Hlavní navigace

Český byznys v roce 2012: Zdaleka nejen krev, pot a slzy

28. 12. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: www.sxc.hu
Přestože česká ekonomika skončí letos v minusu, tuzemský byznys se držel statečně. A to navzdory tomu, že politici podnikatelům házeli doslova klacky pod nohy.

Rok 2012 se chýlí ke konci a přichází čas rekapitulace. Přestože se tuzemské hospodářství propadlo do recese a společnost optimismem zrovna nehýří, český byznys zaznamenal řadu dílčích úspěchů a pokroků. Přečtěte si, co se letos stalo na poli českého byznysu zajímavého.

Tesco získalo několik prvenství

Jak se stává v posledních letech na začátku roku zvykem, i leden 2012 se nesl v duchu mnoha legislativních změn. Zvýšila se například dolní sazba DPH, sazby mýtného i dálničních známek, zpřísnily se tresty za nelegální zaměstnávání nebo se změnily podmínky, za kterých nezaměstnaní mohli pobírat podporu. Dále se zavedla trestní odpovědnost firem, povolil se souběh funkcí člena statutárního orgánu a manažera společnosti a zavedlo se pojistné i z dohod o provedení práce. Na počátku roku ale nedošlo jen k legislativním novinkám. Na internetový trh v lednu třeba vstoupil první maloobchodní řetězec, když společnost Tesco spustila svůj vlastní e-shop.

Čtěte více: VELKÝ TEST: Tesco spustilo e-shop, otestovali jsme ho za vás

Nejednalo se ale o jediné letošní prvenství firmy Tesco. V druhém případě se ale nemá čím chlubit. Tesco má totiž ze všech obchodníků nejvíce nevyhovujících potravin na webu potravinynapranyri.cz, který v létě spustila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Na portálu návštěvníci naleznou výsledky kontrol SZPI, které dopadly nálezem nevhodné potraviny. Zatímco zákazníci web ocenili, obchodníky a výrobce potravin příliš nepotěšil a do dnešních dní mu vytýkají řadu věcí.

Čtěte více: Potravinynapranyri.cz pod lupou. Víme, kdo má nejvíce nálezů špatných potravin

Rok 2012, rok boje proti švarcsystému

V druhé polovině ledna ohlásil Státní úřad inspekce práce ČR, že v roce 2012 chystá desetitisíce kontrol, ve kterých se zaměří na nelegální zaměstnávání. Od února začal svá slova naplňovat a podnikatele přístup kontrolorů zaskočil. Vzhledem k obecnosti zákona a nejasnosti ohledně postupu inspektorů při kontrolách docházelo k rozepřím a podnikatelé upozorňovali na šikanu ze strany úředníků. Až do poloviny roku nebylo jasné, zda musí mít i dělníci na stavbě originál pracovní smlouvy nebo zda kontrolní protokol stačí k udělení sankce. Za 11 měsíců letošního roku však každopádně proběhly desítky tisíc kontrol a celková hodnota pokut se pohybuje v řádu stamilionů korun.

Čtěte speciál Švarcsystém

V březnu ministerstvo spravedlnosti spustilo novou aplikaci obchodního rejstříku, která podnikatelům přinesla několik novinek. Usnadnily se jim zápisy a změny v rejstříku, a to za pomoci interaktivního formuláře, který hlídá všechny náležitosti, a zjednodušilo se vyhledávání v rejstříku. V neposlední řadě lze nyní pořídit elektronický výpis zdarma.

Čtěte více: Nový obchodní rejstřík: Výpisy zdarma a chytré formuláře pro zápisy a změny

Internetový byznys zažil velký boom

Velký boom letos zažily e-knihy, kterých se prodaly statisíce. Za celý rok 2011 přitom zákazníci nakoupili podle odhadů serveru Lupa.cz 40 tisíc e-knih. Nárůstu hlavně pomohl rozvoj čteček a tabletů, které se značně rozšířily. Oproti zahraničí však tuzemský trh s elektronickými knihami stále zaostává, v současnosti zaujímají e-knihy na českém knižním trhu pouze jednotky procent. Podle odborníků se nicméně jejich podíl zvýší do roku 2015 až na 15 %.

