro řízení po oddlužovací novele (po 1. červnu 2019) platí, že dlužník může požádat o stanovení jiné výše měsíčních splátek pro změnu poměrů. Pro toto řízení platí, že na návrh dlužníka může insolvenční soud z důležitých důvodů rozhodnout o přerušení průběhu oddlužení až na 1 rok s tím, že přerušit průběh oddlužení je možné pouze jednou. 

Anketa

Měl by se kompenzační bonus vyplácet více podnikatelům, jako tomu bylo na jaře?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).