Hlavní navigace

Mzdové účetnictví

Poradna zodpovídá dotazy z oblasti mzdového účetnictví. Nejčastěji se jedná o dotazy týkající se pracovních poměrů a dohod konaných mimo pracovní poměr, zdanění mezd zaměstnanců a nemocenského pojištění.

Odpověď již od 299 Kč

V poradně odpovídá

 • PhDr. Dagmar Kučerová

  (mzdový poradce)

  Redaktorka serveru Podnikatel.cz a lektorka mzdového účetnictví. Ekonomické vzdělání a několikaletou účetní praxi doplnila studiem pedagogiky na filozofické fakultě se specializací v oboru vzdělávání dospělých. Je držitelkou certifikátu Bilanční účetní a členkou Komory certifikovaných účetních. Mzdové účetnictví rovněž přednáší na fakultě managementu a ekonomiky.

Dotazy

 • Souběh DPP a DPČ u jednoho zaměstnavatele

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na následující situaci, kdy zaměstnávám starobního důchodce na DPP a DPČ souběžně (každá dohoda na úplně rozdílnou práci). Důchodce podepsal prohlášení poplatníka daně z příjmu, nikde jinde už nepracuje.

  Na smlouvu DPP odpracuje max. 300 hodin za rok, max. měsíční mzda 9.950 Kč.
  Na smlouvu DPČ odpracuje max. 20 hodin týdně, max. měsíční mzda 3.950 Kč.

  Předpokládám, že nebudu já a ani zaměstnanec odvádět žádné sociální a zdravotní pojištění, když nejsou překročeny měsíční limity?
  A ani já ani zaměstnanec nebudeme platit zálohovou nebo srážkovou daň z příjmu, protože se nepřekročily limity, důchodce nemá jiné zaměstnání a daň z příjmu pokryje odpočet na poplatníka? Pouze po konci roku podám vyúčtování ze zálohové daně z příjmu ze závislé činnosti, které bude vlastně nulové.

  Nejsem si úplně jistý, jestli podepsané prohlášení poplatníka se vztahuje na 1 zaměstnavatele i pro více současně uzavřených pracovních dohod (DPP, DPČ), a nebo jen na 1 zaměstnavatele a pouze na 1 pracovní smlouvu (v tomto případě buď na DPP nebo DPČ)? Děkuji

  Karel
  22. 2. 2024 15:20
 • Chybně vyplacená mzda

  Dobrý den, paní Kučerová,
  chtěl bych Vás poprosit o radu při opravě nesprávně vyplacené mzdy. Při zpracování mezd za listopad 2023 měla být zaměstnanci vyplacena běžná prémie ve výši 6 700 Kč. Mzdová účetní se ale ,,uťukla´´ a do mzdy zadala prémii 67 000 Kč, celková mzda zaměstnance tak činila 89 580 Kč namísto 29 280 Kč. Běžná mzda tohoto zaměstnance se pohybuje kolem 35 000 Kč. Zaměstnanec se sám nepřihlásil, na chybu se přišlo až v rámci následných rozborů z mezd.
  Zaměstnance jsme konfrontovali s tím, že bychom mzdu za listopad opravili a on nám přeplatek zaslal zpět. Peníze ale již stihnul utratit. Mohu Vás poprosit o radu, jak jednoduše danou situaci opravit? Šlo by například se zaměstnancem uzavřít dohodu o srážkách ze mzdy s tím, že zaměstnavatel uzná chybu a domluví se se zaměstnancem na srážkách ze mzdy např. 5000 Kč/měsíc? Dlužná částka v hrubém je v tomto případě 60 300 Kč. Předpokládám, že srážky by se prováděli z hrubé mzdy, nikoliv z čisté. Nebo zda existuje jiné řešení? Chtěli bychom se vyhnout otevírání listopadových mezd, když u nás již proběhla měsíční a roční uzávěrka mezd. Zároveň bychom chtěli mít od zaměstnance podepsaný nějaký papír, kde bude celá situace včetně nápravy popsána tak, abychom měli vše v pořádku i z právního hlediska.

  Děkuji Vám.

  Filip
  2. 2. 2024 13:58
 • Pravděpodobný výdělek

  Dobrý den, mám dohodu o provedení práce, která trvá celé IV. Q 2023 a dále. Ve IV. Q 2023 pracoval 4 směny/46 hodin (to bylo i v plánu), ale protože pracoval i ve svátky, víkendy odměna v součtu činí Kč 28 031,-
  Abych mohla nyní v 1/24 platit další příplatky - půjdu na pravděpodobný výdělek, protože neodpracoval v předchozím čtvrtletí 21 dní, a ten zadám stejně jako má na 1 hodinu podepsáno v DPP tzn. Kč 380,-. Je prosím tento postup správný? Program mi totiž nabízí průměr 28031/46=609,36Kč, ač nemá 21 dní odpracováno. Tak se potřebuji ujistit. Ale podmínka 21 odpracovaných dní splněna není, takže pravděpodobný Kč 380,-? Nebo těch Kč 609,36? Děkuji Vám za info

