Korekce zákonných příplatků

Dobrý den.Zaměstnavatel mně poslal 10.1.2018 e-mailem upozornění na korekci zákonných příplatků /pohotovost,SO/NE,noc,­svátek/. Napsal,že od 1.1.2018 budou tyto příplatky vypláceny s měsíčním odstupem. Je toto jednostranné rozhodnutí zaměstnavatele zákonné?
Mohu okamžitě zrušit pracovní poměr podle §56,b ZP ? Pracuji na HPP. Děkuji

Vladimír
6. 6. 2019 11:10

Odpověď

Dobrý den,

tento postup samozřejmě není v souladu se zákoníkem práce. Příplatky za práci musí být vyplaceny podle obecných pravidel o splatnosti. Podle § 141 odst. 1 zákoníku práce je mzda splatná po vykonání práce, nejpozději v následujícím měsíci. Zaměstnavatel nemůže jednostranně rozhodnout o pozdější kompenzaci, nepřípustná by v tomto případě byla i dohoda. Výjimkou je kompenzace za práci přesčas ve vyrovnávacím období u nerovnoměrně rozvržené týdenní pracovní doby či u konta pracovní doby, což zřejmě není váš případ.

Okamžité zrušení pracovního poměru je až poslední možností. Nejprve bych upozornila zaměstnavatele na porušování zákoníku práce a pokud se svými argumenty neuspějete, můžete podat podnět na prošetření příslušnému inspektorátu práce. Kontakty i odkaz k elektronickému podání podnětu zde: http://www.suip.cz/pracovnepravni-vztahy/podani-podnetu-ke-kontrole/

Pro okamžité zrušení pracovní poměru dle § 56 odst. 1 písm. b) zákoníku práce obecně platí, že zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti. Platí tedy, že pokud zaměstnavatel nevyplatil i jenom část mzdy nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku tak po uplynutí 15 dnů máte právo okamžitě ukončit pracovní poměr (avšak pouze do 2 měsíců ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dověděl, a nejpozději do 1 roku ode dne, kdy tento důvod vznikl. Zrušení poměru musí být vyhotoveno písemně a musí být v něm uveden důvod tohoto úkonu.).

Je ale třeba správně chápat pojem splatnost. V souladu s ustanovením § 141 odst. 1 jsou mzda nebo plat splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku. Nejde obecně o výplatní termín. Například mzda za měsíc leden je splatná do konce měsíce února. Počátek běhu patnáctidenní lhůty uvedené v ustanovení § 56 písm. b) zákoníku práce se počítá až ode dne následujícího po uplynutí posledního dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém zaměstnanci vzniklo právo na mzdu nebo plat (jejich část). Při nevyplacení lednové mzdy by tedy bylo možné okamžitě zrušit pracovní poměr až 16. března.

Hezký den přeje

PhDr. Dagmar Kučerová (mzdový poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).