Mzdové účetnictví

Poradna zodpovídá dotazy z oblasti mzdového účetnictví. Nejčastěji se jedná o dotazy týkající se pracovních poměrů a dohod konaných mimo pracovní poměr, zdanění mezd zaměstnanců a nemocenského pojištění.

Odpověď již od 299 Kč

V poradně odpovídá

  • PhDr. Dagmar Kučerová

    (mzdový poradce)

    Redaktorka serveru Podnikatel.cz a lektorka mzdového účetnictví. Ekonomické vzdělání a několikaletou účetní praxi doplnila studiem pedagogiky na filozofické fakultě se specializací v oboru vzdělávání dospělých. Je držitelkou certifikátu Bilanční účetní a členkou Komory certifikovaných účetních. Mzdové účetnictví rovněž přednáší na fakultě managementu a ekonomiky.

Dotazy

  • Výpočet podpory

    Z čeho se bude vypočítávat podpora ?
    - V době zaměstnání jsem měl po celý rok
    měsíční výdělek 50 000,-kc hrubeho
    - pak 11mesicu na nemocenské
    - pak2 měsíce prace s příjmem hrubého50 000,-kc
    (Výpověď dohodou )

    - následně na úřadu práce

    Z čeho se vypočítává podpora ? Z posledního příjmu v zaměstnání před nemoci nebo z vyplacené nemocenské. Má příjem po nemoci (2mesice) vliv na výše podpory ?

    Jarek
    16. 11. 2024 10:29
  • Nárok na dovolenou u pracovníků na dohody, kteří pracují pro obec

    Dobrý den, před rokem jste mi odpovídala na otázku, jaké příplatky mají mít pracovníci na dohody, kteří pracují pro obec, a kteří jsou odměňováni mzdou, nikoliv platem. (např. sekání trávy ). Na základě Vaší odpovědi jim vyplácím příplatky, jako mají zaměstnanci v soukromé sféře - tj. 10 % za víkendy a 100 % za svátky. Teď jsem však narazila na další problém. Těmto zaměstnancům vznikl nárok na dovolenou.
    Ve mzdovém programu mám u nich nastaveny 4 týdny, aby to odpovídalo zaměstnancům v soukromé sféře, stejně jako výše uvedené příplatky. Zjistila jsem, že ostatní obce tam mají 5 týdnů. Příplatky jiné obce neřeší - dohodáři jim o víkendech a o svátních nepracují. Prosím, co je tedy správně ? Nepřipadá mi správné, aby dohodáři v naší obci měli příplatky jako soukromá sféra a dovolenou jako státní sféra. Myslím si, že 4 týdny jsou v tomto případě správně. Moc děkuji za odpověď.

    Petra
    14. 11. 2024 11:58
  • ukončení pracovního poměru dohodou

    Dobrý den, zaměstnavatel ukončil se zaměstnancem pracovní poměr dohodou v tomto znění viz níže:
    Dotaz zní, zda je možná dohoda JEDNONÁSOBKU odstupného, když podle zákoníku práce, trval pracovní poměr déle jak dva roky? Budu toto odstupné uvádět na odhlášce na str. 2 jako informaci pro ÚP? Musím z tohoto odstupného odvést sociální a zdravotní pojištění?
    Děkuji

    Zaměstnavatel a zaměstnanec se dohodli o skončení prac. poměru založeného smlouvou ze dne 17.1.2022, a to dohodou ke dni 31.10.2024
    Zaměstnavatel i zaměstnanec se dohodli na odstupném ve výši jednonásobku průměrného výdělku, který bude zaměstnanci vyplacen do 20. dne měsíce následujícího po měsíci, za který je vyplacená mzda.
    Ke dni skončení prac. poměru obě strany vypořádají všechny závazky.
    Tato dohoda je ve dvou vyhotoveních, obě strany s obsahem souhlasí.

    VODA
    4. 11. 2024 10:45
  • souběh odměny statutáru SVJ a DPČ

    Dobrý den,
    dovoluji si Vás požádat o radu, jak to bude s odvodem sociálního a zdravotního pojištění a daně z příjmů, při souběhu odměny statutárního orgánu společenství vlastníků jednotek a dohody o pracovní činnosti u téhož SVJ, pokud samostatně je každá odměna nižší než rozhodný příjem 4000,-Kč, ale součet obou odměn je vyšší než 4000,-Kč?
    Domnívám se, že pro sociální pojištění jsme limit v součtu překročili a je třeba oba dva příjmy zatížit odvodem sociálního pojištění.
    U zdravotního pojištění se dohoda a odměna statutáru nebude sčítat, odvodem zdravotního pojištění bude zatížena pouze odměna statutáru.
    U daně z příjmů je v součtu překročen limit, z daně srážkové se stane daň zálohová.
    Prosím o potvrzení výše uvedeného a odkázání na zákonná ustanovení.
    Předem děkuji za vysvětlení a přeji pěkný den.

