Hlavní navigace

Nezaměstnanost v Česku roste. V Evropě však není dramatická

28. 8. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Počet nezaměstnaných v Česku stále roste a blíží se k půl milionu lidí. V červenci navíc čísla zvýšili i čerství absolventi bez práce. Vzrůstající trend se zřejmě nezastaví ani příští rok.

Růst nezaměstnanosti se stále nezastavil. V červenci vzrostla nezaměstnanost na 8,4 procenta a ve druhém čtvrtletí letošního roku hlásil Český statistický úřad nejvyšší meziroční vzestup nezaměstnanosti od roku 1999. Analytici ale upozorňují, že prázdninové počty nezaměstnaných zvedají čerství absolventi škol, kteří se v červenci nově zařadili mezi uchazeče o zaměstnání. I na to, že v kontextu Evropské unie není domácí počet nezaměstnaných nijak závratný. Nicméně zároveň předpokládají, že nezaměstnanost v Česku se může vyšplhat až k deseti procentům, přičemž maxima dosáhne až v příštím roce. Čtěte více: Ekonomika už drkotá po dně, to nejhorší ji ale ještě čeká

Letní statistiku zvyšují absolventi

Martin Lobotka z oddělení Ekonomických a strategických analýz České spořitelny shrnuje statistická data týkající se červencové nezaměstnanosti zveřejněná Českým statistickým úřadem: Nezaměstnanost vzrostla na 8,4 % (před rokem 5,3 %), což bylo v souladu s očekáváním. Nezaměstnaných tak je 485 tisíc lidí, což je o zhruba 22 tisíc více než před měsícem a o 175 tisíc více než před rokem. Naopak, volných míst je 42 tisíc, což je o 108,5 tisíc méně než před rokem. To je podle něj v souladu s předpokládaným vývojem rostoucí nezaměstnanosti. Dle nás se letos dostane až nad 9 % a vrcholu by měla dosáhnout v prvním pololetí 2010, uvádí Lobotka.

Helena Horská z ekonomického výzkumu Raiffeisenbank upozorňuje, že za červencovým nárůstem nezaměstnanosti o 4 desetiny procentního bodu oproti červnu stojí také růst počtu uchazečů o práci z řad absolventů učilišť a škol (na to ostatně již v predikci na červenec upozorňoval Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank). O žádné překvapení se nejedná, komentovala Horská červencovou nezaměstnanost. Připomněla však také, že v rámci Evropské unie zůstává míra nezaměstnanosti v Česku podprůměrná.

Klesá však také počet volných pracovních míst. Počet volných pracovních míst se smrsknul o 1280 na necelých 42 tisíc, přičemž se jedná o nejnižší pokles v letošním roce. Dramatické snižování počtu pracovních míst máme už tedy za sebou, ale ještě daleko je doba, kdy se začnou pracovní místa opět vytvářet, tvrdí Helena Horská. V průběhu následujících měsíců očekává, že počet nezaměstnaných překročí půl milionu lidí. I přes první signály stabilizace ekonomiky očekáváme na konci roku míru nezaměstnanosti nad 9 procenty. Recese, která nejprve zasáhla průmysl, se začne přelévat do sektoru služeb. Zatímco průmysl má to nejhorší za sebou a nemusel by už ve větším rozsahu propouštět, na řadu přichází služby, které teprve propouštět začínají, doplňuje. Počet nezaměstnaných tak podle ní dosáhne vrcholu zřejmě až počátkem roku 2010. Míra nezaměstnanosti se může pohybovat přes 10 procent a počet nezaměstnaných si připíše smutný historický rekord. Teprve trvalé a hmatatelné oživení ekonomiky přinese pokles nezaměstnaných, uzavřela Horská.

Nezaměstnanost je totiž podle analytiků zpožděná proměnná a proto může růst ještě několik měsíců poté, co se ekonomika odrazí ode dna. Jak již business server Podnikatel.cz psal před několika měsíci, největším problémem není ani tak rostoucí nezaměstnanost, ale hlavně zmíněný úbytek volných pracovních míst. Čtěte více: Problém není rostoucí nezaměstnanost, ale úbytek volných míst

Fakt, že i přes vzrůstající nezaměstnanost si Česká republika v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie stojí dobře, potvrzuje také analýza Změny v zaměstnanosti v České republice v porovnání s ostatními zeměmi EU zveřejněná Českým statistickým úřadem. Česko analýza označuje za unijní zemi s nadprůměrnou intenzitou zaměstnanosti. Podle posledních údajů, zveřejněných Eurostatem za 1. čtvrtletí 2009, byla míra zaměstnanosti 15–64letých v ČR vyšší než v úhrnu za 27 členských států. Přitom však míra zaměstnanosti žen je v naší republice stále nižší než průměr za všechny členské země EU, konstatuje se v analýze. A naopak: Obecná míra nezaměstnanosti je v ČR nadále nižší než průměrná míra za všechny země EU.

Bt23

Kratší pracovní týden v boji proti nezaměstnanosti

Stát i podnikatelé hledají způsoby, jak podpořit zaměstnanost a pomoci firmám, aby si mohly udržet kvalitní zaměstnance i přes pokles zakázek. Ministerstvo práce a sociálních věcí například uvažuje o zavedení čtyřdenního pracovního týdne. Firma, která by na takovýto režim přešla, by mohla za určitých podmínek dostat finanční podporu. Toto opatření pomůže firmám udržet kvalifikované pracovníky a zároveň sníží jejich finanční náklady. Je dobré, že firmy, které se kvůli poklesu odbytu dostaly do přechodných finančních problémů a bojují o svoji další existenci, cítí, že stát za nimi stojí. Aby však toto opatření splnilo svůj účel, kterým je mimo jiné udržení maximálního počtu stávajících pracovních míst, je nutné uvést jej v život co nejdříve. V opačném případě může být pro mnoho firem již pozdě, přivítal zamýšlené opatření Petr Kužel, prezident Hospodářšké komory České republiky.

Vyplácíte při odchodu zaměstnancům odstupné?

5 %
45 %
11 %
39 %
Odpovědělo 114 čtenářů.

Podnikatelům má pomoci také projekt Ministerstva práce a sociálních věcí Vzdělávejte se! Zaměstnavatelé mohou získat finance na vzdělávání zaměstnanců, kterým kvůli zhoršené ekonomické situaci nemohou dočasně přidělovat práci a uvažovali by případně o jejich propuštění. Nezaměstnanost se logicky stala také tématem předvolebního boje. Čtěte více: Bitva politických stran probíhá i na daňovém poli

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).