Čtěte více: E-knihy zažívají boom. Víme, kteří autoři se nejlépe prodávají

Nejen e-knihy ale v roce 2012 zažívaly rozmach. Zhruba o miliardu se letos zvýšily tržby slevových   serverů. Samotný trh se slevovými servery se ale značně pozměnil. Změnily se preference zákazníků, kteří nakupují méně zážitků a více se soustředí na zboží. V roce 2012 už konečně také nastala konsolidace trhu se slevovými servery, kterou odborníci prorokovali dva roky. Počet slevových serverů se snížil o desítky a většinu obratu generuje několik velkých hráčů.

Čtěte více: Slevové portály si za letošek rozdělí miliardy. Co bude u nich vánočním hitem?

Ilustrační obrázek.
Autor: www.sxc.hu

Český byznys si navzdory problémům nepočínal v roce 2012 vůbec zle.

Internetový byznys obecně zaznamenal v roce 2012 řadu změn a v listopadu překonal jednu magickou hranici, kdy počet českých .cz domén dosáhl jednoho milionu. Svého majitele též letos změnila internetová nákupní galerie Mall.cz (respektive společnost Netretail Holding, která obchod provozuje), jejímž většinovým vlastníkem se stala společnost MIH Allegro, která spadá pod jihoafrickou skupinu Naspers. Dokončení akvizice od stávajících akcionářů včetně Intel Capital a MCI oznámily zúčastněné strany na začátku července. 

V létě začalo snižování administrativy

Od července pak živnostníkům lehce ubyla administrativa. Díky novela zákona už nemusí svoji provozovnu označovat identifikačním číslem. Tato povinnost tak skončila v podstatě dříve, než začala platit. Živnostníkům dále odpadly některé povinnosti při stěhování a došlo k rozšíření služeb centrálních registračních míst (CRM). V červenci rovněž došlo ke spuštění základních registrů veřejné správy, které měly podnikatelům co do administrativy ulevit. Jejich napojení na další registry ale do dnešních dní stále stoprocentně nefunguje. Třeba řidiči, kteří se dostali “do křížku” s registrem vozidel, mohou vyprávět. 

Podzim ve znamení metanolu a retro značek

Na začátku září se objevily první otravy metanolem. Dodnes na následky požití zemřely desítky lidí a další desítky se přiotrávily. Vláda v důsledku otrav zavedla částečnou prohibici, která se negativně dotkla především výrobců lihovin a majitelů restaurací. Ti díky zákazu prodeje tvrdého alkoholu přišli o stamiliony korun. 

Čtěte také: Prohibice podnikatele poškodí, vyplývá z bleskového průzkumu Podnikatel.cz

V září se na tuzemský trh vrátila další ze socialistických retro značek – Mototechna. Přestože řada lidí po sametové revoluci očekávala, že socialistické značky brzy zmizí v propadlišti dějin, opak je pravdou. Daří se obnovené Kofole, obuvi Botas, žvýkačkám Pedro i hračce Igráček. Návrat na trh brzy navíc chystá také kolo Favorit, které v březnu představilo své logo a nyní chystá první prototypy.

Čtěte více: Kofola, Botas, Igráček. Socialistické retro značky dobývají český trh

Mezi Ostravou a Prahou pendlují už tři železniční dopravci

O měsíc později se zvýšila konkurence na železnici, kdy na trasu mezi Prahou a Ostravou vstoupil třetí dopravce, společnost LEO Express. Firma LEO Express navíc plánuje rychlou expanzi. Krátce po svém startu vydala firemní dluhopisy s pevným úrokem 7,5 % ročně, a to v objemu 550 milionů korun. Prostředky získané emisí dluhopisů chce použít na nákup dalších vlakových souprav, které by měly jezdit na dalších trasách v České republice i ve střední Evropě.

Čtěte více: Porovnali jsme České dráhy, RegioJet a LEO Express. Čtěte, kdo vyhrál

účto únor klímová

Konec letošního roku orámovala schvalování tzv. “daňového balíčku”, který se vládní koalici podařilo prosadit až na druhý pokus a doslova na poslední chvíli. Až do minulého týdne tak nebylo jasné, jaké sazby DPH budou platit v lednu 2013. Někteří zlí jazykové tvrdili, že to je vzhledem ke konci světa, který měl nastat 21. prosince, jedno. Konec světa ale zatím nepřišel a tak čeští podnikatelé zahájí rok 2013 se sazbami DPH ve výši 15 a 21 procent.

Čtěte více: Pravicová vláda protlačila vyšší daně. Čtěte, co všechno vás čeká

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).