    Jiří
    8. 10. 2024 11:10
  • Mzda při nerovnoměrně rozvržené pracovní době

    Dobrý den,
    mám dotaz ohledně zúčtování mzdy u nerovnoměrně rozvržené pracovní doby - vyrovnávací období 26 týdnů (nejedná se o konto pracovní doby), v případě měsíční mzdy a hodinové mzdy.
    Zaměstnanec - zaručená měsíční mzda 25.000,-
    - odpracuje v 1. měsíci dle plánu 150 hodin, bude zúčtovaná mzda 25.000
    - odpracuje ve 2. měsíci dle plánu 130 hodin, bude zúčtovaná také mzda 25.000
    - odpracuje ve 3 měsíci dle plánu 230 hodin, bude zúčtována také mzda 25.000

    Zaměstnanec - hodinová mzda 144,-
    - odpracuje v 1. měsíci dle plánu 150 hodin, bude zúčtováno 144,- x 150 hodin = 21.600,-
    - odpracuje v 2. měsíci dle plánu 130 hodin, bude zúčtováno 144,- x 130 hodin = 18.720,-
    - odpracuje v 3 měsíci dle plánu 230 hodin, bude zúčtováno 144,- x 230 hodin = 33.120,-

    Jde mi o to, zda jsem správně pochopila vyúčtování mzdy u měsíční a u hodinové mzdy při nerovnoměrně rozvržené pracovní době. U měsíční mzdy musí být vždy vyplacena zaručená mzda bez ohledu na počet odpracovaných hodin a u hodinové podle skutečně odpracovaných hodin (viz příklady). Na konci vyrovnávacího období může vzniknout špatným plánovaním doplatek ve výši průměrné mzdy za neodpracované hodiny a při odpracování většího počtu hodin než spadá do vyrovnávacího období se bude jednat o přesčas.
    Nikde jsem nenašla nějaký právní předpis o který by se tento výpočet opíral.
    Děkuji HM

    Helena
    24. 6. 2024 15:38
  • Alimenty a exekuce

    Dobrý den, náš nový zaměstnanec má přednost. i nepřednost. exekuce. Zároveň nám oznámil, že chce od zaměstnavatele posílat bývalé manželce výživné na 2 nezl.děti, na což má soudní rozhodnutí, kde souhlasí s měs. výživným 6500,-- na obě děti. Já zaměstnanci odečtu normálně z platu exekuce a z čisté částky, která by mu šla na účet, odečtu ty alimenty a pošlu je manželce? Děkuji.

    Jana
    12. 6. 2024 16:10
  • pracovní cesta ve školství

    Dobrý den,
    pracuji ve školství, chtěla jsem se zeptat, vysíláme na pracovní cestu pedagoga, školení bude probíhat i přes víkend (čtvrtek - pondělí). Nemám vůbec zkušenost, jak vlastně zaplatit takového pedagoga a ještě to bude na Slovensku. Plat mu jde klasicky, ale je v tom teď i sobota a neděle, zda má mít tedy příplatek minimálně 10% za práci v sobotu a v neděli(jestli mu náleží tedy 10% -2x 24 hodin PV), nebo jak se to dělá, abych to měla dobře? Plus tedy stravné a nějaká záloha. Děkuji a jsem s pozdravem, Flekačová

    Monika
    2. 5. 2024 13:15
  • Dotaz k proplacení svátku.

    Dobrý den
    Jsme nezisková organizace.
    1/ Naši pracovníci pracují na pracovní pozici kuchařky v domově pro seniory v jednosměnném pracovním provozu od pondělí do neděle, přičemž jednou nebo dvakrát do měsíce pracují v sobotu a v neděli. Pokud na tento měsíc připadne svátek, musí si tento svátek nadpracovat? Mají naplánované směny 11 hodin.
    2/ Jiní naši pracovníci, kteří pracují na pozici pracovníci v sociálních službách od pondělí do pátku a jednou za měsíc pracují v sobotu nebo v neděli a mají naplánované směny 8 hodin.
    A náš dotaz zní: zda pracovníci na pracovní pozici kuchařky a pracovníci v sociálních službách mají podle §115 nárok na proplácení svátku, aniž ho odpracovali? Pracovníci chtějí vysvětlit, proč nejde proplacení svátku.

    Šárka
    18. 4. 2024 14:20
  • stravenkový paušál

    Dobrý den,

    chtěla bych požádat o informaci, jak je to s poskytováním stravenkového paušálu za přesčasové hodiny - zda je považováno za nadlimitní plnění či ne a o jaký paragraf se toto opírá.
    Děkuji.

    Olga
    28. 3. 2024 18:27
  • Penzijní připojištění a úroky z úvěru

    Dobrý den, paní Kučerová,
    moc Vás prosím o radu.
    1/Zaměstnankyně měla uzavřené penzijní připojištění od 1.12.1999 do 50-ti let věku.
    Nar. 1.10.1964. Uplatňovala každý rok v ročním zúčtování nezdanitelnou část základu daně. K 31.10.2023 smlouvu ukončila s jednorázovým vyrovnáním před dovršením 60-ti let. Může příspěvky účastníka penzijního připojištění uplatnit v ročním zúčtování za rok 2023 nebo musí dodanit 10 let zpětně?
    2/ Ve smlouvě o poskytnutí hypotečního úvěru je uvedeno: Úvěr bude použit na Rekonstrukci nemovitosti, Vypořádání úvěru na investice do nemovitosti. Jaké doklady má zaměstnanec předložit, aby mohl uplatnit úroky v ročním zúčtování?
    Moc děkuji

    Leona
    20. 3. 2024 8:01

Položte nový dotaz

Upozornění
  • Dotaz je zpoplatněn

    Minimální částka za odpověď je 299 Kč, přesnou výši dle náročnosti dotazu obdržíte na Vámi zadaný email.
  • Povolené značky XHTML: a, br, code, em, li, ol, p, pre, q, strong, sub, sup, ul
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).