příspěvek na penzijní připojištění

Dobrý den,
jednatel a zároveň společník jednočlenného s.r.o. má uzavřenou smlouvu o výkonu funkce jednatele, kde má sjednanou odměnu ve výši 3.000,- Kč měsíčně (minimální povinné měsíční platby na SZ a ZP si platí jako OSVČ sám) a dále příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění se státním příspěvkem v souhrnné výši 50.000,- Kč ročně (vypláceno v měsíčních částkách), tato částka je ze strany jednatele osvobozena od daně z příjmu a odvodu na SZ a ZP. Prosím o informaci, zda limit 50.000,- Kč na příspěvek na penzijní připojištění, popř. životní pojištění, osvobozený od daně, SZ a ZP ze strany jednatele se vztahuje na souhrnnou částku obdrženou jednatelem za kalendářní rok od všech případných zaměstnavatelů, nebo je to od každého zaměstnavatele zvlášť, tzn. smlouvu o výkonu funkce jednatele na dobu neurčitou ( za stejných podmínek) bude mít uzavřenou zároveň ve dvou nebo více společnostech, ve kterých bude mít sjednaný příspěvek na penzijní připojištění (jedná se stále o tutéž smlouvu o PP se státním příspěvkem) a celkový příspěvek na penzijní připojištění za kalendářní rok od všech zaměstnavatelů bude činit např. 100.000,- Kč (ale od každého maximálně 50.000,- Kč za rok), bude povinen nějakou část dodaňovat a odvádět z ní SZ a ZP?

David
25. 1. 2022 19:41

Odpověď

Dobrý den,

odměna jednatele ve výši 3000 Kč samozřejmě podléhá odvodům zdravotního pojištění (účast na nemocenském (ani důchodovém) pojištění zde nevzniká), ale jak uvádíte, nemusí se odvádět z minima, jelikož je jednatel současně OSVČ hlavní. V souladu s § 6 odst. 9 písm. p) zákona o daních z příjmů je platba zaměstnavatele v celkovém úhrnu nejvýše 50000 Kč ročně jako příspěvek na penzijní připojištění se státním příspěvkem poukázaný na účet jeho zaměstnance u penzijní společnosti, příspěvek zaměstnavatele na doplňkové penzijní spoření poukázaný na účet jeho zaměstnance u penzijní společnosti, od daně z příjmů osvobozena.

Jde o osvobozený příjem zaměstnance, který se povinně uvádí na jeho mzdovém listu v okamžiku provedení platby zaměstnavatelem penzijní společnosti. Jde vždy o jednoho zaměstnavatele. Může tedy nastat situace, kdy zaměstnanci přispívá souběžně i jiný zaměstnavatel a příspěvek ve výše uvedeném ročním limitu bude u obou zaměstnavatelů na straně zaměstnance osvobozen (tedy např. v součtu 100 000 Kč ročně).

Poplatník s příjmy ze závislé činnosti (tedy i jednatel) je pro účely zákona o daních z příjmů považován za "zaměstnance". Tento poskytovaný zaměstnanecký benefit musí být součástí smlouvy o výkonu funkce jednatele.

Přeji krásný den

PhDr. Dagmar Kučerová (mzdový poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).