  Marcela
  2. 2. 2024 11:32
 • Rodičovská a mateřská dovolená

  Dobrý den, prosím jak dlouho může zaměstnavatel držet pracovní místo zaměstnanci, když paní měla první PPM v roce 2022, druhou PPM v roce 2023 a třetí bude mít v květnu 2024. Máme místo ní zam., která měla prvotní smlouvu na dobu určitou (za její nemoc) a pak dodatek v roce 2022 na prodloužení po dobu PPM, řádné dovolené a rodičovské dovolené výše uvedení paní.

  Petra
  2. 2. 2024 10:17
 • Potvrzení o studiu

  Dobrý den,

  obdržela jsem pro uplatnění daňového zvýhodnění a slevy na studenta potvrzení o studiu, které je vytištěno z portálu školy. Potvrzení obsahuje v záhlaví údaje o škole, včetně loga, údaje o studentovi a o jeho studiu, vč doby trvání., na konci stránky je napsáno "Digitálně podepsáno.......dne ......... a čas vytištění.
  Neobsahuje razítko školy ani podpis....
  K potvrzení není přiložena konverze dokumentu do listinné podoby z Czech pointu....
  Obávám se, že ze strany FÚ v případě kontroly nebude tento doklad uznán, nikde jsem nenašla, že by FÚ vydal pokyn jak s takovým dokladem naložit.


  Můj dotaz tedy zní, zda na základě výše uvedeného popisu dokladu lze uplatnit daňové zvýhodnění (slevu na studenta). A pokud ano, jaká je opora v příslušném zákoně, v opačném případě prosím o odkaz na ustanovení, že toto potvrzení nestačí....
  Děkuji Helena

  Helena
  25. 10. 2023 11:20
 • Příplatky u dohodářů, kteří pracují pro obecní úřad

  Prosím o radu, jaký příplatek ke mzdě mám od října přiznat pracovníkům, kteří pracují na DPČ pro obecní úřad ? ( Jedná se např. o sekání trávy a údržbu hřbitova ).
  Mzdu mají stanovenu hodinovou.
  Setkala jsem se se dvěma názory. Jeden říkal, že příplatek za soboty a neděle je 25 procent, neboť se jedná se státní sektor. Druhý říkal, že dohody jsou odměňovány mzdou, nikoliv platem, a zde tedy činí příplatek za soboty a neděle 10 procent, i
  když je to práce pro státní sektor. Prosím, co je správně ? Přikláním se spíše k 10 procentům. Pro jistotu prosím ještě o ujištění, že za svátky je příplatek 100 procent a v případě státního svátku o víkendu se příplatky sčítají.
  Moc děkuji.

  Petra
  24. 10. 2023 10:48
 • Co nového u DPP k 1.10. 2023 a DPP od 1.1.2024

  Dobrý den, máme od 2.10.2023 uzavřenou dohodu o provedení práce/ dále jen DPP / s českou zaměstnankyní, a prosíme o upřesnění zda se správně domníváme, že od 1.10.2023 se musí písemně dát 3 dny předem vědět rozpis směn, že náleží příplatek za případnou práci ve svátek, o víkendech či za práci v noci, dále evidence přestávek mezi směnami a je nutno vytvořit si nový vzor DPP, kde bude výše pospané uvedeno, a platí stále osvobození od odvodů u odměny do 10 tis. Kč za daný jeden měsíc včetně případných příplatků viz výše popsané? A až od 1.1.2024 u DPP budeme nově hlídat nárok na případnou dovolenou, posuzovat limity pro odvody sociálního a zdravotního a též hlásit na OSSZ všechny DPP za daný aktuální měsíc do 8 KD od nástupu / ukončení ? Děkujeme předem. J.P.

  J.P.
  4. 10. 2023 19:43
 • srážka exekuce

  Dobrý den paní doktorko,
  prosím o radu:
  zaměstnanec nastoupil v červnu 2023 jako zástup za nemoc, má pracovní smlouvu.
  Má několik nepřednostní exekucí a jednu přednostní.
  1. nepřednostní exekuce se řídí dnem 6.12.2012, další mají pozdější datum
  31.8.2023 nám přišla přednostní exekuce (zdravotní pojišťovna) zedne 20.2.2023.
  čistý příjem činí 17194,--.
  Nejsem si jista zda přednostní exekuce se strhává 2/3 a 1/3 naleží zaměstnanci,
  nebo se i nepřednostní má strhnout?
  Je to můj první případ, a jak čtu články tak mám z toho zmatek.
  děkuji za odpověď.
  Ivana Labudová

