Hlavní navigace

Přehled nových zákonů, které se v roce 2013 dotknou podnikatelů

1. 1. 2013
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: www.sxc.hu
S novým rokem se tradičně pojí i řada legislativních změn a ani rok 2013 v tom není výjimkou. Máme přehled, co podnikatele všechno čeká.

Jako každý rok, tak i letos začíná 1. ledna platit řada nových zákonů. Server Podnikatel.cz připravil přehled změn, se kterými musí podnikatelé od dnešního dne počítat.

Daně rostou

Nejvíce novinek přináší pro podnikatele tzv. daňový balíček, který se vládní koalici podařilo na poslední chvíli prosadit. Od dnešního dne se tak zvyšují obě sazby DPH o jeden procentní bod, na 15 a 21 procent. Ke sjednocení sazeb na úrovni 17,5 procenta by mělo dojít na začátku roku 2016.

Čtěte také: Pravicová vláda protlačila vyšší daně. Čtěte, co všechno vás čeká

Výdajové paušály se omezují

OSVČ balíček omezuje využívání výdajových paušálů. U činností, které spadají do 30 a 40% paušálů, lze uplatnit výdaje v maximální výši 600 000 korun (u 30% paušálu) a 800 000 korun (u 40% paušálu). Podnikatelé, kteří využívají paušály a příslušné příjmy z podnikání tvoří více než polovinu jejich základu daně, nemohou od dnešního dne uplatnit slevu na manželku a daňové zvýhodnění na dítě.

Zrušení stropu na zdravotní pojištění

Některých živnostníků (ale i zaměstnanců) se dotkne i zrušení stropu na zdravotní pojištění, který činil do konce loňského roku 72násobek průměrné mzdy. Od dnešního dne není zdravotní pojištění, ani zálohy, nijak limitováno. Toto opatření má platit do konce roku 2015.

Čtěte také: Víme první, jak se mění zálohy pro zdravotní a sociální pojištění v roce 2013

Solidární daň pro nejbohatší

Lidé s vysokými příjmy budou do konce roku 2015 platit rovněž tzv. solidární daň, která činí 7 % z rozdílu mezi příjmy a stropy sociálního pojištění. Solidární zvýšení daně platí ti, kteří měsíčně vydělávají více než čtyřnásobek průměrné mzdy.

Důchodci bez slevy na dani

Daňový balíček postihl rovněž pracující důchodce, kteří do konce roku 2015 nemůžou uplatnit základní slevu na poplatníka. Opatření se týká seniorů, kteří pobírají starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu.

Vyšší daň pro daňové ráje a z převodu nemovitostí

Další novinkou v oblasti daně z příjmů je zvýšení srážkové daně pro zahraniční daňové rezidenty. Od letošního roku činí sazba 35 %. Sazba daně se zvyšuje také u převodu nemovitostí, kde se nově platí 4 %.

Osekání “zelené nafty”

Změny se dotkly také zemědělců, kterým se letos snížila vratka zaplacené spotřební daně, kterou použili pro zemědělskou výrobu (tzv. zelenou naftu). Nárok u zelené nafty se snížil z 60 na 40 % v případě motorové nafty a z 85 na 57 % v případě bionafty. Od roku 2014 se navíc zelená nafta úplně zruší. Od 1. ledna 2014 se počítá s úplným zrušením. Tato změna s největší pravděpodobností povede ke zvýšení cen všech zemědělských produktů, vysvětlil Pavel Fráňa z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Novinky u DPH

Řadu změn přinesla i novela zákona o DPH, která dnes z velké části nabyla účinnosti. Norma například zavedla institut nespolehlivého plátce. Toto označení získá plátce daně z přidané hodnoty, který závažným způsobem neplní své povinnosti ve vztahu ke správě daně. V případě rozhodnutí o označení plátce DPH za nespolehlivého plátce a nabytí právní moci tohoto rozhodnutí, zveřejní správce daně tuto skutečnost způsobem umožňujícím dálkový přístup. Že se jedná o nespolehlivého plátce, si bude moci kdokoliv ověřit. Kdo se s nespolehlivým plátcem rozhodne obchodovat, bude za něj automaticky ručit za nezaplacenou daň ze zdanitelného plnění, které od něj přijme.

Čtěte také: Souhrn důležitých změn zákona o DPH od roku 2013

Podnikatelé dále nově musí uvádět v přihlášce k registraci své účty používané pro ekonomickou činnost. Jakmile nějaký podnikatel použije při své činnosti jiné účty, bude za něj nově muset příjemce plnění ručit za daň, dokud ji poskytovatel plnění nezaplatí.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.sxc.hu

Ilustrační obrázek.

