Hlavní navigace

Z diskuze: Placení daně z příjmů se podnikatel nevyhne

23. 12. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Na "eseróčko za korunu" si podnikatelé ještě nějaký rok počkají. Slevu na daních však mohou dostat i na vyživovanou manželku (podnikatelky na manžela). Z placení daně z příjmů se nicméně podnikatel spolehlivě nevyvlékne.

Podmínky založení s.r.o. v roce 2009

Chtěla jsem se zeptat, jestli je pravda, že od Nového roku při založení s.r.o. stačí vložit 4 tisíce korun. Je to pravda?

Odpověděl/a: Standa (neregistrovaný)

To záleží, kdy začne platit nový obchodní zákoník, teprve je v připomínkovém řízení, tedy jistě ne dříve než v roce 2010, možná 2011. O 4 tisících jsem nečetl, četl jsem o základním jmění 1000 Kč nebo 1 Kč, jsou různé varianty. Každopádně se na to také těším, konečně se v zakládání s.r.o. přiblížíme normálním zemím, zatím jsme blíže Ukrajině. Čtěte více: „Je eseróčko za korunu” opravdu terno?

Máte jiný názor? Reagujte...

Sleva na dani na vyživovanou manželku/manžela

Chtěl jsem se zeptat, zda je u mne možná nějaká sleva na dani. Teď jsme se s manželkou vzali a ona je ještě studentka. Nemá žádné příjmy. Je možná nějaká úleva na dani? A pokud ano, kde je ji potřeba vyřídit?

Odpověděl/a: Dagmar Kučerová

Slevu na manželku si uplatníte až po skončení zdaňovacího období, tj. kalendářního roku v rámci ročního zúčtování u zaměstnavatele nebo v daňovém přiznání. Důležitá je společná domácnost a manželčiny vlastní příjmy nepřevyšující 38 040 Kč (hrubé příjmy, hrubé tržby z podnikání, příjmy z pronájmu a dávky státní sociální podpory, stipendium atd.).

Roční sleva ve výši 24 840 Kč se krátí o příslušný počet dvanáctin v případě, že se stala vaší manželkou v průběhu kalendářního roku. Například v říjnu – nárok od listopadu na 4140 Kč, v listopadu – nárok od prosince na 2070 Kč. Čtěte více: Novinky v Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ

Máte jiný názor? Reagujte...

Musím platit při vedlejší činnosti daň z příjmů?

Jsem zaměstnán a vedle zaměstnání si chci přivydělávat na živnostenské oprávnění. Chtěl bych se zeptat, od jaké částky musím platit daň z příjmu já a kdy zaměstnavatel?

Odpověděl/a: Klára Soukupová

Pokud máte podnikání jako vedlejší činnost, platit musíte daň z příjmu z vašeho výdělku jako osoba samostatně výdělečně činná. Čtěte více: Daň z příjmů 2009: Mnoho povyku pro nic 

Máte jiný názor? Reagujte...

Otec OSVČ na mateřské

Jsem OSVČ a chtěla bych, aby přítel byl za mne na mateřské, jenže nejsme manželé. Můžete mi poradit, zda je to možné, aby pobíral mateřskou?

Odpověděl/a: xxx (neregistrovaný)

Ne. Čtěte více: Od ledna pro otce dítěte mateřská, připravuje se i otcovská

Máte jiný názor? Reagujte...

Anketa

Poskytujete vašim zaměstnancům dovolenou nad rámec zákonem stanovených 4 týdnů dovolené?

Osvobození od daně v prvním roce podnikání

Od března roku 2008 jsem si vyřídil živnostenský list, podnikání nemám jako hlavní výdělečnou činnost. Zajímá mě, zda jsem osvobozen od daně v prvním roce podnikání? Vím, že dříve to tak bylo, ale jak je tomu teď, to netuším.

Odpověděl/a: Pavel Říha

Žádné osvobození od daně není… A nikdy nebylo. Musíte podat daňové přiznání a zaplatit daň, jak vám to vyjde (ale v prvním roce to většinou vyjde, že platit nemusíte nic). Čtěte více: Víte, které příjmy musíte zdanit v roce 2008? 

Máte jiný názor? Reagujte...

DPH u dovozu z USA

Zakládáme s.r.o., která se bude zabývat dovozem notebooků z Kanady do ČR. Pokud se nepletu, tak se na tento typ zboží nevztahuje žádné clo. Takže jediným poplatkem bude pravděpodobně DPH.

Teď mé dotazy:

skoleni_27_5

 1. Lze nejakým způsobem tuto daň odečíst?
 2. Jaký má vliv, zda je společnost plátce/neplátce DPH?
 3. Lze domluvit nějakým způsobem s kanadskou společností, aby mi např. přičetli kanadskou DPH, abych neplatil neuvěřitelných 19 % DPH v ČR?
 4. Nějaký návrh, jak tuto povinnost obejít nebo snížit (legálně)?
 5. Pokud to dobře chápu, nakoupím notebook z Kanady za 2000 USD, musím tedy zaplatit DPH 380 USD (19 %) a tuto částku si plátci DPH mohou odečíst do nákladů. Takže kdybych tento produkt prodával teoreticky bez jakéhokoli výdělku, tak cena bude pri kurzu 1 USD = 20 Kč 40 000 Kč bez DPH a tedy 47 600 Kč s DPH?

Odpověděl/a: Pavel Říha

Pochybuji, že notebooky jsou osvobozeny od cla (viděl bych to spíš na 2 %, ale nechce se mi to hledat, takže se možná mýlím).

 1. DPH přiznáte a ihned si ho nárokujete od státu zpět.
 2. Když nejste plátcem, tak si DPH neodečtete, ale zase jej nepřirážíte při prodeji.
 3. Ne.
 4. Ne.
 5. Nemáte to přesně – DPH do nákladů nejde a ještě navíc to DPH tam jde vícekrát, takže by to vypadalo takto (nepočítám clo):
  nákup v USA – 2000 USD = 40 000 Kč
  DPH při dovozu – 7600 Kč
  odpočet DPH – (mínus) 7600 Kč
  prodej – 40 000 Kč
  DPH na faktuře – 7600 Kč (tj. cena včetně DPH 47 600 Kč)
 6. Najděte si dobrou účetní nebo daňového poradce.

Odpověděl/a: Johny (neregistrovaný)

Jen drobnosti k vašemu business plánu. Vše nad 150 EUR spadá pod celní kontrolu, kde vyměří clo + DPH (19 %) z ceny zboží a poštovného do ČR zároveň, takže když to dobře pojistíte a pošlete lepší rychlejší poštou, zaplatíte o to víc na DPH. Už dopředu počítejte s tím, že se někdy věci po cestě (obzvlášť při větších objemech) ztrácejí. Čtěte více: Z diskuze: Daň v prvním roce podnikání a kdy být plátcem DPH

Máte jiný názor? Reagujte...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).