Hlavní navigace

Na průměrného pojištěnce dáme téměř o tisícovku víc, prozradila VZP

5. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Největší zdravotní pojišťovna u nás v letošním roce sáhne hlouběji do kapsy. Více peněz se dočkají také nemocnice, ambulance a lázně.

V loňském roce zaplatila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) za průměrného pojištěnce 22 885 Kč. V roce novém přitlačí na pilu a na péči pojištěnce má vyhrazeno o necelých tisíc korun více. Rozpočet na péči se tak pro rok 2014 zvýšil o pět miliard. Více peněz se dočkají také nemocnice a ambulance. Zkrátka nepřijde ani lázeňství. Průměrné náklady na klienta v lázeňské péči naroste až o 11 procent.


Autor: 258398

Na průměrného pojištěnce o téměř tisíc korun více

Na základě úhradové vyhlášky přidá VZP 136 nemocnicím. Celkový počet činí 149 nemocnic. Do 13 nemocnic jde méně peněz proto, že zde byly provedeny ve struktuře péče, tomu odpovídají i změny v platbách, vysvětluje ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek. Z ambulantních lékařů si na platbách polepší například gynekologové nebo zubaři.

Čtěte také: Které dokumenty si nachystat k daňovému přiznání? Připravili jsme vám souhrn

Trend šetření z minulých let ale zůstává

V roce 2013 uspořila VZP 300 milionů korun na zdravotnickém materiálu, 400 milionů na lécích a 600 milionů korun na provozu. Uspořené peníze byly převedeny do základního fondu, ze kterého se čerpá pro hrazení zdravotní péče, prozradil Zdeněk Kabátek a dodává: V tomto trendu chceme rozhodně pokračovat i v roce 2014.

V loňském roce zaplatila VZP za léky v průměru na jednoho klienta 3722 korun. Letos bude částka o 23 korun nižší. Velký podíl na úsporách se očekává také od systému pozitivních listů, tedy seznamu doporučených léků, které VZP nakoupila levněji.

Čtěte také: Které dokumenty si nachystat k daňovému přiznání? Připravili jsme vám souhrn

Přípravky zařazené na pozitivní list mají tu výhodu, že jsou při nejnižší možné ceně stejně kvalitní jako dražší léky, ale pacienti je navíc mají v lékárnách vždy bez doplatku, uvedl náměstek ředitele pro úsek zdravotní péče Petr Honěk.

Stahujte přehledy za rok 2013. Máme je pro všechny zdravotní pojišťovny

Všeobecná zdravotní pojišťovna navýší v letošním roce náklady na pojištěnce díky úhradové vyhlášce. Ta počítá se zvýšením příjmů z výběru pojistného a zvýšením plateb za státní pojištěnce. A to až o 10 miliard korun.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).