  Ivana
  22. 9. 2023 14:41
 • Práce ve svátek

  Firma zaměstnává servisního mechanika. Máme jednosměnný provoz, rovnoměrně rozvrženou pracovní dobu. V pracovní smlouvě je pouze ohledně docházky uvedeno, že má 40 hod týdenní pracovní fond. Mechanik je den předem seznámen kam jede, co ho čeká. Většinou se snažíme mechaniky vysílat od 6 hod, ale OBČAS vyjíždí i dříve. V podstatě dle potřeb zaměstnavatele a zákazníka. Mechanik má hodinovou mzdu.
  1) Ve svátek 5.7. držel mechanik pohotovost a zákazník zavolal, že by potřeboval nutný servis, tak vyjel v 15h a odpracoval 5 hod. Jak postupovat v případě mzdy a docházky? Docházku bude mít určitě odpracováno 5 hod (tj. s tím souvisí příplatek za práci ve svátek)) a pak k tomu 3 hod k dopočtu do fondu prac. doby (ve mzdě to budu brát jako náhradu za svátek) NEBO se to bude počítat jako 8 hod svátek (náhrada ve mzdě) + 5 hod práce přesčas ve svátek (tj. + příplatek za práci ve svátek a přesčas)? Mám brát, že i na mechanika se vztahuje standardní doba od 6 – 14:30 hod.? On samozřejmě uvádí, že ano, ale na druhou stranu v jiných dnech OBČAS vyjíždí i např. v 5 hod ráno. Nemáme ve smlouvě stanovenou přesnou pracovní dobu a denní fond je 8 hod. Nemáme zájem ošidit zaměstnance, ale potřebuju mít jít jistotu, že to budeme mít správně a tím mu správně spočítám mzdu.
  V případě, že by vyjel k zákazníkovi od 10 – 12 hod. Tak bych mu docházku tvořila 6 – 10 hod svátek, 10 – 12hod práce ve svátek a 12 – 14 hod svátek.
  2) Stejný mechanik – viz podmínky výše. Jde ráno k doktorovi (předem v práci nahlásil, že bude u doktora) od 6 -10hod a poté ještě pracuje 6hod. Do docházky mu budu dávat 6 hod práce a 4 nebo 2 hod lékař? Spíše se přikláním k variantě, že pouze 2hod, ačkoliv byl v čase práce (viz výše „standardní doba , jak se on domnívá“), ale fond pracovní doby je 8hod a k lékaři má chodit mimo pracovní dobu na dobu nezbytně nutnou. Přece pokud bych mu do docházky dala 4 hod lékaře, tak za ty 2 hod by měl náhradu za lékaře + ještě příplatek za přesčas a to by bylo vůči ostatním zaměstnancům, kteří se snaží chodit po práci k lékaře nespravedlivý – domnívám se to takto správně?

  Helena
  4. 8. 2023 9:48
 • Svátky a nerovnoměrně rozvržená pracovní doba

  Jsme příspěvkovou organizací, střední škola, zřízenou Zlínským krajem. Zaměstnáváme 3 osoby s druhem práce: bezpečnostní pracovník, dle katalogu prací: 1.06.11, s platovou třídou 04. V pracovní smlouvě mají uvedené, že sjednaná týdenní pracovní doba je nerovnoměrně rozvržená, v délce 30 hod./týdně. V kolektivní smlouvě máme uvedeno, že pokud je uplatněno konto pracovní doby, je vymezeno vyrovnávací období nejvýše 52 týdnů po sobě jdoucích v období od 1.1. do 31.12. Délka vyrovnávacího období je stanovena kvůli výpočtu nároku na řádnou dovolenou. Zjistili jsme, že podle ZP § 86 odst. (2) s odvoláním na ZP § 109 odst. (3) nesmíme konto PD uplatnit. Směny těchto zaměstnanců dostáváme předloženy v měsíčním přehledu, dle skutečně odpracovaných směn různých délek. (12+9+10 hod.) Nevíme, jak vzít v potaz svátky, které jsou (?) součástí odpracované doby a nebyly odpracovány. Pokud nemá pracovník naplánovaný svátek nemůže být zároveň odpracovaný ? Viz měsíc 05-2023 kde je 21 prac. dnů a 2 svátky. Jak správně se svátky nakládat a co s tím kontem pracovní doby, které nemůžeme jako příspěvková organizace používat? Používáme státní plánovací kalendář ke zjištění rozdílu hodin, odchylek, který požívá i náš mzdový program (KVASAR) Děkuji za vaši odpověď. Kašná

  Renata
  14. 6. 2023 9:08

Položte nový dotaz

Upozornění
 • Dotaz je zpoplatněn

  Minimální částka za odpověď je 299 Kč, přesnou výši dle náročnosti dotazu obdržíte na Vámi zadaný email.
Platby zajišťuje: Barion
 • Povolené značky XHTML: a, br, code, em, li, ol, p, pre, q, strong, sub, sup, ul
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).