Hlavní navigace

Program KSČM: Živnostníci na okraji zájmu, podporu má dostat družstevnictví

5. 10. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Podporu živnostenského podnikání zmiňují komunisté v programu jen vágně a v obecné rovině. Pozornosti se naopak těší družstevnictví.

Družstevnictví je totiž podle komunistů neprávem opomíjená forma efektivní ekonomické spoluúčasti zaměstnanců nejen v zemědělské výrobě, ale zejména v oblasti navazujících domácích zpracovatelských potravinářských firem, v bytové výstavbě, výrobě, odbytu. Čtěte čtvrtý díl našeho volebního speciálu.

Cílem zůstává socialismus

Server Podnikatel.cz připravil čtvrtý díl volebního speciálu, který se věnuje první z opozičních stran – volebnímu programu KSČM. Celkem bude v seriálu představeno 10 programů nejsilnějších stran, a to dle výzkumu celostátního volebního potenciálu Agentur Median a Kantar TNS. V prvním díle jsme představili program hnutí ANO, v druhém ČSSD, ve třetím pak lidovců. 

Od vzniku České republiky sice komunisté ani jednou nezasedli přímo ve vládě, například v Ústeckém kraji ale sedí ve vedení již řadu let. Co se týče celostátního volebního programu, strategický cíl zůstává neměnný – socialismus. Ten komunisté definují jako „demokratickou společnost svobodných rovnoprávných občanů, společnost politicky a hospodářsky pluralitní, postavenou na maximální občanské samosprávě, prosperující a sociálně spravedlivou, pečující o zachování a zlepšování životního prostředí, zabezpečující lidem důstojnou životní úroveň a prosazující bezpečnost a mír.“

Komunisté chtějí daňovou progresi

V oblasti daní nepřekvapí, že KSČM by ráda zavedla daňovou progresi, především příjmů a kapitálu velkých korporací, oligarchů a spekulantů. Pro lidi s nízkými příjmy pak požadují daňovou úlevu, a to v podobě daňových paušálů. Stejně jako ČSSD ani komunisté nemají konkrétní podobu progresivního zdanění v programu uvedenou. V průběhu stávajícího volebního období však navrhli novelu zákona, která měla progresi zavést. KSČM navrhovala následnou progresi:

Základ daně (v Kč) Daň
od 0 do 132 200 9 %
od 132 200 do 336 000 11 800 Kč + 15 % ze základu přesahujícího 132 200 Kč
336 00 1 000 800 50 400 Kč + 25 % ze základu přesahujícího 336 000 Kč
1 000 800 a více 250 200 Kč + 35 % ze základu přesahujícího 1 000 800 Kč

Ruku v ruce s tím chtěli komunisté zrušit solidární přirážku. Progresivní zdanění se mělo týkat i firem. Stávající 19% sazba by platila pro firmy, jejichž roční zisk zjištěný z účetnictví by byl pod 10 mil. Kč, a 25% sazba v případech, kdy zisk bude činit více jak 10 mil. Kč. Vláda ale vydala k návrhu KSČM nesouhlasné stanovisko, jelikož podle ní byl předložený návrh dílčí nesystémový krok, který nereflektoval vládní politiku v oblasti daní, byl vnitřně rozporný a který by byl s ohledem na řadu jeho věcných a legislativně technických nedostatků v praxi těžko aplikovatelný.

Čtěte více: Spočítali jsme, jak by na firmy dopadla daňová progrese podle ČSSD

Minimální mzda má být 50 % průměrné

Stejně jako ČSSD nebo KDU-ČSL chce i KSČM nadále zvyšovat minimální mzdu, na rozdíl od nynějších vládních stran ale jde ještě dále. KSČM požaduje zvýšit minimální mzdu postupně až k 50 % průměrné mzdy. Při stále ještě obecně nižších mzdách v ČR úroveň minimální mzdy kolem 40% průměru bohužel nezajišťuje nejzákladnější obživu a vyvolává nutnost pobírat ke mzdě sociální dávky, píše v programu. Nejde ovšem o novinku, minimální mzdu ve výši 50 % průměrné mzdy měli komunisté i ve volebním programu před posledními volbami.

Čtěte více: ČSSD ustupuje od daňové progrese, KSČM chce minimální mzdu 14 tisíc korun

V oblasti ekonomiky nepřekvapí, že KSČM prosazuje zakládání nových podniků státem, popř. výkup majetkových podílů vedoucí k posílení strategické kontroly v podnicích důležitých pro zaměstnanost a ekonomickou bezpečnost státu (energetika, informační služby, bankovnictví, podpora zahraničního obchodu, též voda a kanalizace či těžba surovin) a také posílení institutu vyvlastňování ve veřejném zájmu. Jako protiváhu velkým zahraničním obchodním řetězcům by komunisté dále rádi podpořili vznik celorepublikové sítě maloobchodních provozoven.

Podporu má dostat družstevnictví

Komunisté dále navrhují zřídit českou státní komerční banku k financování národních, krajských i obecních projektů a rovněž pro rozvoj firem českých podnikatelů, družstev a místních podniků. Právě družstevnictví by pak komunisté rádi podpořili. Chceme podporu družstevnictví jako dnes neprávem opomíjené formy efektivní ekonomické spoluúčasti zaměstnanců nejen v zemědělské výrobě, ale zejména v oblasti navazujících domácích zpracovatelských potravinářských firem, v bytové výstavbě, výrobě, odbytu aj., uvádí KSČM v programu.

Podporu místního živnostenského podnikání si pak komunisté představují zejména v oblasti zjednodušení administrativy, přístupu k financím, informacím a výběrovým řízením. Další zmínky o podnikání nebo OSVČ už v programu KSČM ale nenajdete. Mimo pozornost je například také elektronická evidence tržeb, která v programu vůbec není uvedena. Zmíněny jsou naopak rodiny, které by komunisté rádi podpořili cestou podpory bydlení, sociální podpory, rodičovské dovolené, zvýšení mateřské, daňových úlev – zvýšení daňové slevy na první dítě, zavedení slevy na dani z příjmů za zabezpečení volnočasových aktivit dětí.

Komunisté rovněž chtějí zrušit karenční dobu a opětovně proplácet i první tři dny nemoci. Také tento návrh, stejně jako daňovou progresi, komunisté nynější Poslanecké sněmovně předložili, a novela se dokonce dostala na program schůze. Návrh byl ale nakonec před rokem v třetím čtení zamítnut. Komunisty tehdy podpořili poslanci ČSSD a Úsvitu, ani to ale nestačilo.

KSČM má v plánu též prosadit zákon o majetkových přiznáních pro všechny občany nad určitou výši hodnoty majetku a rozšíření informací o majetkových poměrech politiků a úředních osob s významnými pravomocemi.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).