Novela zákona o DPH také zrovnoprávnila daňové doklady v listinné a elektronické podobě. Nadále je bude možné vystavovat, zasílat a ukládat doklady jako elektronické pokud jsou opatřeny zaručeným elektronickým podpisem, elektronickou značkou nebo pokud je zaručena věrohodnost původu a neporušitelnost obsahu daňového dokladu elektronickou výměnou informací (EDI). Novela ale umožnila širší využití elektronických systémů pro vystavování, předávání a uchovávání daňových dokladů.

Příjemnou změnou pro podnikatele je zavedení konceptu identifikované osoby u poskytování přeshraničních služeb. Díky této novince se tak osoby, kterým vznikne povinnost přiznat DPH u přeshraničních plnění nebo povinnost vykázat poskytnutí přeshraničních služeb s místem plnění v jiném členském státě, nemusí registrovat jako plnohodnotní plátci DPH. Na identifikovanou osobu se vztahují určité povinnosti spojené s přijetím nebo poskytnutím přeshraniční služby z/do jiného členského státu, nicméně jí uskutečněná dodání zboží, převod nemovitosti nebo poskytnutí služby v tuzemsku nejsou předmětem daně. Na druhé straně nemá identifikovaná osoba na odpočet daně na vstupu u přijatých zdanitelných plnění.

Čtěte také: Novinka u poskytování služeb v rámci EU, už se nebudete muset stávat plátci DPH

Důchodová reforma startuje

Dnešním dnem odstartovala důchodová reforma. Kromě transformace penzijního připojištění vzniká i II. pilíř důchodového systému, do kterého mohou lidé nově vstoupit. Přestože druhý pilíř neovlivní platby zaměstnavatelů (ze stávajících šesti a půl procent srážených zaměstnanci budou tři procenta z hrubé mzdy přesměrována do II. pilíře za současného přidání dalších dvou procent z hrubé mzdy; zaměstnavatel bude stále odvádět 21,5 procenta), zvyšuje jim administrativní zátěž. Změní se způsob reportingu České správě sociálního zabezpečení a finančnímu úřadu, ale také termíny pro podání hlášení a vyúčtování i pro zaměstnavatele, kteří nemají žádného zaměstnance účastného ve II. pilíři, vysvětlila Markéta Kozáková, Tax Assistant Manager, Daňové poradenství – služby poskytované fyzickým osobám, KPMG Česká republika.

Čtěte také: Důchodová reforma a OSVČ. Co se pro ně mění při vstupu do druhého pilíře?

Některým skupinám vzroste minimální mzda

Přestože se sazba minimální mzdy nezměnila a i letos činí 8000 korun, několik novinek u minimální mzdy přesto nastalo. Vládní nařízení totiž zrušilo ustanovení, které umožňovalo stanovit pro některé skupiny zaměstnanců minimální mzdu v nižší výši. Jednalo se hlavně o absolventy škol a osoby se zdravotním handicapem. Od 1. ledna 2013 jsou tyto skupiny postaveny na úroveň ostatních zaměstnanců. Zrušením snížených sazeb ztrácí zaměstnavatel motivaci k přijímání osob bez praxe či se zdravotním handicapem. Nově musí i těmto osobám dát minimální mzdu v plné výši, řekl Pavel Fráňa.

Čtěte také: Minimální mzda se od ledna 2013 mění. Víme, kdo si polepší

Nová čísla bankovních účtů berňáků

S novým rokem nabyl účinnosti zákon č. 456/2011 Sb., o finanční správě České republiky, který přinesl změny v organizaci výběru daní. Ze 199 finančních úřadů je výběrem daní od 1. ledna 2013 pověřeno pouze 14 krajských finančních úřadů. Pro podnikatele tato změna především znamená, že si musí zjistit nová čísla bankovních účtů svého správce daně.

Čtěte také: Nezapomeňte, že se od roku 2013 mění čísla účtů finančních úřadů

Nové zaokrouhlování

S dnešním dnem také končí možnost vyhnout se platbě daně z úroků u dluhopisů, protože se změnil systém zaokrouhlování. Oblíbené jednokorunové dluhopisy, které umožňovaly se dani vyhnout, se tak zřejmě stanou minulostí.

školení účto - duben - archivace

Nový postup u exekučních srážek

Od roku 2013 se v souvislosti s novelou občanského soudního řádu a novelou zákona o nemocenském pojištění významným způsobem mění postup při provádění exekučních srážek ze mzdy při současném pobírání nemocenského a PPM. Nově občanský soudní řád výslovně stanovuje, že za změnu plátce se považuje i vyplácení dávek nemocenského pojištění ČSSZ. Zaměstnavatelé tak musí spolu s tiskopisy a přílohami k nemocenskému, zasílat i podklady k provádění srážek ze mzdy.

Čtěte také: Čtěte, co se mění v exekucích od roku 2013

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).